وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم يَا بَنِيَّ اذْهَبُوا فَتَحَسَّسُوا مِنْ يُوسُفَ وَأَخِيهِ وَلَا تَيْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَّهِ و أَكْثِرُوا  الدُّعَاءَ بِتَعْجِيلِ الْفَرَجِ فَإِنَّ ذَلِكَ فَرَجُكُم‏   دلـم ز هجـر تو ای یار خـوب رو...
دوشنبه: 18/فرو/1399 (الاثنين: 12/شعبان/1441)

اموال مربوط به اقامه عزا

49. اگر براي برپايي هيئت، بنا‌به‌فرض از مالي استفاده شود كه صاحب آن راضي نيست، اقامه و شركت در آن مجلس چگونه است؟ و در صورت عدم اطلاع از رضايت صاحب مال، حكم مسئله چيست؟

اگر عين مالي كه صاحبش راضي نيست مورد استفاده قرار گيرد تصرف در آن حرام است و ضمان دارد.

50. آيا وجوهي را كه براي منظوري خاص در عزاداري هديه شده است مي‌توان در موارد ديگري غير از آن، در عزاداري مصرف نمود؟ (مثل پولي كه براي غذا و اطعام داده شده ولي به مصرف خريد لوازم برسد).

صرف وجوهي كه مصرفشان مورد خاص است در‌ غير آن مورد جائز نيست و موجب ضمان است.

51. حكم استفاده شخصي از وسايل و لوازمي كه بدون خواندن صيغه وقف، فقط به­منظور استفاده در عزاداري سيدالشهدا(علیه السلام)  تهيه شده است چگونه است؟ و در­صورتي­كه كسي چندين بار جاهلاً اين كار را مي‌كرده، وظيفه‌اش چيست؟

استفادة شخصي از وسايل مذكور جائز نيست و كسي كه استفادة شخصي نموده بايد توبه كند و در برخي موارد، موجب ضمان است.

 

52. آيا اطعام و نذري را كه براي ظهر عاشورا در ‌نظر گرفته شده مي‌توان در روزهاي ديگر محرّم، انجام داد؟

در فرض سؤال نمي‌توان اطعام و نذر مذكور را در غير روز عاشورا انجام داد.

53. گاهي پيشنهاد مي‌شود هدايا و نذورات مربوط به عزاداري كه براي روضه‌خواني حضرت سيد‌الشهدا(علیه السلام)  تعيين مي‌شود در قالب عزاداري‌هاي نمايشي و تئاتري مصرف شود، آيا اين امر جايز است؟

هدايا و نذورات بايد در مواردي كه مورد نظر هديه‌دهنده و نذر‌كننده است مصرف شود و به همان روش معمول سابق نه به‌صورت نمايش و تئاتر.

نويسنده: