وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
پنجشنبه: 23/مرد/1399 (الخميس: 23/ذو الحجة/1441)

اهل‌بیت(علیهمالسلام)   استمرار‌دهنده اهداف رسالت

س. شيعيان ادّعا مى‌کنند که آنها فقط به احاديثى اعتماد مى‌کنند که از اهل‌بيت رسيده ‌و صحیح هستند. آنها هريک از ائمه را مانند پيامبرŒ مى‌‌شمارند که گفته او همانند گفته خدا و پيامبرŒ مى‌باشد. بنابراين کمتر در کتاب‌هايشان گفته‌هاى پيامبرŒ يافت مى‌شود؛ البته آنها فقط آنچه را از ائمه غیر فرزندان حسن باشد به‌حساب مى‌آورند!

ج. شيعيان، هرگز هيچ‌يک از ائمه‌(علیهم‌السلام)  را مانند پيامبر‌(ص)  نمي‌شمارند و براي آنها هرگز مقام تشريع حکم و استقلال قائل نيستند.

در برابر پيغمبر‌(ص)  خضوع ائمه‌(علیهم‌السلام)  بيش از خضوع هرکسی است. آنها حاملان علوم پيغمبر‌(ص)  مي‌باشند، نصوص احکام را از آن حضرت بيان مي‌کنند و اگر هم در بياناتشان و آنچه فرموده‌اند به لفظ مستند نکرده باشند، تبليغ احکام اسلام را مي‌کنند، مثلاً اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  که آن خویشاوندی تنگاتنگ را با پيغمبر‌(ص)  داشت و قرآن، او را به نفس حضرت[1] تعبير فرموده است، هرجا هرچه از دين، احکام، اصول و فروع مي‌گويد اگرچه مستند به آن حضرت نکند، برگرفته و فراگرفته از آن حضرت است.

مکتب، مکتب رسالت است و اين بزرگواران، متخصص در اين مکتب و مدرّس آن به مردم هستند؛ مدرّسان و متخصصاني که شخص پيغمبر‌(ص)  صيانت آنها را از اشتباه تضمين فرموده و صلاحيّت آنها را در بيان دين و شرح و تفسير آن به

 

امّت اعلام کرده است و صريحاً فرمود: «لَاتُعَلِّمُوهُم فَإنَّهُم أعْلَم مِنْکُم».[2]

اين است فقه اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  که با اين اساس و اتقان، مستند به شخص رسول خدا‌(ص)  است. ائمه‌(علیهم‌السلام) ، اين فقه را ابلاغ کردند. به رأي، استحسان و قياس در احکام خدا حرفي نزده‌اند و همان است که شاعر گفت:

إذا شِئْتَ أنْ تَرْضَى لِنَفسِكَ مَذهَباً
فَـدَعْ عَـنْكَ قَوْلَ الشّافعيِّ ومالِكِ
وَ والِ اُنــاساً قَــوْلُهُمْ و حَـديثُهُمْ
 

 

يُنَجّيكَ يَومَ الْبَعْث مِنْ لَهَبِ النّارِ
وأحمدَ و المَروِيَّ عَنْ كَعْبِ أحبارِ
رَوى جـدُّنا عَنْ جبْرئيلَ عَنِ الْبارئ
 

 

اگر می‏خواهی برای خودت مذهب پسنديده‏ای را اتّخاذ كنی كه روز قيامت تو را از آتش در امان دارد، پس از خودت دور كن سخن شافعی و مالك و احمد و آنچه را كه از كعب‌الاحبار روايت شده است و ولايت مردمی را بر عهده بگير كه گفتارشان و روايتشان، اين باشد که روايت كرد جَدِّ ما از جبرئيل از باری تعالي. [3]

هويّت شيعه اين است و منصب امامان شيعه هم همين است، البته در بين اولاد امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  اگرچه بزرگان بسياري تا اين زمان و عصر ما همواره بوده و هستند، امّا امام زين‌العابدين و باقرالعلوم‌(علیهماالسلام)  که پيغمبر‌(ص)  از وجودش و علمش خبر داد و امام جعفر صادق و امام رضا‌(علیهماالسلام)  از اولاد امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  به وجود آمدند و دنيا را از علم و فقه پر نمودند، اين، نقصان مقامات اولاد امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  نيست.

مقامات اين بزرگواران هم بسيار بالا و مؤيد به تأييدات الهي و غيبي بود که صدها و بيشتر از علماي اسلام و اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  تا عصر ما از اولاد امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  از علوم ائمه اثني‌عشر‌(علیهم‌السلام)  بهره‌مندند و به آن افتخار دارند.

 

شما که به شئون اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  اعتراف نداريد و از همه آنها جداييد، در اين مقوله‌ها هرچه بگوييد قصد حمله به مقامات اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  و ردّ صريح تنصيصات پيغمبر‌(ص)  را داريد!

 

[1]. آل عمران،61.

[2]. طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج3، ص66؛ ج5، ص167؛ هیثمی، مجمع‌الزوائد، ج9، ص164. هیتمی، الصواعق‌المحرقه، ص226 – 227 (باب وصایای پیامبر|) و دیگر مصادر اهل‌سنّت؛ «شما آنها را چیزی یاد ندهید یقیناً آنها از شما داناترند».

[3]. هاشمي خوئی، منهاج‌البراعه، ج1، ص4.

موضوع: 
نويسنده: