وریز وجوهات
بسمه تعالی إنا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم ربّانی، ادیب فرزانه و استاد محقّق حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سیدهاشم هاشمی گلپایگانی رحمة الله علیه موجب تأسف و تاثر گردید. این مصیبت را به خاندان معظم آیة الله العظمی مرحوم آقاسید جمال...
يكشنبه: 30/شهر/1399 (الأحد: 2/صفر/1442)

بیعت انصار با خلیفه

س. انصار با ابوبکر مخالفت کردند و به بيعت با سعد بن ‌عباده فراخواندند و على در خانه‌اش نشست؛ نه با آنها بود و نه با اينها و سپس انصار همه با ابوبکر بيعت کردند.

اگر شيعه بگويد که به‌زور از انصار بيعت گرفته شد، اين دروغ است، چون براى بيعت‌گرفتن هيچ تهديد و جنگى صورت نگرفت و نيز امکان ندارد که آنها از ابوبکر و دو نفر که همراهش بودند بترسند؛ ابوبکرى که آنجا نه قبيله زيادى دارد و نه ثروت فراوانى، تا انصار مجبور شوند با اينکه او برحق نيست با او بيعت نمايند!

پس تنها دليل بيعت آنها با ابوبکر اين بود که آنها دليل درستى از پيامبرشان داشتند که نشانگر این بود که خلافت، حقّ ابوبکر است.

ج. در موقعیتی که پیغمبر اکرم‌(ص)  رحلت فرموده بودند و بنی‌هاشم در مصیبت جانکاه آن حضرت سخت پریشان بودند و تجهیز رسول خدا‌(ص)  را اهم امور می‌دیدند، فرصت‌طلبان و جاه‌طلبان اهل دنیا، پیکر پاک و کالبد شریف خواجه لولاک را رها کرده فرصت را غنیمت شمرده و از پیش، خود را آماده براي تصرّف حکومت و کودتا کرده بودند تا حدّي که به شخص پيغمبر‌(ص)  در آن حال بيماري طرف شده و جسارت نمودند که اگر پيغمبر‌(ص)  نفرموده بود - که از خانه بيرون رويد - همان‌جا با بني‌هاشم و صحابه مخلص درگير مي‌شدند و نزاع و جنگ

 

حضوري واقع مي‌شد که همه زحمات رسول خدا‌(ص)  به هدر مي‌رفت،‌ غرض اینکه جوّ بسيار ملتهب بود و بسياري بلکه بيشتر مردم بي‌مطالعه بودند و اهل دنيا وارد ميدان شدند.

سعد بن‌ عباده هم پيش‌بيني مي‌کرد که معارضان بني‌هاشم و شخص رسول خدا‌(ص)  و علي‌(علیهماالسلام)  باوجود آن صراحتي که در مخالفت اظهار کردند و به پيغمبر‌(ص)  جسارت نمودند و العياذ بالله او را ]الرجل[ خواندند و «غَلَبَ عَلَيهِ الوَجَعُ»[1] گفتند به فکر افتاد و شايد قصدش اين بود که امر را «بِيَدِ مَن لَهُ الأمرِ» قرار دهد.

به‌هرحال اين معارضه بين انصار که دو قبيله خزرج و اوس بودند، ظاهر شد و اوسي‌ها از حزب عمر و ابوبکر طرف‌داري کردند و في المجلس به سعد اهانت نمودند و خلاصه اين اتفاقي که شما مي‌گوييد هرگز اتفاق نيفتاد، انصار چنان‌که شما مي‌گوييد همه با ابوبکر بيعت کردند، بيعت نکردند.

ابوبکر و عمر از اختلاف و دشمني ديرين اوس و خزرج استفاده کردند و آنها را در برابر هم قرار دادند و سعد‌ بن ‌عباده را با اين سياست شکست دادند و سعد و پيروانش با ابوبکر بيعت نکردند و فرزند او قيس ‌بن‌ سعد از شيعيان مخلص علي‌(علیه‌السلام)  بود که مورد مدح پيغمبر‌(ص)  قرار گرفت. سعد به‌عنوان اعتراض از مدينه هجرت نمود و به حوران رفت.

در آنجا اهل‌سياست و رياست او را به قتل رساندند و قتل او را به جن نسبت دادند و چون دستگاه حکومت متّهم به قتل او شد گفتند: او را جن کشت و مأموران حکومت اين شعر را از قول جن منتشر کردند:

 

نَحْنُ‏ قَتَلْنَا سَيِّدَ الْخَزْرَجِ سَعْدَ بْنَ عُبَادَةَ

 

 

وَ رَمَيْنَاهُ بِسَهْمَيْنِ فَلَمْ نُخْطئ فُؤَادَه[2]
 

 

تعجّب است با اين تفاصيل، شما باز هم مي‌گوييد که ابوبکر به خلافت حق‌دارتر است. اوضاع، اسفناک‌تر از آن است که بتوان توصيف کرد!

 

 

1. بخاری، صحيح، ج5،‌ ص137 – 138؛ مسلم نیشابوری، صحيح، ج5، ص76؛ و ديگر مصادر شیعه و اهل‌سنّت.

[2]. ابن ابی‌الحديد، شرح نهج‌البلاغه، ج‏10، ص111؛ ما بزرگ قبیله خزرج سعد بن عباده را کشتیم و به‌سوی او دو تیر رها کردیم که درست قلب او را هدف گرفتیم.

موضوع: 
نويسنده: