وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
دوشنبه: 20/مرد/1399 (الاثنين: 20/ذو الحجة/1441)

فلسفه غیبت امام‌زمان(علیهالسلام)

س. شيعيان ادّعا مى‌کنند که امام دوازدهم آنها به‌علّت ترس از کشته‌شدن پنهان شده است. به آنها گفته مى‌شود که چرا ائمه پيش از او کشته نشدند با اينکه در دولت خلافت زندگى مى‌کردند؟

ج. اين سؤالات بسيار عوامانه و براي فريب عوام هم مؤثر نيست. اولاً مي‌گويد چرا ائمه پيش از او کشته نشده‌اند؟ به او مي‌گوييم: کدام‌يك از آنها کشته نشدند؛ امام‌علي‌(علیه‌السلام)  يا امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  يا ساير امامان‌(علیهم‌السلام) ؟

شايد بگويد امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  کشته نشد، چون از کشته‌شدن آن حضرت امري آشکارتر نيست و اين پرسش‌گران از شيعه، بيشتر سؤالاتشان با انکار واضحات است، تا آنجا مي‌روند که بعيد نيست اصل وجود امامان‌(علیهم‌السلام)  را منکر شوند. اگرنه، کيست که نداند همه ائمه شيعه را به شهادت رساندند.

بااين‌وجود، امام دوازدهم‌(علیه‌السلام)  حساب ديگري داشت و با حساسيّت دستگاه حکومتي - چون مي‌دانستند يا شنيده بودند که امام دوازدهم‌(علیه‌السلام)  کسي است که حکومت عدل جهاني را بر‌پا مي‌کند و به اين نظامات ظالمانه خاتمه مي‌دهد - نسبت به آن حضرت قصد تعرّض داشتند، چنان‌که در ولادت حضرت موسی‌(علیه‌السلام)  هم، آنها که او را مي‌شناختند، بيم قتل او را داشتند، چون فرعون امر کرده بود که پسرهايي را که از بني‌اسرائيل متولد مي‌شوند به قتل برسانند؛ زیرا به او خبر داده بودند کودکي از بني‌اسرائيل متولد مي‌شود که حکومت فرعوني را از ميان بر مي‌دارد.

 

بااین‌‌وجود بررسي کل مسئله غيبت حضرت مهدي‌(علیه‌السلام)  در اين محدوده‌ها تمام نمي‌شود. اصل غيبت آن حضرت، طول عمر، ظهور آن حضرت و تشکيل حکومت جهاني عدل و قسط و احياي اسلام، همه از آيات الهي است و برنامه آن بسيار عريض و طويل است.

در حالات انبيا؛ از حضرت آدم‌(علیه‌السلام)  تا حضرت خاتم‌(ص)  از اين برنامه‌ها که فقط آنچه بر بشر معلوم است از آيات الهي و برحسب اراده حق تعالي است، همه آيات آفاقيه و انفسيه و دلایل وجود خداوند متعال است، اما اسرار آنها و بسياري از کيفيات آنها بر بشر مخفي است، حتّي وجود دجّال و خروج او يا خروج دابّة‌الارض، اينها از آيات است و ما به آن ايمان داريم، ولي خداوند متعال در خلقت آنها مورد سؤال بندگان نيست.

مسئله ظهور حضرت مهدي‌(علیه‌السلام)  - که همه بر آن اتفاق دارند - حتمي است و سنّي و شيعه روايت مي‌کنند که حضرت رسول‌(ص)  فرمود: «اگر از دنيا باقي نماند مگر يک روز و حضرت مهدي ظهور نکرده باشد، خدا آن روز را آن‌قدر طولاني مي‌کند که او ظهور نمايد و جهان را پر از عدل و داد کند، چنان‌که از ظلم و جور پر شده باشد». [1]

 

 

[1]. ابوداوود سجستانی، سنن، ج2، ص309 - 310 و ديگر منابع معتبر اهل‌سنّت.

نويسنده: