وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم رحلت عالم ربانی، روحانی زاهد و سالک الی الله ، زین الخطباء و المحدثین مرحوم حجت الاسلام و المسلمين آقای حاج شیخ مهدی مظاهری رضوان الله تعالی علیه موجب تأثر و تاسف گردید. آن عالم وارسته سالیان متمادی در تهذیب نفوس و تربیت...
پنجشنبه: 28/دى/1396 (الخميس: 1/جمادى الأول/1439)

تحریف روایات درباره زیارت اهل‌بیت(ص)

س. عالم شیعه مجلسى مى‌گويد: روبرو ايستادن با قبر لازم است گرچه برخلاف جهت قبله باشد، يعنى وقتى به زيارت ضريح‌هاى خود مى‌روند و دو رکعت نماز زيارت مى‌خوانند، بايد روبه قبر بخوانند گرچه قبله در سمت ديگرى باشد!

ج. کلام علّامه مجلسي را در اينجا تحريف کرده است[1] و آن را که ارتباطي به زيارت مقامات از نزديک و حضور در آنجاها ندارد و مربوط به سلام به ائمه‌(علیهم‌السلام)  و در اينجا حضرت امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  از راه دور است، به سلام، زيارت و نماز در نزد قبر معنا کرده است و اين حرف نامربوط را گفته است.

نسبت به دور هم، اين يکي از احتمالات لطيفه است که برحسب آيه شريفه (فَأَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَّ وَجْهُ اللّه)[2] مطرح کرده است.

عجيب است که در کتاب بيش از صد جلدي بحار‌الانوار، مثل اين موارد را مورد ايراد قرار مي‌دهند و از مطالب بسيار و بي‌شماري که چند جلد مي‌شود؛ در اصول دين و اعتقادات صحيحه شيعه صرف‌نظر نموده است! و در اين کتاب آن مرحوم به نقاط ضعف کلمات علماي اهل‌سنّت نيز پرداخته است.

 

اگر مرد جواب و پهلوان بحث و تحقيق هستيد در آن مباحث غور کنيد که اگر انصاف داشته باشيد به‌سوي اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  و هدايت‌های آنها به صراط مستقيم می‌گروید.

 


[1]. خلاصه آنچه مرحوم مجلسی گفته، این است که هنگام خواندن زیارت شايسته است رو‌به قبر امام باشی، هرچند این کار مستلزم آن باشد که پشت به قبله باشی (مجلسي، بحارالانوار، ج98، ص369 – 370)، این سیره همه مسلمانان جهان است خود سلفی‌ها هنگام سلام کردن بر پیامبر| و ابوبکر و عمر، رو‌به ضریح و پشت به قبله می‌ایستند و سلام می‌دهند این ربطی به خواندن نماز ندارد.

[2]. بقره، 115؛ «پس به هر سو رو كنيد، خدا آنجاست!».

نويسنده: