وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

 تنصیص پیامبر‌(ص)  بر امامت حضرت علی‌(علیه‌السلام)

س. وقتى اين آيه نازل شد که: (إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها)؛ «خداوند به شما فرمان مى‏دهد كه امانت‌ها را به صاحبانش بدهيد  ».

پيامبر‌(ص)  بنى‌شيبه را فراخواند و کليد کعبه را به آنها داد و گفت: «آن را بگيريد که براى هميشه تا روز قيامت به دست شما خواهد بود و کسى جز ستمگرى آن را از دست شما نخواهد گرفت». پيامبر‌(ص)  در مورد خادم و سدنه کعبه چنين مى‌گويد.

پس چرا در مورد خلافت على چنين چيزى نگفت؟

ج. تعجّب است که مي‌گوييد پيغمبر‌(ص)  در مورد خادم و سدانيت کعبه فرموده و در مورد خلافت علي‌(علیه‌السلام)  چيزي نگفته است بااينکه از آغاز بعثت، يعنی از وقت نزول (وأنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الأقْرَبِينَ)[1] و در غدير خم «مَنْ کُنْتُ مَوْلٰاهُ فَهٰذا عَلِيُّ مَوْلٰاهُ...»[2] و در مناسبات مختلف ديگر براي امامت و خلافت علي‌(علیه‌السلام)  تنصيص فرمود و در احاديث، به امامت عترت و تمسّک به آنها وصيّت فرمود. [3]

بعيد است اين سؤال را آشنای به كتب مهم اهل‌سنّت طرح كرده باشد چرا كه در آن، تنصيصات مختلفه و متعدده پيامبر‌(ص)  بر امامت علی‌(علیه‌السلام)  آمده است.

 

[1]. شعراء، 214؛ «و خويشاوندان نزديكت را انذار كن!».

[2]. احمد بن حنبل، مسند، ج4، ص281، 372؛ نسائی، خصائص اميرالمؤمنين، ص93 - 98؛ حديث533؛ همو، السنن‌الكبری، ج5، ص45؛ حاكم نيشابوری، المستدرك، ج3، ص109.

[3]. احمد بن حنبل، مسند، ج3، ص59؛ ترمذی، سنن، ج5، ص328 – 329؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص65 – 67.

نويسنده: