وریز وجوهات
بسمه تعالی إنا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم ربّانی، ادیب فرزانه و استاد محقّق حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سیدهاشم هاشمی گلپایگانی رحمة الله علیه موجب تأسف و تاثر گردید. این مصیبت را به خاندان معظم آیة الله العظمی مرحوم آقاسید جمال...
چهارشنبه: 2/مهر/1399 (الأربعاء: 5/صفر/1442)

 تنصیص پیامبر‌(ص)  بر امامت حضرت علی‌(علیه‌السلام)

س. وقتى اين آيه نازل شد که: (إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها)؛ «خداوند به شما فرمان مى‏دهد كه امانت‌ها را به صاحبانش بدهيد  ».

پيامبر‌(ص)  بنى‌شيبه را فراخواند و کليد کعبه را به آنها داد و گفت: «آن را بگيريد که براى هميشه تا روز قيامت به دست شما خواهد بود و کسى جز ستمگرى آن را از دست شما نخواهد گرفت». پيامبر‌(ص)  در مورد خادم و سدنه کعبه چنين مى‌گويد.

پس چرا در مورد خلافت على چنين چيزى نگفت؟

ج. تعجّب است که مي‌گوييد پيغمبر‌(ص)  در مورد خادم و سدانيت کعبه فرموده و در مورد خلافت علي‌(علیه‌السلام)  چيزي نگفته است بااينکه از آغاز بعثت، يعنی از وقت نزول (وأنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الأقْرَبِينَ)[1] و در غدير خم «مَنْ کُنْتُ مَوْلٰاهُ فَهٰذا عَلِيُّ مَوْلٰاهُ...»[2] و در مناسبات مختلف ديگر براي امامت و خلافت علي‌(علیه‌السلام)  تنصيص فرمود و در احاديث، به امامت عترت و تمسّک به آنها وصيّت فرمود. [3]

بعيد است اين سؤال را آشنای به كتب مهم اهل‌سنّت طرح كرده باشد چرا كه در آن، تنصيصات مختلفه و متعدده پيامبر‌(ص)  بر امامت علی‌(علیه‌السلام)  آمده است.

 

[1]. شعراء، 214؛ «و خويشاوندان نزديكت را انذار كن!».

[2]. احمد بن حنبل، مسند، ج4، ص281، 372؛ نسائی، خصائص اميرالمؤمنين، ص93 - 98؛ حديث533؛ همو، السنن‌الكبری، ج5، ص45؛ حاكم نيشابوری، المستدرك، ج3، ص109.

[3]. احمد بن حنبل، مسند، ج3، ص59؛ ترمذی، سنن، ج5، ص328 – 329؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص65 – 67.

نويسنده: