وریز وجوهات
مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، همزمان با سی‌اُمین نمایشگاه بین المللی کتاب، از سه اثر جدید معظّم له رونمایی کرد. دوره سه جلدی کتاب "فضائل العترة الطّاهرة علیهم‌السلام" حاصل برخی مطالعات و یادداشت‌های معظّم له از حدود...
جمعه: 5 / 03 / 1396 ( )

قبول اسلام ظاهری در رفتار با خلفا

س. شيعه معتقدند که على امامى معصوم است. سپس على را مى‌بينيم که دخترش ام‌کلثوم «خواهر حسن و حسين» را به ازدواج عمر بن‌ خطاب درمى‌آورد! شيعه بايد از دو چيز يکى را بپذيرند: اول اينکه بايد قبول کنند که على معصوم نيست، چون که دخترش را به ازدواج مرد کافرى درآورده است! و چنين سخنى با پايه‌هاى اساسى مذهب شيعه متضاد است. دوم اينکه بپذيرند عمر، مسلمان است و على دوست داشته او دامادش شود و اين دو پاسخ حيرت‌آور است.

ج. شيعه جواب مي‌دهد که اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  با عمر و ديگران مثل عمروعاص و مثل بغاة صفين و اصحاب جمل، مثل زبير، طلحه و خوارج، معامله به ظاهر اسلام مي‌نمود و براي همه، حقوق از بيت‌المال عطا مي‌کرد.

خريت بن راشد به آن حضرت عرض کرد: من شما را خليفه نمي‌دانم و در نماز با شما شرکت نمي‌کنم. حضرت در جواب فرمود:

«لَکَ بالمُسْلِمین مالم تُحَدِّث حَدَثاً».[1]

سيره و روش علي‌(علیه‌السلام)  در حدّي بالا و عادلانه بود که انسان به تعجّب مي‌افتد.

امّا راجع به نکاح امّ‌کلثوم و عمر، حرف و حديث در نفي و اثبات آن بسيار است، ولي با فرض وقوع آن، اين ملازمه‌اي که نوشته‌ايد مطرح نمي‌شود، مثل سائر تعامل‌ها و مواضع آن حضرت با آنها بوده است.

 

 

[1]. مامقانی، رجال، ج1، ص25 (ذكر خریت بن راشد)؛ «می‌توانی این کار را بکنی با اینکه عطای تو از بیت‌المال قطع نشده و کاملاً پرداخت خواهد شد به این شرط که بر احدی تعدی و تعرض نکنی».

نويسنده: