وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و الصّلوة و السّلام علی سیّد الأنبیاء و المرسلین أبی القاسم المصطفی محمّد و آله الطیبین الطاهرین سیّما بقیة الله فی الأرضین عجّل الله تعالی فرجه الشریف. عَنْ أَبِي عَبْدِ الله عليه‌السلام قَالَ: «...
جمعه: 23/آذر/1397 (الجمعة: 5/ربيع الثاني/1440)

 دلایل وجود حضرت مهدی(علیهالسلام)

س. جعفر برادر حسن عسکرى مى‌گويد که برادرش فرزندى نداشته است. شيعه سخن او را قبول نمى‌کنند، چون به گفته آنها او معصوم نيست و سپس برای آنکه پایه‌های مذهب امامی از بین نرود ادّعاى عثمان بن سعيد را که مى‌گويد حسن فرزندى داشته است قبول مى‌کنند با اينکه عثمان هم معصوم نيست!

ج. فرزند امام يازدهم (م ح م د) است، جماعتي او را ديده‌اند و شخص پدر بزرگوارش مکرّر به امامت او تصريح و تنصيص کرده‌اند.[1]

شما که بنا داريد انکار و ايراد بيجا نماييد، مي‌توانستيد آن يک نفر مرد را هم نگوييد و از اصل، هم او را و هم وجود پدر و اجداد آن حضرت و تاريخ را منکر شويد تا همه محقّقان بدانند كه امثال شما بی‌سوادان، بدون دليل راهی ديگر رفته‌ايد!

غيبت امام و عدم حضور او در ملأعام، اين توهّم را براي بسياري پيش آورده بود که امام حسن عسكري‌(علیه‌السلام)  بلاعقب مي‌باشند، امّا خواص و اشخاص مورد اعتماد از وجود او اطلاع داشتند و همان‌ها هم به همه، آن را اظهار نمي‌کردند كه مبادا جاسوسان حکومت از آن مطّلع شوند يا به هر جهت ديگر.

 

جعفر نيز از آن اطلاع نداشت، امّا شيعيان و خواص از آن مطّلع شدند و حتي گوسفندان بسيار به‌عنوان عقيقه براي ايشان ذبح کردند.

بالاخره سير اين برنامه و ولادت و حضور حضرت مهدي‌(علیه‌السلام)  به‌تدريج معلوم و آشکار شد و مورد قبول و ايمان همه شيعيان و بلکه غيرشيعيان واقع شد تا حدّي که بعض خلفای بني‌عباس، مثل الناصر لدين الله به آن ايمان داشته و مورد قبولشان قرار گرفت.[2]

اخبار و رواياتي که دلالت بر غيبت آن حضرت دارد در کتاب‌ها و مؤلفاتي که قبل از ولادت حضرت امام حسن عسكري‌(علیه‌السلام)  تأليف شده و در اختيار علما بود اين امر را چنان روشن كرده بود که خليفه هم نمي‌توانست آن را انکار کند. شما اگر سيری در كتب بزرگان خودتان داشته باشيد، خواهيد ديد كه دانشمندان خودتان به وجود آن حضرت و تنصيصات پيامبر‌(ص)  در مورد آن بزرگوار اعتراف دارند.

 

 

[1]. صافی گلپایگانی، منتخب‌الاثر، ص320 - 347. ]خوشبختانه محدثان اهل‌سنّت کتاب‌های ارزنده‌ای درباره حضرت مهدی× نگاشته‌اند و اخیراً در عربستان سعودی کتابی به نام بین یدي‌الساعه منتشر شده و حق مطلب را ادا نموده است [.

[2]. يكى از اقدامات الناصر لدين الله كه شاهدی بر اعتقاد ايشان نسبت به اين امر می‌باشد اقدامی است كه در سال 606 هجری قمری انجام داد. وی دستور داد درب  و شبكه‌ای از چوب ساختند و در سرداب سامرا نصب كردند. آقابزرگ تهرانی، طبقات أعلام‌الشيعه، ج3، ص182.

نويسنده: