وریز وجوهات
روز سه شنبه 13 صفر المظفر 1440 (مطابق با اول آبان 1397) اعضای محترم شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، با ایشان، دیدار کرده و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند. در ابتدای این...
چهارشنبه: 23/آبا/1397 (الأربعاء: 5/ربيع الأول/1440)

 جنگ‌های حضرت علی(علیهالسلام)  و توصیه پیامبر(ص)

س. وقتى از شيعه می‌پرسیم که چرا على در مورد خلافت بعد از وفات پيامبر جنگ نكرد، مى‌گويد: چون پيامبرŒ به او وصيّت کرده بود که بعد از او شمشير نکشد. اگر این‌طور است پس چرا بر اهل جمل و صفين شمشير کشيد؟

ج. بين اين دو موضع، فرق‌هاي بسياري است:

يکي اينكه هنگام رحلت حضرت رسول(ص)  جنگ، کشمکش و ادامه مجادلات داخلي، اصل دعوت را تهديد مي‌کرد و خطر ارتداد قبايل و جوامع در بين بود ولی جنگ جمل و صفين پس از استقرار اسلام بعد از پيغمبر‌(ص)  بود.

به‌علاوه، آن وقايع بعد از تحقّق رسميت خلافت امام‌(علیه‌السلام)  و بيعت زبير و طلحه بود و نیز نسبت به جنگ با آنها به نام ناكثين، قاسطين و مارقين، پيغمبر‌(ص)  سفارش كرده بود.[1]

شما حتماً اين سؤال را از پيامبر‌(ص)  هم داريد كه چرا چنين سفارشی به علی‌(علیه‌السلام)  كرد!

هر موضعي که علي‌(علیه‌السلام)  - اين نفس پيغمبر‌(ص) [2] - اتخاذ کرد، به مصلحت اسلام و مسلمين بود.

 

 

[1]. ابن‌اثیر جزری، اسد‌الغابه، ج4، ص33؛ ابن‌كثیر، البدایة والنهایه، ج7، ص339 - 398،340 و دیگر مصادر معتبر شیعه و اهل‌سنّت.

[2]. آل عمران، 61؛ فرات کوفي، تفسير، ص86؛ طبرسي، مجمع‌البيان، ج2، ص764؛ فخر رازي، التفسير‌الکبير، ج8، ص86؛ حويزي، نورالثقلين، ج1، ص348 – 349.

نويسنده: