وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
جمعه: 24/مرد/1399 (الجمعة: 24/ذو الحجة/1441)

 خلیفه دوم ازنظر شیعه

س. به يک شيعه گفته شد: آيا پيامبرŒ دستور نداده که با افراد خوب فاميل شويم و از آنها زن بگيريم و به آنها زن بدهيم؟ گفت: بله. به او گفتند: آيا تو براى خودت مى‌پسندى که داماد کسى بشوى که حرام‌زاده است؟ به او گفته شد: شما به دروغ ادّعا مى‌کنيد که عمر پسر زنى زناکار به ‌نام صهّاک بوده است. جزائرى با تمام وقاحت ادّعا مى‌کند که عمر، خودش را با آب منى مردان اشباع مى‌کرد و با آن آرام مى‌گرفت. آيا به نظر شما پيامبرŒ داماد کسى مى‌شود که این‌گونه است؟

ج. در انتخاب همسر اگر اين اشکال باشد، به نوح و به لوط پيامبران خدا هم وارد است. پس معلوم مي‌شود که اشکال نيست.

امّا در مورد مطلب ديگر - که من از تکرار آن هم حيا مي‌کنم - به شما مي‌گويم: در مسائل بين شيعه و سنّي و احوال اصحاب به علمای بزرگ و مشاهير شيعه و سنّي رجوع کنيد. چرا مي‌رويد اين گفته‌ها را که در يک کتاب معتبر و بلکه غيرمعتبر وجود ندارد، پيدا مي‌کنيد و افشا می‌کنید؟ من شما را مثل همان گوينده - اگر گفته باشد - نسبت به عمر جسور و هتاک مي‌دانم و چنان مي‌بينم که مي‌خواهيد به اسم رويارويي با شيعه، اين توهين‌ها را  بکنيد و الّا کسي كه اندكی بهره‌ای از فهم و شعور داشته باشد، بايد نفي اين نسبت‌ها را از شيعه قبول کند و بگويد شيعه حرف حساب و دليل محکم از قرآن و حديث دارد و حاجت به نقل اين‌گونه حرف‌ها ندارد و اگر کسي هم،

 

چنين حرفي زده باشد شما خودتان براي دفاع از بزرگان خود بگوييد که نه چنين چيزي را شيعه نمي‌گويد نه اينکه بياييد آن را دوباره بازگو کنيد.

بايد شيعه را از اين نسبت تبرئه کنيد، نه اينکه بر آنها تسجيل نماييد و درنتيجه در مقابل ديگران خودتان را سرافکنده و محکوم سازيد. ولي چه بايد کرد؛ حفظتَ شيئاً و غابَتْ عنک اشياءُ.

 

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: