وریز وجوهات
شب قدر، شب نور، رحمت و شب نزول قرآن و مَطلع خیرات و سعادات، و هنگام نزول بركات و سرآغاز زندگی نوین بشر و مبدأ تحوّل و تاریخ كمال واقعی انسان‎هاست. * شب قدر، شب آزادی بشر شبی كه اگر نبود و نیامده بود، شب تیره بدبختی انسان به پایان نمی‎رسید و...
پنجشنبه: 31/خرد/1397 (الخميس: 7/شوال/1439)

ستارگان سپاه سيّدالشهدا(ع)

حبيب بن مظاهرها و مسلم بن عوسجهها، همه از كساني بودند كه سوابقشان در اسلام بر بيشتر سپاه كوفه به‌خصوص سران نامردشان پوشيده نبود و همه، آنها را به زهد، پارسايي، حفظ قرآن، عبادت و شخصيت مي‌شناختند.

ابوعمرو نهشلي به تهجّد و كثرت نماز توصيف مي‌شد؛ همچنين سويد بن عمرو به شرافت و كثرت نماز، مشهور بود.

قارب، غلام امام، قاري قرآن بود، شؤذب، مجلس روايت داشت و از

 

مشايخ حديث بود، همچنين برير بن خضير از قراء قرآن بود. قيس بن مسهر و عمرو بن خالد و ابوثمامه و سويد و عبدالله بن عمير و سعيد بن عبدالله و... همه از شخصيت‌هايي بودند كه حضورشان در ركاب امام‌(علیه‌السلام) و فداكاري‌هايشان حقانيت خود و گروهشان را ثابت مي‌كرد. علاوه بر اينكه جمعي از صحابة پيغمبر(ص) مانند: انس بن حارث، حبيب بن مظاهر، مسلم بن عوسجه، ابوسلامه و هاني، عبدالرحمن بن عبد رب انصاري و عبدالله بن يقطر نيز به شرف افتخار جان‌نثاري حسين‌(علیه‌السلام) مشرّف بودند. اصحاب حسين‌(علیه‌السلام) شامل بزرگان، حاملان حديث، عبّاد، زهّاد، قرّاء مشهور و صاحبان سوابق در مغازي بودند كه كشتن هريك از آنها سندي معتبر براي محكوميت و بطلان طرف مقابل بود.