وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۱ مردادماه ۹۷ جمعی از مردم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.   معظم له در این دیدار، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور فرمودند: آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان، به وضعیت بد...
سه شنبه: 23/مرد/1397 (الثلاثاء: 2/ذو الحجة/1439)

درس‌هاي عاشورا

امتناع امام‌(علیه‌السلام) از بيعت با يزيد و سخنان آن حضرت در جواب وليد، حاكم مدينه و مروان و هجرت آن يگانة تاريخ از مدينه به مكّه عبرت‌انگيز و پر از معاني و هدايت‌هاي عالي است. توقف آن حضرت در مكّة معظّمه نيز متضمّن پيام‌هايي است كه همه موضع شكست‌ناپذير و غيرقابل برگشت آن حضرت را اعلام مي‌كرد. خروج امام از مكه در زماني كه مردم از اطراف، بلاد و شهرها براي حجّ آمده بودند و آن خطبة تاريخي و پر از ابلاغ و ارشاد و انذار، عبرت‌انگيز، آموزنده و سازنده بود. اعزام شخصيتي مانند مسلم‌بن‌عقيل و پذيرفتن

 

دعوت مردم كوفه و حوادثي كه در كوفه اتفّاق افتاد و به شهادت حضرت مسلم منتهي گرديد و اتفّاقاتي كه بين راه مكّه تا  كربلا و روبه‌روشدن با حرّ واقع شد و آن خطبة رسا، متضمّن آن جمله‌هاي پر از پيام و احيا‌گر روح غيرت و شهامت كه هر صاحب بصيرت را تكان مي‌دهد، هشيار و بيدارباشي است كه تا اين زمان و زمان‌هاي بعد، عالم انسانيت را بيدار و آگاه مي‌سازد و اين جملة‌ مقاومت‌آموز آن:

«إِنِّي لَا أَرَی الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً وَلَا الْحَيَاةَ مَعَ الظَّالِمِينَ إِلَّا بَرَماً»؛‌[1]

همواره بايد ورد زبان مردم آزادي‌خواه و ستم‌ستيز باشد. اقتداي حرّ به امام‌(علیه‌السلام) در نماز، عاقبتِ خير و فرجام كار او درس عبرت است. ملاقات امام‌(علیه‌السلام) با عبيدالله حرّ جعفي و خود‌داري او از قبول دعوت امام‌(علیه‌السلام) و گرايش و انقلاب فكري زهير در يك ملاقات كوتاه با امام‌(علیه‌السلام) نيز عبرت و راهنماي مردم بر گزينش آخرت بر دنيا، و شهادت و حيات جاوداني بر حيات فاني است.

 

[1]. ابن‌شعبه حرانی،‌ تحف‌العقول، ص245؛ طبری، ذخائرالعقبي، ص150. «به‌راستي من مرگ (شهادت) را جز سعادت و زندگي با ستمگران را جز ننگ و ملال نمي‌بينم».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: