وریز وجوهات
▪️العلماء باقون ما بقی الدهر ▪️   از ماتم ارتحال شخصیتی بزرگ، فقیهی عالیقدر و مرجعی ولایی، که در خدمت به اسلام و تلاش در اعلای کلمه دین و امر به معروف و نهی از منکر و در یک کلمه‌ی جامع، نوکری خالص به آقایش حضرت بقیة مولانا المهدی ارواح...
شنبه: 29/مهر/1396 (السبت: 30/محرم/1439)

اهميت عزاداری بر مصائب امام‌حسين(علیهالسلام)

س. شيعيان معتقدند که على از فرزندش حسين افضل و برتر است، پس وقتى چنين است چرا در سالروز شهادت على چنان گريه نمى‌کنند که براى حسين گريه مى‌نمايند؟ آيا پيامبرŒ از على و حسين افضل و برتر نبوده است؟ اگر افضل و برتر است، پس چرا براى او گريه نمى‌کنند؟

همچنین اگر چنان‌که شيعيان ادّعا مى‌کنند قمه‌زنى پاداش بزرگى دارد، پس چرا بزرگان آنها قمه نمى‌زنند؟

ج. همه شیعیان، به جهت ظلم‌هايي که بر پيامبر‌(ص) ، اميرالمؤمنين و ساير اهل‌بيت پيامبر‌(علیهم‌السلام)  وارد شد گريه می‌كنند و برای تجليل از مقامات آنها بزرگداشت می‌گيرند و سيره، تعاليم و هدايت‌های آن بزرگواران را به‌واسطه گرفتن مراسم عزاداري آن بزرگواران زنده می‌كنند.

بلی، مصيبت امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  از بزرگ‌ترين اين مصيبت‌هاست. در ذكر و ياد امام‌حسين‌(علیه‌السلام) ، تقويت دين و دعوت به سوی ياری حق و فضايل عالی انسانی و ايثار و گذشت است و بر گريه بر آن حضرت، فوایدی مرتب است كه بر تعظيم ديگر شعایر مرتب نمی‌شود و هرگز شيعيان امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  را افضل از حضرت علي‌(علیه‌السلام)  نمي‌دانند.

در مورد قسمت دوم سؤال اگر بخواهيم به مثل اين سؤال‌ها جواب دهيم، همين‌كه خود را بي‌نياز از جواب به اين مردم بي‌فکر بدانيم کافي است.

شيعه و سنّي در مسئله نظام اسلامي - که از اهمّ امور است - باهم اختلاف‌نظر

 

دارند و در اين دو ديدگاه و ماهيّت آن، باهم حرف مي‌زنند. چرا علما قمه نمي‌زنند يا مي‌زنند چه ربطي به اين اساس و اين مباحثه که صاحبان عقول کبيره از طرفين باهم چهارده قرن است که مباحثه دارند، دارد؟

امثال اين برنامه‌ها، تعظيم دين، تعظيم حق و حقيقت و اظهار درک، بينش و معرفت است.

 

نويسنده: