وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
سه شنبه: 21/مرد/1399 (الثلاثاء: 21/ذو الحجة/1441)

حقیقت مصحف حضرت علی(علیهالسلام)

 س. شيعيان مى‌گويند كه نسخه‌اى از قرآن پيش على بود که به همان صورت که قرآن نازل شده ترتيب داده شده است. از آنها مى‌پرسيم که على بعد از عثمان به خلافت رسيد. پس چرا او اين قرآن کامل و دست‌نخورده را بيرون نياورد؟

ج. قرآنی که نزد علی ‌بن ‌ابی‌طالب‌(علیه‌السلام)  بود با همين قرآني که تا امروز در دست شيعه و سنّي است اختلافي ندارد. اگر تفاوتي باشد در همان بيان شأن نزول‌ها است که اگر بيان و منتشر مي‌شد بسياري را زير سؤال مي‌برد و بعد که اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  به ظاهر هم عهده‌دار ولايت شد، مجال اظهار آن قرآن با آن شأن نزول‌ها فراهم نبود.

جنگ جمل، صفين و فتنه خوارج، حوادث بزرگي بود که اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  را از پرداختن به امور مانع شد.

قرآن علی بن ابی‌طالب‌(علیه‌السلام) ، متضمّن تاريخ و زمان نزول آيات و سُوَر بود که دانستن آن بسيار بااهميت بود، ولي معنايش اين نيست که قرآن ديگری بوده است.

شما از اينکه اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  - که از زمان نزول اولين آيه از قرآن با پيغمبر اکرم‌(ص)  همراه بود و مخاطب به اين خطاب بود: «إِنَّكَ تَسْمَعُ‏ مَا أَسْمَعُ‏ وَتَرَى مَا أَرَى إِلَّا أَنَّكَ لَسْتَ بِنَبِيّ‏»[1]- نسخه خاصي از قرآن داشته، ابا داريد، ولي از اينکه چند

 

تن ديگر هم نسخه‌ای از مصحف داشته باشند، مثل حذيفه، ابن‌مسعود، ابي ‌بن‌کعب، مقداد، معاذ بن ‌جبل و ابوموسي اشعري[2] ايرادي نداريد و قبول مي‌کنيد که عايشه هم نسخه‌اي از مصحف داشته باشد[3] و طبق آنچه در تفاسير بزرگان خودتان آمده است، «مصحف عايشه» مي‌گوييد!

چرا شما قائل به تحريف و تغيير و از بين رفتن بخشي از قرآن مي‌شويد و قبول مي‌کنيد که بخش مهمّي از قرآن پيش عايشه از بين رفته است و اين قرآن که دست مسلمين است فاقد آن است؟

ابن‌ماجه، در سنن خود از عايشه نقل مي‌کند که گفت: آيه رجم و رضاع کبير ده‌مرتبه[4] پيش من بود که به‌واسطه اشتغال به موت رسول خدا‌(ص)  از بين رفت![5]

شما كتب بزرگان خودتان را ببينيد؛ در صحيح بخاری[6]، مسلم[7] و نيز مسند احمد[8]، عمر را اول کسي معرّفی می‌كنند که قائل به تحريف قرآن کريم به نقيصه شده است. عيب بزرگ خودتان را نمي‌بينيد ولي هميشه درصدد تهمت‌زدن به ديگران هستيد.

 


[1]. نهج‌البلاغه، خطبه 192 (ج2، ص158)؛ ابن ابی‌الحدید، شرح نهج‌البلاغه، ج13، ص197؛ «همانا تو (یا علی) می‌شنوی، آنچه من می‌شنوم و می‌بینی آنچه را من می‌بینم، جز اینکه تو پیامبر نیستی».

[2]. ابن‌اثیر جزری، اسدالغابه، ج4، ص216.

[3]. طبری، جامع‌البیان، ج2، ص753؛ سمرقندی، بحرالعلوم، ج1، ص83؛ بغوى، تفسیر، ج1، ص220؛ قرطبی، الجامع لاحکام‌القرآن، ج3، ص213؛ ابن‌کثیر، تفسیر، ج1، ص300.

[4]. ]یعنی اگر فرد بالغ و بزرگ ده‌مرتبه از زنی شیر بخورد با آن زن ازطریق رضاع محرم می‌شود.[

[5]. ابن‌ماجه قزوینی، سنن، ج1، ص625.

[6]. بخاری، صحيح، ج8، ص25.

[7]. مسلم نیشابوری، صحيح، ج5، ص116.

[8]. احمد بن حنبل، مسند، ج1، ص‌29، 40.

نويسنده: