وریز وجوهات
  دبیر و اعضای محترم مجمع خیرین سلامت کشور با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف، با ایشان دیدار کردند. در ابتدای این دیدار، دکتر شهریاری دبیر کل مجمع، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این مجمع ارائه...
پنجشنبه: 4/بهم/1397 (الخميس: 17/جمادى الأول/1440)

آيين‌ها و نمادهاي عزاداري

16. در مراسم عاشورا مراسمي چون عَلَم‌گرداني، چهل‌چراغ‌كشي و نخل‌گرداني چه حكمي دارند؟

مانع ندارد.

17. استفاده از عَلَم چه صورتي دارد؟

در مراسم عزاداري سالار شهيدان حضرت ابي عبدالله الحسين(علیه السلام)  استفاده از عَلَم كه تعظيم شعائر محسوب مي‌شود به‌شرط اينكه مشتمل بر مجسّمه ذي‌روح كه حرام است نباشد، اشكال ندارد؛ بلكه مطلوب است.

 

18. در ايام عاشورا ضريح­مانندي به نام نخل را به اسم و رسم عزاداري ملبّس به اَلبسه و اَقمشة فاخره مي‌كنند، با عنايت به فتواي مرحوم حضرت آيت‌الله‌ العظمي بروجردي که فرموده‌اند: «‌عزاداري در ايام عاشورا بر‌حسب متعارف بلاد مختلف است و آنچه در هر بلدي مصداق عزاداري است مانعي ندارد»، نظر حضرتعالي در‌‌اين‌باره چيست؟

آنچه استاد عظيم‌الشأن ما­­+ در پاسخ سؤال مذكور فرموده‌اند موردتأييد اينجانب است.

19. آيا شمع روشن­كردن در شام غريبان سيدالشهدا(علیه السلام)  را بلا‌اشكال مي‌دانيد؟ آيا از مصاديق بدعت نمي‌باشد؟

اشكال ندارد.

20. در بعضي از مراسم‌ها، شبيه‌سازي انجام مي‌شود، مثل درست‌كردن قبر مطهر حضرت زهرا÷ و تابوت حضرت رقيه÷، حكم آن چيست؟

اشكال ندارد.

21. نظرتان راجع به تعزيه‌خواني چيست؟

‌تعزيه و شبيه‌خواني اگر مشتمل بر آلات لهو از قبيل طبل و شيپور و سنج نباشد و اشعار دروغ و غنا نخوانند و مرد، لباس زنان را نپوشد اشكال ندارد.

 

22. بعضي افراد در تعزيه نقش امام معصوم(علیه السلام)  يا نقش شخصيت‌هايي مثل حضرت عباس(علیه السلام)  را اجرا مي‌كنند و حال آنكه صاحب سابقه درخشاني نيستند و فقط به جهت اينكه خوب برنامه اجرا مي‌‌كنند آن نقش را به‌ عهده مي‌‌گيرند نظر مبارك را بيان نماييد.

درخشان­بودن سابقه تعزيه‌خوان شرط نيست ولي اگر سوء‌سابقه خصوصاً سوء‌‌حال فعلي، عرفاً توهين باشد نبايد آن اشخاص، مجري باشند. اصولاً مناسب است عزاداري حضرات ائمه طاهرين^ به‌صورت مجلس روضه‌خواني برگزار شود تا سخنرانان عالِم و وعاظ و روضه‌خوان‌هاي متعهد ضمن ذكر مصائب آن بزرگواران با ذكر فضائل و مناقب و تاريخ زندگي ايشان و بيان احاديث و احكام و تبليغ معارف اسلام و دفع بدع و شبهات، مردم را آگاه و به مكتب اهل‌بيت^ هدايت و ارشاد نمايند.

23. ‌اخيراً مطرح مي‌شود كه مجالس عزاداري خصوصاً عزاي سيد‌الشهدا(علیه السلام)  از صورت سنّتي و روضه‌خواني و استماع آن خارج بشود و به­صورت نمايشي و تئاتري تبديل‌گردد، بلكه به ‌اين مطلب اصرار مي‌ورزند. نظر مباركتان را بيان­ فرماييد.

اقامه عزاي آن بزرگوار بايد با ذكر مصائب از كتب صحيحه معتبره توسط ذاكرين و علماي محترم با حفظ شئون اهل‌بيت^ باشد و به‌صورت تئاتر در‌آوردن معمولاً خالي از لوازم فاسده و غير‌شرعي نيست.

 

24. حكم خريد، فروش، چاپ، توليد و يا استفاده از عكس‌ها و پوسترهايي كه از چهرة ائمة معصومين(علیهم السلام) تهيه شده است، چگونه است؟

عكس‌ها و پوستر‌هاي مذكور، مستند صحيحي ندارند؛ خوب است از اين عمل خودداري شود.

نويسنده: