وریز وجوهات
صبح امروز 5 شعبان المعظم 1439 (2 اردیبهشت1397) آقای دکتر کنعانی رئیس جدید دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران در مصر با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با معظّم له دیدار کرد. ایشان در ابتدا، به تشریح بخشی...
دوشنبه: 3/ارد/1397 (الاثنين: 7/شعبان/1439)

 تنصیص پیامبر‌(ص)  بر امامت حضرت علی‌(علیه‌السلام)

س. وقتى اين آيه نازل شد که: (إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها)؛ «خداوند به شما فرمان مى‏دهد كه امانت‌ها را به صاحبانش بدهيد  ».

پيامبر‌(ص)  بنى‌شيبه را فراخواند و کليد کعبه را به آنها داد و گفت: «آن را بگيريد که براى هميشه تا روز قيامت به دست شما خواهد بود و کسى جز ستمگرى آن را از دست شما نخواهد گرفت». پيامبر‌(ص)  در مورد خادم و سدنه کعبه چنين مى‌گويد.

پس چرا در مورد خلافت على چنين چيزى نگفت؟

ج. تعجّب است که مي‌گوييد پيغمبر‌(ص)  در مورد خادم و سدانيت کعبه فرموده و در مورد خلافت علي‌(علیه‌السلام)  چيزي نگفته است بااينکه از آغاز بعثت، يعنی از وقت نزول (وأنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الأقْرَبِينَ)[1] و در غدير خم «مَنْ کُنْتُ مَوْلٰاهُ فَهٰذا عَلِيُّ مَوْلٰاهُ...»[2] و در مناسبات مختلف ديگر براي امامت و خلافت علي‌(علیه‌السلام)  تنصيص فرمود و در احاديث، به امامت عترت و تمسّک به آنها وصيّت فرمود. [3]

بعيد است اين سؤال را آشنای به كتب مهم اهل‌سنّت طرح كرده باشد چرا كه در آن، تنصيصات مختلفه و متعدده پيامبر‌(ص)  بر امامت علی‌(علیه‌السلام)  آمده است.

 

[1]. شعراء، 214؛ «و خويشاوندان نزديكت را انذار كن!».

[2]. احمد بن حنبل، مسند، ج4، ص281، 372؛ نسائی، خصائص اميرالمؤمنين، ص93 - 98؛ حديث533؛ همو، السنن‌الكبری، ج5، ص45؛ حاكم نيشابوری، المستدرك، ج3، ص109.

[3]. احمد بن حنبل، مسند، ج3، ص59؛ ترمذی، سنن، ج5، ص328 – 329؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص65 – 67.

نويسنده: