وریز وجوهات
باسمه تعالی با عرض تسلیت مجدد به خانواده‌های داغدار بازماندگان حادثه اسفناک سقوط هواپیما و همچنین تسلیت به خانواده‌های محترم جان‌باختگان در کرمان و طلب رحمت و مغفرت الهی برای آنان و صبر و اجر برای بازماندگان به اطلاع می‌رساند؛ که روز چهارشنبه ۹۸/...
شنبه: 28/دى/1398 (السبت: 22/جمادى الأول/1441)

اخبار طینت

س. يکى از عقايد معروف شيعه عقيده «طينت» است که خلاصه‌اش اين است: خداوند شيعيان را از خاک مخصوصى آفريده است و سنّى‌ها را از خاکى ديگر آفريده است و هر دو خاک به‌صورت مشخصى باهم مخلوط شده‌اند و اگر شما مى‌بينيد که شيعه‌اى مرتکب گناه مى‌شود به‌خاطر تأثير آن خاک مخصوص سنّى‌هاست و اگر سنّى درستکار و امانت‌دار است به‌خاطر تأثير خاک شيعى است.

شيعه فراموش کرده‌اند که اين عقيده ساختگى و دروغين آنها با آنچه مذهب آنها در مورد قضاوقدر و کارهاى بندگان گفته است تناقض و تضاد دارد!

ج. نمي‌دانم اين تفصيلات را نويسنده از کجا به دست آورده و در چه کتابي ديده است. انسان متحيّر مي‌شود که در جواب اين نادان‌ها يا بدخواهان شيعه و سنّي چه بگويد؟

امر ثواب و عقاب بر اساس عدل الهي جريان مي‌يابد. اخبار طينت که کم‌و‌بيش در روايات است، مثل «الشَّقِیُّ مَنْ شَقِيَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ وَ السَّعِيدُ مَنْ سَعِدَ فِي بَطْنِ أُمِّه»[1]، مشتمل بر معاني غامضه است که سخن‌گفتن از تفسير و معناي آن در شأن افراد

 

بي‌سواد، مثل طرح‌کننده اين پرسش‌ها نيست. اين اخبار در معنا، هم‌طراز با مثل آيه (وَ إِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِنْ بَنِي آدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُم)[2] مي‌باشد و از متشابهات اخبار است که (الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِه‏)[3].[4]

 

 

[1]. احمد بن حنبل، مسند، ج2، ص176؛ ج3، ص117، 148؛ هیثمی، مجمع‌الزوائد، ج7، ص193 و ديگر مصادر شیعه و اهل‌سنّت؛ «بدبخت کسی است که در شکم مادرش بدبخت شده و خوشبخت کسی است که در شکم مادرش خوشبخت شده است».

[2]. اعراف، 172؛ «و (به خاطر بياور) زمانى را كه پروردگارت از پشت و صلب فرزندان آدم، ذريه آنها را برگرفت».

[3]. آل عمران، 7؛ «راسخون در علم می‌گویند ما به آن ایمان آوردیم».

[4]. ممکن است گفته شود که طینت به معنای خاک نیست بلکه کنایه از قانون وراثت است که قرآن می‌فرماید: )وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لاَ يَخْرُجُ إِلاَّ نَكِدًا( (اعراف، 58)؛ «سرزمين پاكيزه (و شيرين)، گياهش به فرمان پروردگارش مى‏رويد امّا سرزمين‌هاى بدطينت (و شوره‏زار)، جز گياه ناچيز و بى‏ارزش، از آن نمى‏رويد». بنابراین پدران و مادران دارای اصلاب پاک و ارحام مطهر، فرزندان پاک را تحویل جامعه می‌دهند ولی اصلاب و ارحام آلوده زمینه ناپاکی را در فرزندان پدید می‌آورند. و چون این مسئله به‌صورت زمینه است هرگز با اختیار انسان منافات ندارد و با عقاید شیعه در باب قضاوقدر تناقض و تضادی ندارد.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: