وریز وجوهات
دسته بزرگ عزای فاطمی علیهاالسلام السّلام علیک أیّتها الصّدیقة ‌الشّهیدة به‌مناسبت ایّام شهادت مظلومانه حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها، مراسم عزاداری با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و شیفتگان خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام در دفتر...
يكشنبه: 6/اسف/1396 (الأحد: 9/جمادى الآخر/1439)

 تسلّط علمای شیعه به ادبیات عرب

س. بسياری از علمای شيعه به خصوص در ايران، زبان عربی بلد نيستند. پس چگونه احکام را از کتاب خدا و سنّت پيامبرŒ استنباط می‌کنند؟

ج. انسان نمي‌داند به اين نادانان که آنها را اگر اجهل‌النّاس بگوييم باز هم کم گفته‌ايم چه بگوييم؟

علما و فقهاي شيعه از عصر اول تا امروز؛ داراي دقيق‌ترين آرا و نظريات و محکم‌ترين فتاوا مي‌باشند و هرگز آنان از ساير علما کم نياورده‌اند بلکه نظراتشان محکم‌تر و مستدل بوده و هست و بين آنها بعضي عرب‌زبان و بعضي عجم بوده‌اند.

اينها هستند كه کتاب‌ها و تأليفاتشان در فقه در معرض مطالعه و اظهارنظر فقهاي شيعه و سنّي است. به زبان عربي اگر سخن نمي‌گويند، تسلّط آنها بر دقايق اين عبارات و تفسير و شرح روايات و آيات، شگفت‌انگيز است.

اين سؤال عاميانه را هيچ‌يک از علمای اهل‌سنّت نکرده‌اند ولي از سلفي‌هاي بي‌سواد که حرمين را مرکز جهالت نموده‌اند و در اساس نظراتشان، با همه مظاهر علم و صنعت فعلي مخالفند و با حربه تکفير، مسلمانان و معتقدترين اشخاص به توحيد و داناترين مردم به معاني توحيد را تکفير مي‌کنند و اگر کسي معتقد نباشد که آفتاب به دور زمين گردش مي‌کند او را کافر مي‌گويند؛[1] از کسانی‌ که براي خدا دست، پا، چشم و اعضا معتقدند و نه قرآن مي‌فهمند و نه سنّت، حديث و روايت، بيش از اين انتظار نيست!

 

 

[1]. عبدالكریم بن صالح حمید در كتاب هداية‌الحيران في مسألة‌الدوران، ص12 – 13، این فتوا را از گوينده نقل و از آن دفاع می‌كند.

موضوع: 
نويسنده: