وریز وجوهات
  - فطره مهماني كه پيش از مغرب شب عيد فطر با رضايت صاحبخانه وارد شده در صورتي كه بگويند، امشب نان او را داده، بر او واجب است هر چند نان خور او حساب نشود. - فطره مهماني كه پيش از مغرب شب عيد فطر بدون رضايت صاحبخانه وارد مي‌شود و مدتي نزد او...
چهارشنبه: 7 / 04 / 1396 ( )

اخبار طینت

س. يکى از عقايد معروف شيعه عقيده «طينت» است که خلاصه‌اش اين است: خداوند شيعيان را از خاک مخصوصى آفريده است و سنّى‌ها را از خاکى ديگر آفريده است و هر دو خاک به‌صورت مشخصى باهم مخلوط شده‌اند و اگر شما مى‌بينيد که شيعه‌اى مرتکب گناه مى‌شود به‌خاطر تأثير آن خاک مخصوص سنّى‌هاست و اگر سنّى درستکار و امانت‌دار است به‌خاطر تأثير خاک شيعى است.

شيعه فراموش کرده‌اند که اين عقيده ساختگى و دروغين آنها با آنچه مذهب آنها در مورد قضاوقدر و کارهاى بندگان گفته است تناقض و تضاد دارد!

ج. نمي‌دانم اين تفصيلات را نويسنده از کجا به دست آورده و در چه کتابي ديده است. انسان متحيّر مي‌شود که در جواب اين نادان‌ها يا بدخواهان شيعه و سنّي چه بگويد؟

امر ثواب و عقاب بر اساس عدل الهي جريان مي‌يابد. اخبار طينت که کم‌و‌بيش در روايات است، مثل «الشَّقِیُّ مَنْ شَقِيَ فِي بَطْنِ أُمِّهِ وَ السَّعِيدُ مَنْ سَعِدَ فِي بَطْنِ أُمِّه»[1]، مشتمل بر معاني غامضه است که سخن‌گفتن از تفسير و معناي آن در شأن افراد

 

بي‌سواد، مثل طرح‌کننده اين پرسش‌ها نيست. اين اخبار در معنا، هم‌طراز با مثل آيه (وَ إِذْ أَخَذَ رَبُّكَ مِنْ بَنِي آدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُم)[2] مي‌باشد و از متشابهات اخبار است که (الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ يَقُولُونَ آمَنَّا بِه‏)[3].[4]

 

 

[1]. احمد بن حنبل، مسند، ج2، ص176؛ ج3، ص117، 148؛ هیثمی، مجمع‌الزوائد، ج7، ص193 و ديگر مصادر شیعه و اهل‌سنّت؛ «بدبخت کسی است که در شکم مادرش بدبخت شده و خوشبخت کسی است که در شکم مادرش خوشبخت شده است».

[2]. اعراف، 172؛ «و (به خاطر بياور) زمانى را كه پروردگارت از پشت و صلب فرزندان آدم، ذريه آنها را برگرفت».

[3]. آل عمران، 7؛ «راسخون در علم می‌گویند ما به آن ایمان آوردیم».

[4]. ممکن است گفته شود که طینت به معنای خاک نیست بلکه کنایه از قانون وراثت است که قرآن می‌فرماید: )وَالْبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخْرُجُ نَبَاتُهُ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لاَ يَخْرُجُ إِلاَّ نَكِدًا( (اعراف، 58)؛ «سرزمين پاكيزه (و شيرين)، گياهش به فرمان پروردگارش مى‏رويد امّا سرزمين‌هاى بدطينت (و شوره‏زار)، جز گياه ناچيز و بى‏ارزش، از آن نمى‏رويد». بنابراین پدران و مادران دارای اصلاب پاک و ارحام مطهر، فرزندان پاک را تحویل جامعه می‌دهند ولی اصلاب و ارحام آلوده زمینه ناپاکی را در فرزندان پدید می‌آورند. و چون این مسئله به‌صورت زمینه است هرگز با اختیار انسان منافات ندارد و با عقاید شیعه در باب قضاوقدر تناقض و تضادی ندارد.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: