وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم. قال الله تعالي: «إِنَّمَا يُريدُ اللهُ لِيُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيراً»(1) «وَإِذْ قَالَتِ الْمَلَائِكَةُ يا مَرْيمُ إِنَّ اللهَ اصْطَفَاكِ وَ طَهَّرَكِ وَ اصْطَفَاكِ عَلَى نِسَاءِ...
شنبه: 28/دى/1398 (السبت: 22/جمادى الأول/1441)

فواید نصب امام

 س. شيعيان مى‌گويند که امامت واجب است، چون امام، جانشين پيامبر است که شريعت اسلامى را حفظ مى‌نمايد و مى‌گويند: امام بايد از سوى خدا تعيين و منصوب شود و چون جهان به او نياز دارد بايد چنين شود و نیز مى‌گويند که امامت براى آن واجب است که لطفى است از الطاف الهى ...؛ چون مردم وقتى رهبر و راهنمايى داشته باشند ستمگر را از ستم‌کردن منع مى‌کند و لطف همين است.

به آنها گفته مى‌شود که ائمه دوازده‌گانه غير از على به رياست، حکومت و فرمانروايى نرسيده‌اند و اين قدرت را نداشته‌اند که مردم را به خير وادار نمايند و از شرّ و بدى باز دارند، پس امام نیستند چون لطفی از آنها حاصل نشده است؟

ج. همه اين جهات و مصالحي که برشمرديد بر وجود امام مطاع و مبسوط‌اليد مترتب است و همه، برهان حقانيت و وجوب نصب امام از سوي خدا و تعيين خليفه بر پيغمبر است، چون نصب امام و بي‌تکليف‌نگذاشتن مردم اين فواید را دارد، بايد وضعيت سرپرستي مردم از سوي خدا معلوم شود و در بين احکام، بعد از اعتقاد به توحيد، نبوّت و معاد در ارتباط با نظام دين و دنياي خلق، امري مهم‌تر از مديريت و اداره جامعه نيست.

همان خدا که شخص صالح براي نبّوت را مي‌شناسد، صالح براي ولايت و مديريّت را مي‌شناسد و هم از‌اين‌جهت که تعيين آن شخص صالح تعيين مرجع و حافظ مرکزيت

 

دين و رافع اختلاف است، بر خدا براي اينکه مردم اعتراض نداشته باشند و به‌عبارت‌ديگر مثل ساير نعمت‌هاي ظاهره و باطنه - که خلق آنها زمينه استفادة صحيح از آنها را فراهم مي‌نمايد - نصب امام لازم است، امّا در اطاعت‌نکردن مردم و کفران نعمت، آنها خودشان مسئولند؟

خداوند براي هدايت بندگان و تأمين مصالح آنها پيغمبران بسياري فرستاده که مردم آنها را کشتند. هدايت اکثريت بشر به‌واسطه بعثت انبيا اگر فراهم نشد، دليل بر عدم لزوم بعثت انبيا نيست. خداوند خدايي است که: (أَعْطَى كُلَّ شَيْ‌ءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَى)[1]. او انسان را آفريده و بايد او را هدايت نمايد: (اِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً)[2].

در نصب امام تأمين همه اين مصالح، اصل است. اگر کساني مانع شوند و نگذارند مردم از اين نعمت عظمي بهره‌مند شوند، مانند آنها که پيغمبران خدا را کشتند و مانع از فعليت مصالح بعثت آنها شدند، مسئول هستند.

آن کسي که از نعمت گوش، چشم و عقل در مسير صحيح استفاده نمي‌کند خودش مسئول است، ولي خدا براي اين مصالح و فوایدي که اين نعمت‌ها دارد آنها را آفريده است.

امام‌حسن و امام‌حسين‌(علیهماالسلام)  به تنصيص قطعي پيغمبر‌(ص)  امام هستند. بايد اين امامت آنها به مردم ابلاغ شود و اگر مردم قدر اين ابلاغ را ندانستند و آنها را به شهادت رساندند و امامت و خلافتشان را غصب کردند، اين يک جريان و محاسبه دقيق است.

 

کارهايي که برحسب حکمت و مصلحت مي‌بينيد کارهاي خدايي است. او که آفريده است و مي‌آفريند هدايت مي‌کند و وسايل را در اختيار بنده مي‌گذارد؛ چشم عطا مي‌کند، عقل مي‌دهد و هزارها نعمت‌ ديگر عطا مي‌کند. پيغمبران را و نيز امام و وليّ امر را نصب مي‌فرمايد. اينها همه کارهاي خدايي است:

چــاه است و راه و ديده بينا و آفتاب
 

 

تا هرکسي نگاه کند پيش پاي خويش
 

 

اگر پيغمبراني که کشته شدند نتوانستند کسي را هدايت نمايند يا اگر مردم از نعمت وجود امام يا پيغمبر بهره‌مند نشدند، اصل حکمت بعثت انبيا و لزوم نصب امام از جانب خدا منتفي نمي‌شود. سنّت الهي بر اساس )ربُّنا الّذي أَعْطَى كُلَّ شَيْ‌ءٍ خَلْقَهُ ثُمَّ هَدَى([3] در هر رشته‌ تکوين و تشريع جاري است و هدايتي بالاتر از هدايت خدا بندگانش را به خودش، به پيغمبرانش و جانشینان و به اوصيای آنها نيست، اگرچه بيشتر مردم نگرفتند و در همان هدايت اصل و اصيل از هدايت‌هاي خدايي استفاده نکردند.

 

 

[1]. طه، 50؛  «به هر موجودى، آنچه را لازمه آفرينش او بوده داده، سپس هدايت كرده است!».

[2]. انسان، 3؛ «ما راه را به او نشان داديم، خواه شاكر باشد (و پذيرا گردد) يا ناسپاس!».

[3]. طه، 50. «به هر موجودي آنچه را لازمه آفرينش او بوده داده، سپس هدايت کرده است».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: