وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
پنجشنبه: 23/مرد/1399 (الخميس: 23/ذو الحجة/1441)

اقامه نماز در زمان بیماری پیامبر(ص)

س. شیعه مى‌گويد که على بعد از پيامبرŒ، امام برحق بوده است. پس چرا در مدّتى که پيامبر بيمار بود، علی حتى در يک نماز هم پيش‌نماز مردم نشد درحالی‌كه امامت صغرى، دليلى براى امامت کبرى است؟

ج. در مدّتي که پيغمبر‌(ص)  در بستر بيماري بود كسانی نگذاشتند دستور پيغمبر‌(ص)  اجرا شود؛ همان‌ها که مي‌خواستند پس از پيغمبر‌(ص)  حکومت را متصرّف شوند و برنامه الهي حکومت امام‌علي‌(علیه‌السلام)  اجرا نشود با آن شدّت، پيغمبر‌(ص)  را از کتابت وصيّت بازداشتند و آن مصيبت بزرگ را - که (رزية يوم‌الخميس) ناميده مي‌شود و ابن‌عباس در وصف بزرگي آن مي‌گريست و مي‌گفت: إِنَّ‏ الرَّزِيَّةَ كُلَّ‏ الرَّزِيَّةِ مَا حَالَ بَيْنَ رَسُولِ اللهِ وَ بَيْنَ أَنْ يَكْتُبَ لَهُمْ ذَلِكَ الْكِتَاب‏[1]- بر پيغمبر‌(ص)  و بر اسلام وارد کردند.

آري! اينها با عوامل خود در داخل خانه آن حضرت و در بيرون، اوضاع را تحت نظارت قرار داده بودند که وقتي پيغمبر‌(ص)  براي نماز نتوانست به مسجد برود و فرمود: در پي علي بفرستيد؛ عايشه و حفصه بي‌درنگ پدرانشان را حاضر کردند.

پيغمبر‌(ص)  وقتي آن وضعيت را ديد، فرمودند: برگرديد، اگر به شما کاري داشتم پي شما مي‌فرستادم.

 

وضعيت نماز در اين موقع تحت کنترل اينها بود. فرستادن علي به مسجد، با سروصدا و مخالفت‌کردن اين عده مواجه مي‌شد که از هيچ اهانتي – چنان‌که در قضيه يوم‌الخميس مرتکب شدند - پروا نداشتند.

آن حضرت فرمود: کسي با مردم نماز بخواند.

صداي عمر را شنيد. با خشم و اعتراض دو بار فرمود: خدا و مسلمانان اين را انکار مي‌کنند.

وقتي دانست ابوبکر را به نماز گذارده‌اند، شخصاً با حال شدّت بيماري به مسجد آمد و ابوبکر را کنار زد و خود نماز را به‌جا آورد و ابوبکر با ناراحتي و قهر- با اينکه رسول خدا‌(ص)  در شدّت بيماري بود - به سنح (بيرون مدينه) رفت و برنگشت، تا خبر رحلت حضرت را به او دادند.[2]

حاصل اينکه اوضاع به‌تمام‌معنا غيرعادي بود و اگر به‌طور عادي جريان مي‌داشت در همه‌جا مشار بالبنان و شخص واحد، علي‌(علیه‌السلام)  بود.

اگر کسي مي‌خواهد اين رازها بر او آشکار شود، محقّقانه تاريخ را مطالعه نمايد تا بفهمد اينها چه کردند و جاه‌پرستي بر سر اسلام و مسلمين چه آورد! البته تاريخ هم به‌گونه‌اي است که در آن دوران خفقان فقط مخفيانه آن را مي‌نگاشتند و جرئت اظهار علني را از مردم گرفته بودند.

 


[1]. بخاری، صحيح، ج5، ص138؛ ج7، ص9؛ ج8، ص161؛ مسلم نیشابوری، صحيح، ج5، ص76 و ديگر مصادر اهل‌سنّت؛ «بزرگ‌ترین مصیبت آن مصیبتی بود که مانع شد رسول خدا آن نوشته را برایشان بنویسد».

[2]. طبرى، تاريخ ، ج2، ص440 - 441.

موضوع: 
نويسنده: