وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام و ادب و احترام خدمت بزرگواران علماي اعلام، اساتيد و فضلاء و طلاب عزيزي که در نشست علمی«مسائل مستحدثه و حوزه علمیه؛ چالش ها و رویکردها» که در جوار آستان ملک پاسبان عالم آل محمّد حضرت علی بن موسی الرضا علیهماالسلام...
چهارشنبه: 2/آبا/1397 (الأربعاء: 13/صفر/1440)

نماز و عزاداري

34. وظيفة كسي كه مردّد است امور عزاداري را تا ديروقت انجام دهد يا مراقبت بر ­قضانشدن نماز صبح کند چيست؟

مراقبت بر قضانشدن نماز، واجب است.

35. اگر كسي نماز نخواند و روزه نگيرد و براي امام­حسين(علیه السلام)  احسان كند و سينه و زنجير بزند و گريه كند و نيز كسي كه خمس و زكات مالش را ندهد، آيا مي‌تواند از اين مال در راه امام­ حسين(علیه السلام)  احسان كند؟ آيا اجر و ثوابي بر اين شخص است؟

نماز و روزه واجب است ولي ‌عزاداري و گريه بر امام­حسين(علیه السلام)  مستحب است. انسان بايد نماز بخواند و روزه هم بگيرد و عزاداري هم بكند و پولي كه متعلّق خمس شده واجب است اول، خمس آن ادا شود آنگاه در راه امام­حسين(علیه السلام)  و كار خير ديگر مصرف­شود و مصرف‌نمودن پولي كه خمس به آن تعلّق‌ گرفته قبل از اداي خمس در هر كاري اگرچه خير باشد حرام است.

36. در ظهر عاشورا عزاداران براي  شور و اظهار حزن، آماده مي‌شوند و ازطرفي وقت نماز ظهر مي‌شود؛ وظيفه مؤمنين چيست؟

در اين موارد بايد جمع بين اغراض و كسب فضائل نمود؛ هم برنامه‌اي را كه به­صورت عزاداري براي حضرت سيد‌الشهدا(علیه السلام)  انجام مي‌شود، انجام دهيد و هم نماز ظهر را در اول وقت به ­جا آوريد.

 

نويسنده: