وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۱ مردادماه ۹۷ جمعی از مردم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.   معظم له در این دیدار، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور فرمودند: آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان، به وضعیت بد...
شنبه: 27/مرد/1397 (السبت: 6/ذو الحجة/1439)

حضرت علی(علیهالسلام)  باب علم پیامبر (ص)

س. شيعيان مى‌گويند: ائمه آنچه را که شده و آنچه را که مى‌شود مى‌دانند و هيچ‌چيزى بر آنها پنهان نمى‌ماند و على بن ابى‌طالب دروازه علم است. پس چگونه على حکم مَذْى را نمى‌داند و کسى را نزد پيامبرŒ مى‌فرستد تا احکام متعلق به مَذْى را به او بياموزد؟

ج. اينکه علي باب و دروازه علم است، گفته حضرت رسول اکرم‌(ص)  است که فرمود: «أنَا مَدِينَةُ العِلْمِ وَ عَلِيٌ بَابُهَا»،[1] نه شيعه.

يکي از علما و محقّقان بزرگ اهل‌سنّت پيرامون اين حديث شريف کتاب بسيار محقّقانه‌اي تأليف کرده است به‌نام فتح الملك العَليّ بِصِحَّةِ باب مَدينة العِلْم عَليّ[2]. لااقل كتب بزرگان خودتان را مطالعه كنيد تا بفهميد كه حقيقت چيست.

شما اين روايت را هم در كتب دانشمندان اهل‌سنّت ببينيد كه علي‌(علیه‌السلام)  فرمود: «عَلَّمَني رَسُولُ الله ألْفَ بَابٍ مِنَ العِلْمِ يَفْتَحُ مِنْ کُلِّ بَابٍ ألْفَ بَابٍ».[3]

سؤال از پيغمبر اکرم‌(ص) ، دليل نقص مقام علي‌(علیه‌السلام)  نيست. او نسبت به پيغمبر‌(ص)  نسخه مطابق اصل بود. اين مثل اين است که بگوييد اگر پيغمبر‌(ص)  عالم به احکام

 

بود، چرا در بعضي موارد و در بعضي وقايع به انتظار وحي مي‌ماند.

شما بايد جواب بدهيد که چرا ابوبکر و عمر باب مدينة‌العلم را کنار گذاشتند و خود بر منصب حکومت نشستند با اينکه بارهاوبارها در جواب مسائل درمانده شدند و به علي‌(علیه‌السلام)  رجوع مي‌کردند که اگر اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  نبودند بسياري از مردم به‌واسطه جهل آن دو نفر از دين اسلام برمي‌گشتند و يا موجب سرافکندگي براي مسلمانان مي‌ّشدند.

 

 

[1]. حاکم نيشابوری، المستدرک، ج3، ص126 - 127؛ «‌من شهر علم هستم و علی دروازه‌ آن شهر است».

[2]. ر.ک: مغربى، احمد بن محمد، فتح‌الملک العلي بصحة حديث باب مدینة‌العلم علي.

[3]. جوینی، فرائدالسمطین، ج1، ص101؛ متقي هندي،‌کنزالعمال، ج13، ص114 – 115؛ مغربي، فتح ‌الملک‌العلي، ص48. «‌پیامبر خدا به من هزار باب علم آموخت که از هر بابی هزار باب گشوده می‌شود».

موضوع: 
نويسنده: