وریز وجوهات
بسمه تعالی هلال ماه صفر، امشب با چشم عادی رویت شد و فردا، شنبه 29 شهریور ماه، اول ماه صفر می‌باشد. ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین علیه‌السلام و اهل بیت طاهرین آن حضرت، خیر و توفیق را برای شیفتگان اهل بیت...
يكشنبه: 30/شهر/1399 (الأحد: 2/صفر/1442)

مقدّمه ناشر

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی:

 

(فَهَدَى اللّهُ الَّذينَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَاللّهُ   يَهْدي مَنْ يَشاءُ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ)[1]

با طلوع خورشید جهان‌تاب و فراگير اسلام و بعثت نبیّ‌ مكرّم‌(ص) ، بشر كه در فترت جدايي از وحی و رسولان الهی به‌سر می‌بُرد، با نور وحی راه هدایت و سعادت ابدی خويش را یافت و به‌سوی كمال مطلق رهسپار گردید.

در ایام عمر شریف و گرامی پیامبر اكرم‌(ص)  اگرچه مخالفت‌ها و كارشكنی‌ها از سوی كفّار، ‌مشركان و منافقان بسيار بود امّا در مقابلِ فتوحات و پيشرفت‌های اسلام عزیز و معارف والای وحيانی به‌مانند قطره‌ای در مقابل اقیانوس‌ها بود.

 

آری، اسلام، مسیر پیشرفت را به‌سرعت پشت‌سر می‌گذاشت تا اینكه پیامبر اعظم اسلام‌(ص)  رحلت نمودند.

بعد از ارتحال غم‌بار حضرت ختم‌المرسلین ‌(ص) ، بااینكه آن بزرگوار در ایام حیات خویش بارهاوبارها به اعتراف فریقین، به وصایت و فضائل امیرالمؤمنین علی‌(علیه‌السلام)  تأكید

 

كرده بودند امّا دل‌های هوس‌آلود و قلب‌های رياست‌خواه، نصوص مؤكده خاتم‌الانبیا‌(ص)  را کنار زدند درحالی‌که قرآن می‌فرماید: ) وَ مَا يَنْطِقُ عَنِ الْهَوى * إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْيٌ يُوحى([2] و برخلاف نصوص محکم، امر حكومت را به دست گرفتند و روند تفضیل مفضول بر فاضل و جاهل بر عالم در زمان‌هاي بعد ادامه یافت.

این روش در عصر غيبت حضرت مهدی# به نحوی ديگر استمرار پيدا كرد و معاندان ولايت و خلافت منصوص از جانب خداوند، با شبهه‌پراكنی و پوشاندن حقايق توسط فرقه‌ گمراه و گمراه‌كننده‌‌ وهابیّت، اراده‌‌‌شان بر این واقع شد كه نور ولايت را خاموش سازند، غافل از اينكه خداوند متعال وعده داده است كه مؤمنین امّت پيامبر را در هجوم شبهات به «صراط مستقيم» هدايت خواهد كرد.

مجموعه پيش‌رو مشتمل بر شبهات و سؤالاتی است كه وهابیّت و برخی مخالفان بی‌اطلاع در كتاب‌ها، جزوات، اينترنت و شبكه‌های ماهواره‌ای مطرح كرده و می‌كنند و بارهاوبارها بزرگان و دانشمندان شيعه پاسخ آنها را با استدلال‌های مبتنی بر قرآن كريم، سنّت، عقل و تاريخ داده‌اند.

در سال جاری (1391 هـ . ش) بعضی از شیعیان این سؤالات و شبهات را خدمت مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپايگانی مدظله‌الوارف تقدیم کردند و از ایشان درخواست پاسخ به آنها را نمودند.

ایشان باوجود اشتغالات فراوان که شب و روز به صدها نامه و استفتاء جواب می‌دهند و ملاقات‌های مهمّ روزانه، احساس مسئولیّت نموده و خودشان به این شبهات پاسخ دادند.

 

پاسخ‌های معظم‌له در كتاب صراط مستقيم با قلمی رسا، پرمحتوا و با تكيه بر مسلّمات فريقين گرد آمده است که می‌تواند منبع بسيار خوبی برای محقّقان، مبلّغان و نيز هدايتگر آنانی باشد كه با اين شبهات مواجه می‌شوند. اميد آنكه مرضیّ خداوند و حجت بالغه او حضرت بقیة‌الله الاعظم - ارواحنا لتراب مقدمه الفداء - قرار بگيرد.                             

والله هو الموفق

دفتر تنظيم و نشر آثار معظم‌له

عید سعید غدیر خم 1433 قمری

 

 

[1]. بقره، 213؛ «خداوند، آنهايى را كه ايمان آورده بودند، به حقيقت آنچه مورد اختلاف بود، به فرمان خودش، رهبرى نمود. (امّا افراد بى‏ايمان، همچنان در گمراهى و اختلاف، باقى ماندند.) و خدا، هركس را بخواهد، به راه راست هدايت مى‏كند».

[2]. نجم، 3-4. «و هرگز ازروي هواي نفس سخن نمي‌گويد: آنچه مي‌گويد؛ چيزي جز وحي که بر او نازل شده، نيست».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: