وریز وجوهات
باسمه تعالی با تاسف و تاثر فراوان شهادت سردار بزرگ اسلام،مجاهد سرافراز،سپهبد حاج قاسم سلیمانی را دریافت نمودم. شهیدی که دوران زندگی خود را وقف اسلام و خدمت به مردم و پاسداری از ارزش های اسلامی نمود؛ آن شهید سعید از عاشقان و دلباختگان حضرات...
جمعه: 4/بهم/1398 (الجمعة: 28/جمادى الأول/1441)

 کمک‌گرفتن از ذمّی‌ها بر ضدّ مرتدین

س. در اين زمان وقتى علماى اهل‌سنّت حرمين فتوا دادند که کمک‌گرفتن از کافران در مقابل بعثى‌هاى مرتد، در حال ضرورت جايز است، شيعيان کار علماى اهل‌سنّت را تقبيح کردند، امّا علامه حلّى در منتهى‌المطلب فى تحقيق‌المذهب نقل مى‌کند که شيعيان به‌جز طوسى همه بر اين اجماع کرده‌اند که کمک‌گرفتن از ذمّى‌ها براى جنگيدن با شورشيان جايز است. اين تناقض چگونه قابل حل است؟

ج. فرق است بين جواز استعانت از اهل‌ذمّه - که در پناه اسلام و ذمّه مسلمين و تحت قيادت حاکم اسلام عمل مي‌کنند - و عمل براي کفار به‌عنوان مواجهه با بعثي‌ها.

در حقيقت، مستعين و مستعان و من يعان عليهم در خط سياسي مستقل اسلام نيستند و بعثي‌ها کافرند. آن کفّاري که علمای اهل‌سنّت استعانت از آنها را تجويز مي‌کنند نيز کافرند.

متأسفانه طوري عمل مي‌کنند که هر طرف غالب شود، غلبه اسلام نيست.

حکومت‌هاي بلاد عربي تا قبل از اين بيداري اسلامي، همه در حمايت و تحت نفوذ و استخدام غرب بوده‌اند؛ ليبي، تونس، مصر، يمن، الجزاير، اردن و با کمال تأسف حکومت به‌اصطلاح سعودي حرمين يعنی آل‌سعود و آل‌خليفه در بحرين و سايرين؛ کدام استقلال اسلامي دارند؟ کفار، مسلمانان را در بين خودشان همه را و هرکدام را برابر يکديگر قرار داده‌اند و واحدهاي کوچک تشکيل داده‌اند تا بر همه سيادت داشته باشند.

 

با کدام بعثي‌ها درگير هستيد؛ با بعثي‌هاي عراق شما درگير بوديد يا با هم‌پيمان و شريک جنايات با رژيم غاصب اسرائيل! شما همکار و هم‌پيمان عليه مسلمانان مي‌باشيد، آن وقت استعانت به کفّار، يعني اسرائيل و آمريکا را براي مواجهه به قول شما با بعثي‌ها که با اسرائيل درگيرند به نفع آنها جايز مي‌دانيد!

ولي سؤال مهم از شما اين است که اگر بعثي‌ها کافر هستند پس چرا شما و حکومت سعودي الآن آنها را کمک مي‌کنيد، چرا هر روز با کمک اسلحه‌هاي شما بعثي‌هاي عراق تعداد زيادي از شيعيان را در عراق به خاک و خون مي‌کشند و شما از اين کفار حمايت مي‌کنيد و بلکه آنها را تشويق و ترغيب هم مي‌کنيد.؟ واقعاً براي ما جاي تعجب است که اين چه اسلامي است که شما داريد. کساني را که با عقيده باطل شما همراه نباشند کافر دانسته و کشتن آنها را واجب مي‌دانيد؟ (و على‌الاسلام السلام) اين است که آيين شما با اسلام واقعي فرسنگ‌ها فاصله دارد.

 

موضوع: 
نويسنده: