وریز وجوهات
بسمه تعالی إنا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم ربّانی، ادیب فرزانه و استاد محقّق حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سیدهاشم هاشمی گلپایگانی رحمة الله علیه موجب تأسف و تاثر گردید. این مصیبت را به خاندان معظم آیة الله العظمی مرحوم آقاسید جمال...
شنبه: 29/شهر/1399 (السبت: 1/صفر/1442)

عبارت «الصحابة كلّهم عدول» ازنظر شیعه

 س. همه شهادت مى‌دهند که پيروان هر پيامبرى بهترين افراد آن امّت مى‌باشند. اگر از پيروان هر دينى پرسيده شود که بهترين افراد امّت شما چه کسانى هستند خواهند گفت: ياران پيامبران.

پس چرا شیعیان بعضی از اصحاب پيامبرŒ را کافر مى‌دانند و حال آنکه رسالت پيامبرŒ رسالتى جاودانى و فراگير است و پيامبران و کتاب‌هاى آسمانى گذشته به آمدن او مژده داده‌اند؟ وقتى مى‌گوييد كه نزديک‌ترين ياران پيامبرŒ مرتد شده‌اند چه ارزشى براى اين شريعت الهى قائل هستيد؟

ج. البتّه پيروان هر پيغمبري، بهترين افراد امّت او مي‌باشند و هرکس پيروی‌اش بيشتر باشد بهتر است. امروز هم همين است. پيروان حضرت رسول خدا‌(ص)  از بهترين افراد امّت هستند.

از هرکس بپرسند كه بهترين افراد امّت حضرت موسي‌(علیه‌السلام)  چه کساني هستند؟ جواب مي‌دهند پيروان او، امّا نسبت بين پيروان و اصحاب عموم من وجه است؛ برخي از پيروان از صحابه نيستند و برخي صحابه از پيروان نيستند، مثلاً سامري از صحابه حضرت موسي‌(علیه‌السلام)  بود، ولي او و کساني‌که گوساله‌‌پرست شدند پيرو حضرت موسي‌(علیه‌السلام)  نيستند.

پيروان حضرت رسول اعظم‌(ص)  نيز بيشتر و بلکه اکثريت در پيروان هستند ولي از صحابه نيستند و بعضي از صحابه مي‌باشند ولي پيرو محسوب نمي‌شوند.

 

اين حکم کلّي که همه صحابه عدولاند، با تکوين و تشريع سازگار نيست. اين استبعادات که به قول شما ياران پيغمبر مرتد شده‌اند و آن را به شيعه نسبت مي‌دهيد و موجب سؤال می‌شود صحيح نيست. اين نسبت در هر حدّ ثابت باشد، به اسلام و دعوت حضرت رسول خدا‌(ص)  صدمه‌اي نمي‌زند.

ملاک صحّت و سقم مطالب، اين امور نيست و الّا به شما ايراد خواهند گرفت که حکومت شما در طول تاريخ - غير مدّت اندک - بدترين حکومت‌هاي استبدادي، ظلم، ستم، اسراف و لهوولعب بوده است و اين را به اسلام و تربيت اسلامي نسبت مي‌دهند كه صحيح نيست.

از روز اول اين عمر بود که باب استبداد و زورگويي را باز کرد و مردم را به زور در بين کوچه و بازار به بيعت با ابوبکر مي‌فرستاد و بعد هم تا خلافت عثماني‌ها و آن خلفای شارب‌الخمر فاسق، اينها را نمي‌توان به حساب اسلام محسوب نمود.

در عصر حاضر هم حکومت‌هاي شما همه بر اساس زور، استبداد و تحت‌الحمایه غربي‌ها و كفّار هستند که براي همه مردم اين مطلب کاملاً روشن و واضح است.

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: