وریز وجوهات
صبح یکشنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۶، سردار اشتري فرمانده محترم نيروي انتظامي با هیئت همراه، با حضور در بیت مرجع عاليقدر حضرت آية الله العظمی صافي گلپايگاني مدّ ظله الوارف ديدار کردند. در ابتداي اين ديدار، سردار اشتري گزارشي از فعاليت‌ها و برنامه های نيروي...
پنجشنبه: 27/مهر/1396 (الخميس: 28/محرم/1439)

 تقیّه شیعیان در اظهار حق

س. بعضى از کتاب‌هاى شيعه از جعفر صادق روايت مى‌کنند که زنى از او پرسيد: آيا ابوبکر و عمر را دوست بدارم؟ جعفر صادق گفت: آنها را دوست بدار. آیا شيعيان هم این اعتقاد را دارند؟

ج. اين زن که نوشته‌ايد از امام‌صادق‌(علیه‌السلام)  پرسيد كه اين دو نفر را دوست بدارم و حضرت به او اين جواب را داد، يکي از زن‌هاي مؤمنه فاضله به نام امّ‌خالد است که يوسف ‌بن‌ عمر ثقفي يکي از سنّيان و گذشتگان شما دست او را به‌‌سبب تشيّع و ولايت اهل‌بيت‌(علیهم‌السلام)  قطع کرده بود.

يوسف ‌بن‌ عمر يکي از شقي‌ترين و سنگدل‌ترين عمّال جبار بني‌اميّه بود. امام‌(علیه‌السلام)  به آن زن که در اظهار ولايت، سخت پايبند بود اين‌طور دستور داد تا بلکه خود را کنترل کند.[1]

 

شما روايت را تحريف کرده و در نقل، خيانت نموده‌ايد. ديده‌ايد که اگر روايت را نقل کنيد، مشت شما و سوابق ننگيني که امراي شما - که آنها را واجب‌الاطاعه می‌دانید در تاريخ به وجود آورديد و عار و ننگ براي عالم اسلام هستند - باز مي‌شود، بعضي از اخبار دیگری هم که نقل کرده‌اید از همین دسته اخبار است.

 

 

[1]. اصل روايت اين‌گونه است: ابان، عَنْ أَبِي بَصِيرٍ قَالَ: كُنْتُ جَالِساً عِنْدَ أَبِی عَبْدِاللهِ× إِذْ دَخَلَتْ عَلَيْنَا أُمُّ خَالِدٍ الَّتِی كَانَ قَطَعَهَا يُوسُفُ بْنُ عُمَرَ تَسْتَأْذِنُ عَلَيْهِ فَقَالَ أَبُو عَبْدِ الله× : «أَ يَسُرُّكَ أَنْ تَسْمَعَ كَلَامَهَا؟» قَالَ: فَقُلْتُ: نَعَمْ قَالَ: «فَأَذِنَ لَهَا» قَالَ: وَ أَجْلَسَنِی مَعَهُ عَلَی الطِّنْفِسَةِ. قَالَ: ثُمَّ دَخَلَتْ فَتَكَلَّمَتْ فَإِذَا امْرَأَةٌ بَلِيغَةٌ فَسَأَلَتْهُ عَنْهُمَا فَقَالَ لَهَا: تَوَلَّيْهِمَا؟ قَالَتْ: فَأَقُولُ: لِرَبِّي إِذَا لَقِيتُهُ إِنَّكَ أَمَرْتَنِي بِوَلَايَتِهِمَا قَالَ: نَعَمْ قَالَتْ: فَإِنَّ هَذَا الَّذِي مَعَكَ عَلَی الطِّنْفِسَةِ يَأْمُرُنِي بِالْبَرَاءَةِ مِنْهُمَا وَ كَثِيرٌ النَّوَّا يَأْمُرُنِي بِوَلَايَتِهِمَا فَأَيُّهُمَا خَيْرٌ وَ أَحَبُّ إِلَيْكَ؟ قَالَ: «هَذَا وَ اللهِ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ كَثِير النَّوَّا وَ أَصْحَابِهِ إِنَّ هَذَا تَخَاصَمَ فَيَقُولُ: )وَ مَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِما أَنْزَلَ اللهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْكافِرُونَ.  وَ مَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِما أَنْزَلَ اللهُ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ . وَ مَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِما أَنْزَلَ اللهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْفاسِقُون‏(مائده، 44 – 45، 47. کلینی، الكافی، ج8، ص101؛ از ابو بصیر روایت شده است گفت: نزد امام‌صادق× نشسته بودم آنگاه امّ‌خالد زنی که یوسف بن عمر دست او را قطع کرده بود وارد شد از امام‌صادق× اذن و اجازه‌ ورود خواست، امام فرمود: آیا دوست داری سخن او را بشنوی؟ عرض کردم بله، پس او را اذن داد و مرا در کنار خودش روی قالیچه نشاند، ابوبصیر گفت سپس آن زن داخل شد و شروع به سخن گفتن کرد زنی بلیغ و خوش‌بیان بود از امام× از آن دو (عمر و ابوبکر) پرسید  حضرت به آن زن فرمود آن دو را دوست بدار، امّ‌خالد گفت: پس روز قیامت وقتی با خدا ملاقات می‌کنم خواهم گفت شما به من دستور دادید آن دو را دوست بدارم. حضرت فرمود: بلی بگو، امّ‌خالد گفت این شخصی که با شما روی قالیچه نشسته است مرا به برائت از آن دو می‌خواند و کثیرالنواء به ولایت و دوستی آن دو دعوتم می‌کند از این دو نفر کدام‌یک نزد شما بهتر و محبوب‌تر است؟ حضرت فرمود: به خدا قسم این نزد من محبوب‌تر است از کثیرالنواء و اصحاب او، این اقامه‌ دعوا کرده می‌گوید کسانی که مطابق آنچه که خدا نازل کرده است حکم نکنند آنها کافرند و کسانی که مطابق آنچه که خدا نازل کرده حکم نکنند آنها ستمکارند و کسانی که مطابق آنچه که خدا نازل کرده حکم نکنند آنها فاسق و نابکارند.

موضوع: 
نويسنده: