وریز وجوهات
بسمه تعالی إنا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم ربّانی، ادیب فرزانه و استاد محقّق حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سیدهاشم هاشمی گلپایگانی رحمة الله علیه موجب تأسف و تاثر گردید. این مصیبت را به خاندان معظم آیة الله العظمی مرحوم آقاسید جمال...
سه شنبه: 1/مهر/1399 (الثلاثاء: 4/صفر/1442)

تحریف روایات درباره زیارت اهل‌بیت(ص)

س. عالم شیعه مجلسى مى‌گويد: روبرو ايستادن با قبر لازم است گرچه برخلاف جهت قبله باشد، يعنى وقتى به زيارت ضريح‌هاى خود مى‌روند و دو رکعت نماز زيارت مى‌خوانند، بايد روبه قبر بخوانند گرچه قبله در سمت ديگرى باشد!

ج. کلام علّامه مجلسي را در اينجا تحريف کرده است[1] و آن را که ارتباطي به زيارت مقامات از نزديک و حضور در آنجاها ندارد و مربوط به سلام به ائمه‌(علیهم‌السلام)  و در اينجا حضرت امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  از راه دور است، به سلام، زيارت و نماز در نزد قبر معنا کرده است و اين حرف نامربوط را گفته است.

نسبت به دور هم، اين يکي از احتمالات لطيفه است که برحسب آيه شريفه (فَأَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللّه)[2] مطرح کرده است.

عجيب است که در کتاب بيش از صد جلدي بحار‌الانوار، مثل اين موارد را مورد ايراد قرار مي‌دهند و از مطالب بسيار و بي‌شماري که چند جلد مي‌شود؛ در اصول دين و اعتقادات صحيحه شيعه صرف‌نظر نموده است! و در اين کتاب آن مرحوم به نقاط ضعف کلمات علماي اهل‌سنّت نيز پرداخته است.

 

اگر مرد جواب و پهلوان بحث و تحقيق هستيد در آن مباحث غور کنيد که اگر انصاف داشته باشيد به‌سوي اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  و هدايت‌های آنها به صراط مستقيم می‌گروید.

 


[1]. خلاصه آنچه مرحوم مجلسی گفته، این است که هنگام خواندن زیارت شايسته است رو‌به قبر امام باشی، هرچند این کار مستلزم آن باشد که پشت به قبله باشی (مجلسي، بحارالانوار، ج98، ص369 – 370)، این سیره همه مسلمانان جهان است خود سلفی‌ها هنگام سلام کردن بر پیامبر| و ابوبکر و عمر، رو‌به ضریح و پشت به قبله می‌ایستند و سلام می‌دهند این ربطی به خواندن نماز ندارد.

[2]. بقره، 115؛ «پس به هر سو رو كنيد، خدا آنجاست!».

نويسنده: