وریز وجوهات
یکی از وقایع مهمّی که در ماه مبارک رمضان اتّفاق افتاد، غزوه‌ی بدر بود که بنا به نقلی در هفدهم این ماه در سال دوّم هجرت، به وقوع پیوست.(1) يكي از پيروزي‌هاي بسيار چشمگير و با عظمت و اهميّت تاريخ اسلام، پيروزي مسلمانان در زير پرچم توحيد و فرماندهي...
چهارشنبه: 7 / 04 / 1396 ( )

معاویه از دیدگاه فریقین

س. شيعه مى‌گويند که معاويه کافر بوده است. سپس ما مى‌بينيم که حسن بن على با معاويه صلح کرد و از خلافت دست کشيد. پس شيعه بايد بگويد که حسن به نفع يک کافر از خلافت کناره‌گيرى کرده است و اين با عصمت او متضاد است!

ج. معاويه، باغي بود و بعد هم که مسلّط بر مردم شد به‌واسطه اينکه سبّ علي‌(علیه‌السلام)  را در منابر و مجالس معمول کرد[1] و در سبّ علي‌(علیه‌السلام)  مقصودش سبّ پيغمبر خدا‌(ص)  بود و در فکر اين بود که با حيله، نام آن حضرت را از اذان حذف کند، شيعيان او را کافر مي‌دانند اگرچه به ظاهر نمي‌توانستند اعلان نمايند.

او کسي است که اخيار و صلحای امّت را به شهادت ‌رساند و در جنايت و خباثت، جرثومه بود.

ترک جنگ با او از سوي امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  علل متعددي داشت که قبلاً هم به آن اشاره شده است و مثل دفع افسد به فاسد بود.

کتاب‌هايي که راجع به معاويه، خود اهل‌سنّت نوشته‌اند، هيچ‌کدام نتوانسته‌ او را تبرئه نمايند. كتاب النصائح الكافية لمن يتولّی معاويه[2] را بخوانيد. کتاب معاوية بن

 

ابي سفيان في الميزانِ عقّاد[3] را مطالعه کنيد تا کمي بيشتر او را بشناسيد.

هرچند گمان نمي‌کنم مسلماني باشد و تاريخ را خوانده باشد و از معاويه برائت نداشته باشد.

اين را هم از نسب معاويه گفته‌اند كه کلبي می‌گويد:

کَانَ مُعاوِية لِعمارة بنِ وَليد بنِ مُغَيْرة وَلِمُسافر بنِ أبي عَمْرو وَلأبي سُفْيان وَ لِرَجُلٍ آخَر سمّاه.[4]

زمخشري هم مي‌گويد: کَانَ لِمُعاوِيَة أرْبَعَةُ آباءٍ[5]؛ كه مرد چهارم را ما معرّفي نمي‌کنيم. راوي، جرئت بردن نام او را نداشته است. اهل تاريخ، خود به حدس او را مي‌شناسند.

 


[1]. مسلم نیشابوری، صحيح، ج7، ص120؛ زمخشری، ربيع‌الابرار، ج2، ص330؛ سبط ابن‌جوزی، تذکرة‌الخواص، ص65.

[2]. ر.ک: ابن‌عقیل علوي، النصائح‌الکافیه.

[3]. ر.ک: عقاد، معاویة بن ابي سفیان في المیزان.

[4].. كلبی، مثالب‌العرب، ص72؛ ثقفی کوفی، الغارات، ج2، ص937 - 938؛ معاویه به چهار نفر نسبت داده می‌شد: عمارة بن ولید بن مغیره، مسافر بن أبی‌عمرو، أبوسفیان و به مردی دیگر که او را نام برد.

[5]. زمخشری، ربيع‌الأبرار، ج4، ص276 - 277؛ برای معاویه چهار پدر بود.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: