وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم  حضرت مستطاب آیت الله آقای سیستانی دامت برکاته  السلام علیکم و رحمة الله خداوند متعال را شاکر هستیم که عمل جراحی با موفقیت انجام گردید و با دعای خیر مومنین صحت و سلامتی را به حضرتعالی عنایت فرمود. طول عمر ، عافیت...
دوشنبه: 5/اسف/1398 (الاثنين: 29/جمادى الآخر/1441)

معاویه از دیدگاه فریقین

س. شيعه مى‌گويند که معاويه کافر بوده است. سپس ما مى‌بينيم که حسن بن على با معاويه صلح کرد و از خلافت دست کشيد. پس شيعه بايد بگويد که حسن به نفع يک کافر از خلافت کناره‌گيرى کرده است و اين با عصمت او متضاد است!

ج. معاويه، باغي بود و بعد هم که مسلّط بر مردم شد به‌واسطه اينکه سبّ علي‌(علیه‌السلام)  را در منابر و مجالس معمول کرد[1] و در سبّ علي‌(علیه‌السلام)  مقصودش سبّ پيغمبر خدا‌(ص)  بود و در فکر اين بود که با حيله، نام آن حضرت را از اذان حذف کند، شيعيان او را کافر مي‌دانند اگرچه به ظاهر نمي‌توانستند اعلان نمايند.

او کسي است که اخيار و صلحای امّت را به شهادت ‌رساند و در جنايت و خباثت، جرثومه بود.

ترک جنگ با او از سوي امام‌حسن‌(علیه‌السلام)  علل متعددي داشت که قبلاً هم به آن اشاره شده است و مثل دفع افسد به فاسد بود.

کتاب‌هايي که راجع به معاويه، خود اهل‌سنّت نوشته‌اند، هيچ‌کدام نتوانسته‌ او را تبرئه نمايند. كتاب النصائح الكافية لمن يتولّی معاويه[2] را بخوانيد. کتاب معاوية بن

 

ابي سفيان في الميزانِ عقّاد[3] را مطالعه کنيد تا کمي بيشتر او را بشناسيد.

هرچند گمان نمي‌کنم مسلماني باشد و تاريخ را خوانده باشد و از معاويه برائت نداشته باشد.

اين را هم از نسب معاويه گفته‌اند كه کلبي می‌گويد:

کَانَ مُعاوِية لِعمارة بنِ وَليد بنِ مُغَيْرة وَلِمُسافر بنِ أبي عَمْرو وَلأبي سُفْيان وَ لِرَجُلٍ آخَر سمّاه.[4]

زمخشري هم مي‌گويد: کَانَ لِمُعاوِيَة أرْبَعَةُ آباءٍ[5]؛ كه مرد چهارم را ما معرّفي نمي‌کنيم. راوي، جرئت بردن نام او را نداشته است. اهل تاريخ، خود به حدس او را مي‌شناسند.

 


[1]. مسلم نیشابوری، صحيح، ج7، ص120؛ زمخشری، ربيع‌الابرار، ج2، ص330؛ سبط ابن‌جوزی، تذکرة‌الخواص، ص65.

[2]. ر.ک: ابن‌عقیل علوي، النصائح‌الکافیه.

[3]. ر.ک: عقاد، معاویة بن ابي سفیان في المیزان.

[4].. كلبی، مثالب‌العرب، ص72؛ ثقفی کوفی، الغارات، ج2، ص937 - 938؛ معاویه به چهار نفر نسبت داده می‌شد: عمارة بن ولید بن مغیره، مسافر بن أبی‌عمرو، أبوسفیان و به مردی دیگر که او را نام برد.

[5]. زمخشری، ربيع‌الأبرار، ج4، ص276 - 277؛ برای معاویه چهار پدر بود.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: