وریز وجوهات
باسمه تعالی   انا لله و انا الیه راجعون    رحلت آیت‌الله مرحوم آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمة الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید. این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول،...
جمعه: 28/شهر/1399 (الجمعة: 30/محرم/1442)

مصونيت قرآن از تحریف

س. شيعيان معتقدند که آياتى از قرآن حذف شده‌ و آياتى را ابوبکر و عمر تغيير داده‌اند. آنها از ابى‌جعفر روايت مى‌کنند که از او پرسيدند که چرا على اميرالمؤمنين ناميده شده است؟ او گفت: خدا به او اين لقب را داده و در كتابش چنين فرموده: «وإذْ أخَذَ رَبّكَ مِنْ بَنى آدمَ مِنْ ظُهُورِهِم ذُرِّيَّتَهُم وَأشْهَدَهُم عَلى أنفُسِهِم ألَسْتُ بِرَبِّكُم وَأنَّ مُحَمّداً رسولي وأنّ علياً أميرالمؤمنين»

سؤال اين است كه اولاً اينکه وقتى ابوبکر و عمر اين آيات را تحريف کرده بودند، پس چرا زمانى که على خليفه مسلمين شد اين چيز را بيان نکرد و توضيح نداد؟ و ثانیاً اينكه خداوند مى‌فرمايد:(إنّا نَحْنُ نَزَّلْنا الذِّكْرَ وَ إنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ)«ما قرآن را نازل كرديم و ما به‌طورقطع نگهدار آنيم». معنايش چیست؟ آیا مانند شیعه قائل به تحریف قرآن شویم؟

ج. شيعه، وقوع تحريف در قرآن مجيد حتّي در مورد واحد را به‌شدّت انکار مي‌کند و صيانت قرآن را با ادلّه قاطعه اثبات مي‌نمايد.

اين مسئله، از اساسي‌ترين مسائل اسلامي هر مسلمان است و نبايد براي دشمني طایفه‌اي، طایفه‌اي را به آن متّهم کرد و اصالت و سنديّت قرآن را در برابر بيگانگان مورد سؤال قرار داد و جاهلانه در مقام تتبع عورات و پيدا کردن خبر يا حرف ضعيف و سخيف در اين موضوع بود که شيعه يا سنّي را به آن متهم کنيم. خدا به شما اندکي عقل و شعور بدهد که با اين تهمت‌ها حمله به اساس اسلام مي‌کنيد.

 

اين شما هستيد که قائل به تحريف قرآن هستيد! شما و به‌اصطلاح علماي شما درآورده‌اند که ما در عهد پيغمبر‌(ص)  سوره‌اي را که معادل سوره برائت بود قرائت مي‌کرديم که غير از يک آيه از آن را بيشتر حفظ نداريم. اين نامربوط‌ها چيست؟ کجا زمان پيغمبر‌(ص)  چنين سوره‌ای بوده که مردم آن را قرائت کنند؟

من نمي‌دانم چرا شما اين پرسش‌هاي واهي را - که اهانت به اصول اسلامي است - مطرح مي‌کنيد و اعتبار و استحکام قرآن را که بين خاصه و عامه در نهايت استحکام است مورد سؤال قرار می‌دهيد و با اصرار، شيعه را - اگرچه يک نفرشان - مي‌خواهيد متّهم به قبول تحريف قرآن نماييد و انکار اين همه بزرگان آنها را ناديده مي‌گيريد و بهانه به دست دشمنان مي‌دهيد؟ و اصل مسئله مورد اختلاف بين شيعه و سنّي را كه اگر در هر محکمه علمي، پژوهشي و تخصصي مطرح شود، محکوم مي‌شويد مطرح نمي‌کنيد؟

 

موضوع: 
نويسنده: