وریز وجوهات
باسمه تعالی   انا لله و انا الیه راجعون    رحلت آیت‌الله مرحوم آقای حاج شیخ یوسف صانعی رحمة الله علیه، موجب تأسف و تأثر گردید. این عالم بزرگوار، سالیان متمادی در حوزه علمیه قم و با تدریس دروس خارج فقه و اصول،...
سه شنبه: 1/مهر/1399 (الثلاثاء: 4/صفر/1442)

برتري انسان

مسلّم است كه ارزش واقعي انسان‌ها به علم، كمالات، فضايل و صفات اخلاقي است. افراد بشر هرچند از جهت جسم، ظاهر، لباس، مكان، مال، مقام و اين‌گونه موارد با هم تفاوت‌هايي دارند امّا اين تفاوت‌ها سبب امتياز آنها بر يكديگر نيست؛ آنچه سبب امتياز حقيقي است، علم، فضيلت، اخلاق و رفتار نيك است.

فضيلت آدميان در بهره‌گيري از لذائذ حيواني و برخورداري از آنچه بين انسان و ساير حيوانات مشترك است نمي‌باشد؛ بلكه كمال آدمي وابسته به امتيازات او از حيوانات است. هرچه بهرة او از اين امتيازات بيشتر باشد، فاصله‏اش از عالم حيواني زيادتر، و جلوه و نمايش انساني او بيشتر مي‏شود.

انسان فطرتاً شيفتة اخلاق پسنديده است؛ او صاحبان مكارم اخلاق

 

را دوست مي‏دارد و تحت‌تأثير مناظر حسّاس اخلاقي قرار مي‏گيرد.

در تمام قرون و اعصار، عدالت، طهارت نفس، امانت، صداقت، استقامت، ثبات قدم، شجاعت، صراحت لهجه، صبر و حلم، وفاي به عهد، تواضع، رحم، احسان، اغماض و گذشت، فداكاري و ايثار، آزادي‌خواهي و خدمت به همنوع، و ساير صفات حميده، محبوب بشر بوده است. هرچه شكل دنيا عوض شود و ظواهر زندگي تغيير كند در اين احساس بشري و احترام او به نيكوكاران و نيكوخويان، تغييري حاصل نخواهد شد. چنانچه صفاتي مانند، حسد، تكبّر، نفاق، ظلم و بي‏رحمي، خيانت، دروغ، كينه‌توزي و خودبيني، هميشه مورد تنفّر بوده و نامطبوع مي‌باشد. علم اخلاق بر اساس همين توجّه فطري انسان و درك باطني او به وجود آمده است.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: