وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
شنبه: 25/مرد/1399 (السبت: 25/ذو الحجة/1441)

 امامت، اكمال نور الهی و اساس دین

 س. شيعه در مورد آیه: (يُريدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللهِ بِأَفْواهِهِم)، از ابوالحسن روايت مى‌کنند که در تفسير اين آيه گفت: «مى‌خواهند ولايت اميرالمؤمنين را خاموش کنند ولی خداوند امامت را کامل مى‌گرداند».سؤال اينکه آيا خداوند نور خويش را با گسترش اسلام کامل گرداند يا با دادن ولايت به اهل‌بيت؟

به‌علاوه فقط دو نفر از ائمه شیعه، خلافت را به دست گرفتند؛ على و حسن. پس کامل‌گرداندن نور به‌وسيله ده امام ديگر کجاست؟

همچنین خداوند در چند جا از قرآن بيان فرموده که هرکس از خدا و پيامبر اطاعت نمايد به بهشت مى‌رود. پس اگر امامت اساس ايمان و کفر مى‌بود، يا چنان‌که شيعيان مى‌گويند بزرگ‌ترين رکن دين مى‌بود خداوند اطاعت از امام را در اين آيات ذکر مى‌کرد و بر آن تأکيد مى‌نمود.

ج. چه مانعي دارد که مراد از نور در آيه (يُرِيدُونُ لِيُطْفِئُوا نُورَ اللّهِ)[1] نور ولايت علي‌(علیه‌السلام)  باشد که نتوانستند خاموش نمايند و اگر بالخصوص مراد نباشد، به جری و تطبيق و مصاديق مراد است.

به علاوه، شما انگار آيه اكمال دين (الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ)[2] را نخوانده‌ايد؟ در تفاسير و روايات خود ببينيد كه اين آيه برای چه و در كجا نازل شده

 

است؟ اگر با انصاف باشيد، اين حرف‌ها را نمی‌زنيد. همه مي‌دانند که اکمال دين و اتمام نعمت الهي به‌واسطه ولايت اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  بود که در روز غدير پيامبر اکرم‌(ص)  آن را به جوانان ابلاغ فرمود.

همچنين نور بودن ائمه‌(علیهم‌السلام) ، علوم، معارف و سيره و اخلاق آنهاست و امکان تصرّف و حکومت ظاهري آنها در امور يا عدم امکان آن، اين نورانيّت را اثبات يا نفي نمي‌کند.

پيغمبران بسياري بودند که همه، دعوت و هدايتشان نور بود و به صريح قرآن، مردم آنها را به شهادت رساندند؛ پس بگوييم آنها نور نداشتند.

اين مسائل تحت عناوين بالاي ديگري، مثل (لِئَلاَّ يَكُونَ لِلنَّاسِ عَلَى اللَّهِ حُجَّةٌ)[3] و (لِيَهْلِكَ مَنْ هَلَكَ عَنْ بَيِّنَةٍ وَ يَحْيى‏ مَنْ حَيَّ عَنْ بَيِّنَةٍ)[4] بررسي و شناخته مي‌شود.

در مورد قسمت دوم، در اينکه اطاعت پيغمبر‌(ص)  واجب است کسي شک ندارد و منکر آن کافر است، و به حکم آيه کريمه (أَطيعُوا اللَّهَ وَأَطيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ)[5]، اطاعت اولي‌الأمر، مثل اطاعت خدا و پيغمبر‌(ص)  واجب است.

اين اولي‌الأمر - که اطاعتشان واجب است و صاحب امرند - از جانب خدا چه کساني غير از اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  و امامان معصوم از آنها مي‌باشند؟ اين افرادي که شما آنها را در طول تاريخ، اولي‌الأمر و واجب‌الاطاعه مي‌دانيد، آيا اطاعتشان به‌طور‌مطلق در رديف اطاعت خدا و رسول است؟! اين فسّاق و طاغوت‌هايي که بر مسلمان‌ها

 

مسلّط شدند؛ منصور دوانيقي‌ها، هارون‌الرشيدها، وليدها، حجاج‌ها و صدها ديگر از امرا که همه آنها را واجب‌الاطاعه مي‌دانيد اولي‌الأمر قرآني هستند؟!

اطاعت ائمه‌(علیهم‌السلام) ، اطاعت از پيغمبر‌(ص)  است به نصّ، مثل حديث ثقلين[6] و روايات ديگر و تمسک و رجوع به آنها بر همه امّت تا روز قيامت واجب است. هرکس از آنها اطاعت نکند، از خدا و رسول اطاعت نکرده است. شما چرا مغلطه مي‌کنيد و خود را به جهالت مي‌زنيد؟

اما اينکه مي‌گوييد خداوند در چند جا از قرآن فرموده است هرکس اطاعت از خدا و پيغمبر کند به بهشت مي‌رود. کلام درستي است چون اطاعت واقعي از خداوند و اطاعت واقعي از پيغمبر‌(ص) ، قبول کردن تمام اوامر و نواهي آنها مي‌باشد که مهم‌تر از همه آنها مسئله ولايت و امامت اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  است و ما مي‌گوييم اگر کسي امامت بلافصل حضرت علي‌(علیه‌السلام)  را قبول نداشته باشد اطاعت از خدا و پيامبر‌(ص)  نکرده است.

 

 

1. صف، 8؛ «آنان مى‏خواهند نور خدا را با دهان خود خاموش سازند».

[1]

[2]. مائده، 3؛ «امروز، دين شما را كامل كردم».

[3]. نساء، 165؛ «تا بعد از اين پيامبران، حجتى براى مردم بر خدا باقى نماند».

[4]. انفال، 42؛ «تا آنها كه هلاك (و گمراه) مى‏شوند، ازروى اتمام‌حجّت باشد و آنها كه زنده مى‏شوند (و هدايت مى‏يابند)، ازروى دليل روشن باشد».

[5]. نساء، 59؛ «اطاعت كنيد خدا را! و اطاعت كنيد پيامبر خدا و اولواالأمر [اوصياى پيامبر] را!».

[6]. احمد بن حنبل، مسند، ج3، ص59؛ ترمذی، سنن، ج5، ص 328 - 329؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص 65 - 67.

موضوع: 
نويسنده: