وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
پنجشنبه: 23/مرد/1399 (الخميس: 23/ذو الحجة/1441)

 فلسفه تقیّه توسط اهل‌بیت(علیهمالسلام)

س. علّت تقيه، فقط ترس است و ترس و هراس بر دو نوع است: اول اينکه انسان از اين بترسد که جانش را از دست بدهد و دوم اينکه از شکنجه‌‌شدن و اذيّت و آزار بترسد. كسانی كه شما می‌گوييد از طرف خدا امام بوده‌اند چرا تقيّه مى‌کردند بااينكه وظیفه‌شان تبلیغ دین خدا بوده است؟

ج. جواز و بلکه وجوب تقيّه، فقط براي ترس از جان، بيم از آزار و شکنجه و بردن مال و هتک شرف و آبرو نيست، هرچند براي اين امور حسب موضوعات و موارد جايز مي‌شود.

گاه تقيّه در مورد شخصي و ترک حکم خاص شرعي است که در اين موارد، ترس از شکنجه و آزار نيز مجوّز مي‌شود، ولي عمده تقيّه‌ای که شيعه آن را در مورد ائمه‌(علیهم‌السلام)  مخصوصاً اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام)  و ترک معارضه فيزيکي، جنگ و مقاتله در آن شرايط مطرح مي‌کنند، مصلحت اسلام و حفاظت از شجره‌ طيّبه دين مبين جديد‌الحدوث مخصوصاً در آن شرايط که مؤسس آن رحلت کرده بود، می‌باشد.

و مثل آيه (إِلَّا مَنْ أُكْرِهَ وَ قَلْبُهُ مُطْمَئِنٌّ بِالْإيمان‏)[1] مسئله حفظ نفس خود شخص است، اما در باب تقيّه، آنچه از ائمه‌(علیهم‌السلام)  صادر شده، بالاتر از حفظ نفس و دفع ضرر شخصي است. حفظ اسلام و دفع خطر از دين و مسلمانان مقصود است.

 


[1]. نحل، 106؛ «به جز آنها كه تحت فشار واقع شده‏اند درحالى‌كه قلبشان آرام و با ايمان است».

موضوع: 
نويسنده: