وریز وجوهات
باسمه تعالی   انا لله و انا الیه راجعون    رحلت آیت‌الله مرحوم آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمة الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید. این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول،...
جمعه: 28/شهر/1399 (الجمعة: 30/محرم/1442)

خدمات شیعیان به اسلام

س. مسجدالاقصى در زمان عمر آزاد شد. در زمان حاکم سنّى مذهب، صلاح‌الدين ايّوبى دوباره آزاد گرديد. شيعه چه دستاوردهايى در طول تاريخ داشته‌ است؟ آيا يک وجب از زمين را فتح کرده‌ و آيا دشمنى از دشمنان اسلام و مسلمين را عقب رانده‌ است؟

ج. عجيب است که شخصي چنين بگويد. اسلام از شيعه شروع شد. علي‌(علیه‌السلام)  از کودکي در حجر (دامن) محبّت و مودّت آن پیغمبر‌(ص) ، نشوونما يافت و از آغاز ظهور و جلوه بعثت پيغمبر‌(ص)  تا بعثت و در مکه تا هجرت و در مدينه تا ارتحال رسول خدا‌(ص)  و انجام مراسم تغسيل، تکفين، نماز بر آن حضرت و تدفين پيکر پاک آن حضرت، علي‌(علیه‌السلام)  بود.

در آن غزوات بزرگ و مواقف حساس - که همه وامي‌ماندند و به حفظ جان خود مي‌انديشيدند - تنها شخص پایدار، حضرت علی‌(علیه‌السلام)  امام شیعیان بود که درحقيقت، فاتح اصلي همه فتوحات بود.

شما جنگ جمل را کم مي‌گيريد. گمان مي‌کنيد خطرش براي اسلام از اُحُد و احزاب کمتر بود؟ اين جنگ و این موضع‌گيري علي و شيعه علي اگر نبود، اسلام در پرتگاهي قرار مي‌گرفت که همه زحمات براي اسلام به هدر مي‌رفت.

مواجه‌شدن با عايشه همسر پیغمبر خدا‌(ص) ، طلحه و زبير و دفع آن فتنه، کار

 

کسي غير از علي‌(علیه‌السلام)  نبود.

این گذشتگان خودتان را به محاکمه بکشيد و ببينيد بر سر اسلام چه آوردند! پيشواي شيعه که پيغمبر فرمود: (إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ أُولئِكَ هُمْ خَيْرُ الْبَرِيَّة)[1] شيعه او هستند، کسي است که عمر مي‌گفت:

لَوْ لَا سَيْفُهُ لَمَا قَامَ لِلْإسْلامِ عَمُودٌ.[2]

شيعيانِ علي‌(علیه‌السلام)  بودند که در جنگ صفين از اسلام ناب دفاع کردند. شما صلاح‌الدين ايوبي را به رخ مي‌کشيد و آن‌همه مظالم و جنايت‌هاي او در مصر و قتل‌عام مسلمانان را فراموش کرده‌ايد!

در همين عصر و در مورد فلسطين چه کسي با صهيونيسم‌ها سازش کرد و سازش دارد غير از رؤساي سنّی؟

در جنگ بين‌الملل اول که منتهي به انقراض خلافت و تجزيه عالم اسلام شد، چه کسي غير از زمامداران سنّی و مزدوران بيگانه با کفار بست و بند داشت؟

هم‌اکنون حکومت غيرشیعی که مزدور آمريکا نباشد از حکّام سنّي اگر کسي را داريد معرفي کنيد؟

اکنون پرچم استقلال اسلام در غير کشور شيعي ايران در کدام‌يك از کشورهاي ديگر بلند است؟ بر مدينه طيّبه و مکه معظمه و سرزمين وحي، غير از خودفروختگان به آمريکا چه کسي حکومت دارد؟

در پايان مي‌گوييم طرح اين عيب‌جويي‌ها به‌فرض که به هر طرف بيشتر يا کمتر باشد، همه مسئله اشکال بر مشروعيت اين حکومت‌ها را نفي نمي‌کند و

 

حکومت‌هاي سنّی در گذشته و حال، جبّارترين و ستمکارترين بوده‌اند.

البته لازم به تذکر است که ما عقيده داريم که اگر حق حضرت علي‌(علیه‌السلام)  را بعد از پيامبر اکرم‌(ص)  نگرفته بودند و خلافت از اول به آن حضرت مي‌رسيد امروز تمام دنيا يک‌پارچه مسلمان حقيقي بودند و حکومت جهاني اسلامي را آن حضرت ايجاد مي‌کردند.

 

 

[1]. بیّنه، 7؛ «كسانى كه ايمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند، بهترين مخلوقات (خدا)يند».

[2]. ابن ابى‌الحديد، شرح نهج‌البلاغه، ج12، ص82؛ اگر شمشیر او نبود برای اسلام ستونی برپا نمی‌شد.

موضوع: 
نويسنده: