وریز وجوهات
روز سه شنبه 13 صفر المظفر 1440 (مطابق با اول آبان 1397) اعضای محترم شورای عالی حوزه‌های علمیه با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، با ایشان، دیدار کرده و از توصیه‌های معظّم له بهره‌مند شدند. در ابتدای این...
سه شنبه: 22/آبا/1397 (الثلاثاء: 4/ربيع الأول/1440)

مقایسه موقف امام‌حسن و امام‌حسین(علیهماالسلام)

س. حسن بن علی با اينکه ياوران و لشکريانی داشت و می‌توانست جنگ را ادامه دهد اما با معاويه صلح کرد و در مقابل، برادرش حسين بااينکه افرادش کم بودند و می‌توانست صلح کند عليه يزيد قيام کرد. پس يکی از دو برادر کارش درست بوده و ديگری کارش اشتباه بوده است؛ زيرا اگر دست‌کشيدن حسن و صلح‌کردن او بجا بوده است، قيام حسين بدون آنکه قدرتی داشته باشد اشتباه است و اگر قيام حسين بجا بوده است، صلح‌کردن حسن اشتباه بوده است.

ج. عجيب است. هرکس آشنايي کمي با تاريخ داشته باشد فرق بين عصر امام‌حسن و عصر امام‌حسين‌(علیهماالسلام)  را مي‌داند و اين دو عصر، دو موقف و دو جريان را باهم قياس نمي‌کند و از امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  نمي‌پرسد که شما چرا مثل امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  نبوديد و از امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  هم نمي‌پرسد که چرا مثل امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  عمل نفرموديد؟

درحالي‌که اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  به شهادت رسيده بود و آن سه جنگ بزرگ را معارضان اسلام بر‌پا کرده و موجب ريخته‌شدن آن‌همه خون و اتلاف نفوس شده بودند، معاويه با مکر، خيانت و خريداري دين و ايمان اشخاص، زمينه ادامه جنگ را از بين برده بود و بيشتر ياوران و رزمندگان خسته و به استراحت و آسايش مايل بودند و جز معدودي - که به‌هرحال از امام‌(علیه‌السلام)  جدايي نمي‌جستند - کسي آماده جنگ نبود.

مردم هم از عواقب ادامه تسلّط بني‌اميه و معاويه آگاه نبودند و گفته ابوسفيان را

 

که گفته بود: «تَلقفُوها(بینکم) تَلقف الکُرَة فَوَالله مَا مِنْ جنّة وَلا نَار»[1] فراموش کرده و بسياري هم نشنيده بودند و خلاصه احساس خطر نمي‌کردند و ازهرجهت اوضاع چنان بود که هيچ صف‌آرايي در برابر آن هجوم اموي فراهم نبود و به صورتي که امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  عمل کرد، موقف اهل حق و مسلمانان واقعي محفوظ ماند.

تحقيق در تاريخ هرچه بيشتر باشد، به صلاح‌بودن اتخاذ موضع امام‌(علیه‌السلام)  ظاهرتر مي‌شود.

اقدام امام‌حسن‌(علیه‌السلام) ، يک متارکه جنگ براي نجات اسلام و جلوگيري از رسيدن به وضعي که معاويه رسماً آنچه را در دل داشت - که بر مغيرة ‌بن‌ شعبه هم گران آمد[2]- يعني برانداختن اسلام و نام پيغمبر اعظم‌(ص)  و در نتيجه، بازگشت رسمي به جاهليت اموي، بود.

از اين جهات حق، امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  به‌حقّ منجي بود. آن حضرت با آن حلم بزرگ، با آن اخلاق کريمه، زهد، ايمان و عبادات، سوابق درخشان اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  را در مردم زنده کرد به‌طوري‌که احدي نبود که منکر شخصيت معنوي، پارسايي و پرهيزکاري او باشد. محبوبيت او در جامعه هم‌طراز با محبوبيت جدّش رسول خدا‌(ص)  بود.

امّا موقف امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  موقفي ديگر بود و شرايط ديگري داشت. معاويه در طول حکومت بيست‌ساله خود با سياست‌هاي اسلام‌براندازانه - که در بعضي امور علناً، مثل سبّ اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  و در رشته‌هاي ديگر مزوّرانه بود - هرچه توانست اسلام را از اصالت انداخت و به چيزي که نمي‌انديشيد اسلام، الزام مردم به اسلام، حفظ

 

سنّت‌هاي اسلام و امر به معروف و نهي از منکر بود و چون حضرت امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  را - که بزرگ بني‌هاشم و شخص اول اسلام از جهات فضايل شناخته شده بود - مانع از اعلام ]يزيد به‌عنوان جانشين خود[ مي‌دانست، در کمال خيانت و جنايت، آن حضرت را شهيد نمود و يزيد را - که همه بر عدم صلاحيت او و سوابق سوء او اتفاق داشتند - به جانشيني خود برگزيد و خلاصه، طوري مسلمانان را مقهور نمود که کسي جرئت تذکر و هشدار نداشت.

سير سياسي، اجتماعي و فرهنگي اسلام، سير به زوال قطعي بود. يزيد را الفهود، القرود و الخمور مي‌دانستند و علاوه‌بر ارتکاب قتل امام‌حسين‌(علیه‌السلام) ، واقعه حره و تحليل نواميس مردم مدينه بر سپاه شام و جرایم ديگر جناياتي بود که همه، هويّت ضداسلامي او و پدرش معاويه را برملا ساخته بود.

اسلام به‌طور کامل در سراشيبي سقوط قرار گرفته بود. براي امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  آن عِدّه و عُدّه نبود که با يزيد اعلان جنگ بدهد. تنها راه جلوگيري از آن سيلاب و طوفان اسلام‌برانداز، امتناع از بيعت، اعلام مخالفت و عدم مشروعيت نظام با بذل جان، ايثار، فداکاري و تحمل جانکاه‌ترين مصائب بود که تنها در آن دوران خفقان کسي که مرد اين ميدان بود و کسي که بيش از هرکس اولي و احق به اعتراض بود امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  بود.

او، خود را به‌تمام‌معنا مکلّف به حفظ دين، نجات اسلام از انقراض و بيدارساختن مردم مي‌دانست. بر عهده آن حضرت، حفظ رسالت جدّش، حفظ قرآن و حفظ سوابق درخشان بني‌هاشم واجب بود.

چيزي از افتخارات اسلامي باقي نمانده بود که يا از بين نرفته و يا دگرگون نشده باشد.

 

موضع امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  اين موضع بود که اگر پدر و برادرش هم بودند همين موضعشان بود.

عجيب است که شما مي‌گوييد: موضع امام‌حسن و امام‌حسين‌(علیهماالسلام)  با‌هم معارض بوده و شيعه ازاين‌جهت گرفتار شده‌اند، هرکدام را درست و صحيح بدانند ديگري را بايد ناصواب بگويند!

مثل اين است که بگوييد: سيره پيغمبر‌(ص)  در مدينه با سيره او در مکه باهم تضاد داشته‌اند!

ولی چه بايد کرد، وقتي انسان حرف حساب نداشته باشد، هر باطلي را حقّ و هر حقّي را باطل مي‌گويد.

 

 

[1]. بلاذری، انساب‌الأشراف، ج5، ص12 – 13؛ ابوالفرج اصفهانی، الأغانی، ج6، ص529؛ خلافت را مثل توپ بربايید (بقاپید) سوگند ]به آنکه ابوسفیان بر آن سوگند یاد می‌کند[ نه بهشتی و نه آتشی در کار است.

[2]. ابن ابى‌الحديد، شرح نهج‌البلاغه، ج5، ص129 - 130.

نويسنده: