وریز وجوهات
باسمه تعالی   انا لله و انا الیه راجعون    رحلت آیت‌الله مرحوم آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمة الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید. این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول،...
يكشنبه: 30/شهر/1399 (الأحد: 2/صفر/1442)

فرقه‌های مختلف شیعه

 س. شيعيان ادّعا مى‌کنند که امام با نصّ تعيين می‌شود. اگر چنين است، علّت وجود فرقه‌های مختلف شيعه چیست؟ به‌طورمثال فرقه کيسانيه ادّعا مى‌کند که بعد از على، پسرش محمد حنفيه، امام است.

ج. باز هم مي‌گوييم كه شيعيان هرچه بگويند يا نگويند، حجّت شما بر مشروعيت حکومت بعد از ارتحال پيغمبر گرامي‌(ص)  نمي‌شود!

دين خدا به صريح آيه (اليَوْمَ أكْمَلْتُ لَكُم دِينَكُم)[1] کامل و تمام است، و شما آن را در يکي از مهمترين مسائل حياتي و اجتماعي بشر و مديريت جامعه و اداره جامعه ناقص مي‌دانيد و مي‌گوييد آن حضرت از دنيا رفت و دين را ناقص گذارد!

امّا جواب از اين فرقه‌سازي‌ها که در طبيعت بشر است و آنها که حبّ جاه و رياست دارند فرقه‌سازي مي‌نمايند و در برابر حق، شعار باطل مي‌دهند چيز عجيبي نيست. مثل اين است که بگوييد اگر موحّدين و يکتاپرستان، حق مي‌گويند، اين همه وجوه شرک و فِرَق مشرک نبايد باشد، يا اگر پيغمبر‌(ص)  به حق بود، در داخل مسلمين، اين منافقين - که اين‌همه در قرآن از آنها ياد و از آنها مذمّت شده - نبايد باشند..

قرآن از اين فرقه‌سازي‌ها خبر داده است. همين فرقه شما به‌اصطلاح اهل‌سنّت چرا جلو آمد؟ چرا در برابر نصوص، ادّعاي استقلال و استبداد کردید؟

 

چرا يکي پس از ديگري طوري توطئه و نقشه‌کشي کردند که امام‌(علیه‌السلام) ، آن رهبر منصوص جلو نيايد؟

از آغاز امر در سقيفه - که به آن کيفيت عمل کردند - و بعد هم آقای ابوبکر كه مي‌ديد اگر کسي را معيّن نکند مردم بالطبع به‌سوي علي‌(علیه‌السلام)  مي‌روند، آن تصرّف بيجا در امر مسلمين را بدون اينکه حق شرعي داشته باشد نمود و ولايتعهدي عمر را درحالي‌که از هوش مي‌رفت و به هوش مي‌آمد و عثمان آن را نوشته بود تصويب کرد.[2]

بعد هم عمر، تصرّف جديدي عنوان کرد و شش نفر را - که يکي از آنها را علي معرّفي کرد - و به‌عبارت‌ديگر پنج نفر را - که هرگز، هم‌طراز و هم‌سنگ با علي نبودند – هم‌شأن با آن حضرت معرّفي کرد و افرادي را که معيّن نمود چنان ترتيبي داد که علي برکنار باشد.

اگر همان‌طور که سيّدقطب[3] و ديگران از شما اذعان و اعتراف دارند اين توطئه شوراي شش نفري پيش نمي‌آمد و علي‌(علیه‌السلام)  بالطبع زمامدار مي‌شد، فتنه خلافت عثمان، تسلّط بني‌اميه و مفاسد بزرگي که جلو آمد، جلو نمي‌آمد.

به‌هر‌حال، اينها حقايق تاريخ است. ما از سر مذمّت و نکوهش گذشتگان نمي‌گوييم بلکه روشنگري تاريخي مي‌نماييم و در پايان مي‌گوييم كه محمد حنفيه از کبار تابعين است و ادّعاي امامت در برابر امام‌حسن و امام‌حسين‌(علیهماالسلام)  که همه به صریح فرموده پیغمبر‌(ص)  آنها را امام و آقا می‌دانستند ننمود و بعد هم به امامت حضرت امام زين‌العابدين‌(علیه‌السلام)  ايمان آورد.[4]

 

 

[1]. مائده، 3. «امروز دين شما را کامل کردم».

[2]. ابن‌اثير جزری، الكامل فی التاریخ، ج2، ص425.

[3]. سید‌قطب، العدالة‌الاجتماعية فی الاسلام، ص154.

[4]. مجلسی، بحارالانوار، ج45، ص347 - 348.

موضوع: 
نويسنده: