وریز وجوهات
باسمه تعالی   انا لله و انا الیه راجعون    رحلت آیت‌الله مرحوم آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمة الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید. این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول،...
جمعه: 28/شهر/1399 (الجمعة: 30/محرم/1442)

قبول اسلام ظاهری در رفتار با خلفا

س. شيعه معتقدند که على امامى معصوم است. سپس على را مى‌بينيم که دخترش ام‌کلثوم «خواهر حسن و حسين» را به ازدواج عمر بن‌ خطاب درمى‌آورد! شيعه بايد از دو چيز يکى را بپذيرند: اول اينکه بايد قبول کنند که على معصوم نيست، چون که دخترش را به ازدواج مرد کافرى درآورده است! و چنين سخنى با پايه‌هاى اساسى مذهب شيعه متضاد است. دوم اينکه بپذيرند عمر، مسلمان است و على دوست داشته او دامادش شود و اين دو پاسخ حيرت‌آور است.

ج. شيعه جواب مي‌دهد که اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  با عمر و ديگران مثل عمروعاص و مثل بغاة صفين و اصحاب جمل، مثل زبير، طلحه و خوارج، معامله به ظاهر اسلام مي‌نمود و براي همه، حقوق از بيت‌المال عطا مي‌کرد.

خريت بن راشد به آن حضرت عرض کرد: من شما را خليفه نمي‌دانم و در نماز با شما شرکت نمي‌کنم. حضرت در جواب فرمود:

«لَکَ بالمُسْلِمین مالم تُحَدِّث حَدَثاً».[1]

سيره و روش علي‌(علیه‌السلام)  در حدّي بالا و عادلانه بود که انسان به تعجّب مي‌افتد.

امّا راجع به نکاح امّ‌کلثوم و عمر، حرف و حديث در نفي و اثبات آن بسيار است، ولي با فرض وقوع آن، اين ملازمه‌اي که نوشته‌ايد مطرح نمي‌شود، مثل سائر تعامل‌ها و مواضع آن حضرت با آنها بوده است.

 

 

[1]. مامقانی، رجال، ج1، ص25 (ذكر خریت بن راشد)؛ «می‌توانی این کار را بکنی با اینکه عطای تو از بیت‌المال قطع نشده و کاملاً پرداخت خواهد شد به این شرط که بر احدی تعدی و تعرض نکنی».

نويسنده: