وریز وجوهات
بسیاری از مردم، شخصیت حضرت مجتبی علیه السلام و تأثیر بسیار حسّاس و فوق العاده صلح آن حضرت را در حفظ اسلام، آن گونه كه باید نمی شناسند؛ و هنوز شأن و منزلت و سیره آن حضرت، مجهول مانده است. شخصیت والای آن پیشوای عالیقدر، بس عظیم تر از آن است كه ما...
جمعه: 9/خرد/1399 (الجمعة: 6/شوال/1441)

 دفن پیامبر(ص)  در حجره عایشه

 س. چگونه پيامبر در حجره عايشه دفن مى‌شود و حال آنکه شما شيعه‌ها عايشه را به کفر و نفاق متّهم مى‌کنيد؟

ج. شيعيان او را به کفر اصطلاحي متّهم نمي‌کنند و نفاق هم، درجات و مراتبي دارد. شيعه او را رسماً به عدم اعتقاد به خدا يا نبوّت پيغمبر متّهم نمي‌کند هرچند رفتار او، ايمان بي‌شک را نشان نمي‌دهد.

جريان دفن پيغمبر اکرم‌(ص)  در حجره او براي اين بود که پيغمبر‌(ص)  به علي‌(علیه‌السلام)  فرمود: در همان مکاني که از دنيا رفته دفن شود. در تجهيز آن حضرت هیچ‌یک از عايشه و پدر او و عمر دخالت نداشتند. آنها سراغ کار خود در سقيفه حاضر شدند و حجره هم ملک عايشه نبود و حجره‌ها همه ملک خود پيغمبر‌(ص)  بود و پيغمبر‌(ص)  به حکم آيه: (إِنَّا أَحْلَلْنَا لَكَ أَزْوَاجَكَ اللَّاتِى آتَيْتَ أُجُورَهُنَّ)[1] صداق آنها را هم داده بود.

از باب ارث هم اگر بگويند، اولاً بنابر مذهب اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  زني که از شوهر فرزند نداشته باشد از خانه او ارث نمي‌برد و به‌علاوه پدر عايشه که آن حديثِ مورد حرف و اشکال را از پيغمبر‌(ص)  نقل کرد: که انبیا چیزی به ارث نمی‌گذارند (و حضرت فاطمه‌(علیها‌السلام) با استدلال به قرآن آن را ردّ فرمود)[2] به‌هرحال خانه از آن عايشه نبود و بنابر اين ادّعای ابوبکر، خانه پيغمبر‌(ص)  و هرچه پيامبر‌(ص)  داشته است صدقه است و به همه مسلمانان

 

تعلّق دارد، ولي ما از شما سؤال مي‌کنيم که با اينکه اين خانه از عايشه نبود و به قول شما از آن مسلمانان بود،‌ ابوبکر و عمر به چه حقّي در آن دفن شدند؟!

البته اين مسئله مهمي است که بايد در جاي خود بحث شود.

 

 

[1]. احزاب، 50؛ «ما همسران تو را كه مهرشان را پرداخته‏اى براى تو حلال كرديم».

[2]. بخاری، صحیح، ج5، كتاب المغازی، ص252، حدیث704 و دیگر مصادر اهل‌سنّت.

نويسنده: