وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحیم «إنّا لله و إنّا إلیه راجعون» رحلت آیة الله زاده معظّمِ مرجع عالیقدر مرحوم آیة الله العظمی آقای حاج سید احمد خوانساری قدّس سره حجة الإسلام و المسلمین آقای حاج سید جعفر خوانساری ره صهر مکرّم مرجع عالیقدر مرحوم آیة الله...
سه شنبه: 20/آذر/1397 (الثلاثاء: 2/ربيع الثاني/1440)

رابطه عاشورا با حكومت مهدوي

در مورد رابطة انتظار، ظهور، غلبة مطلق حق بر باطل، نصرت اسلام، حكومت واحدة اهل‌بيت(علیهم‌السلام) در آخرالزّمان و قيام آن يگانة جهان و نادرة دوران و نابغة اعصار و ازمان، با عاشورا و آن نهضت الهي و بروز آن قدرت معنوي و حقيقي نيز علاوه بر نكته‌هاي گفته شده، درس‌ها، فلسفه‌ها و اسرار ناگفته بسيار است.

 

مي‌توان گفت يك هدف از برقراري حكومت جهاني حَقّه به دست يداللّهي حضرت مهدي(علیه‌السلام)، تدارك و جبران ظلم و ستم‌هاي وارد بر اهل‌بيت(علیهم‌‌السلام)، مصائب جانكاه، تحقّق وعده‌هاي الهي و بلكه عكس‌العمل تحمّل آن مصائب در راه دين و دفاع از اسلام مي‌باشد كه برحسب آيات و روايات است؛ اگرچه در اين دنيا و عالم كوچك، تدارك پاداش و ثواب عاشوراي حسین‌(علیه‌السلام) فراهم نيست امّا در جهان وسيع و پهناور آخرت به‌گونه‌اي كه مقتضاي صفات جمال و كمال الهي است، برنامة وافي و كافي آن اجرا خواهد شد و جايگاه رفيع و بلند روز عاشورا در بُعد و معنا و جلوة خودش كه جز در آن عالم، ظهور و نمايش نمي‌پذيرد، آشكار خواهد گرديد.

متأسّفانه قلم و بيان ما از توصيف آن مطالب، اعزاز و اكرامي كه خدا از حسین‌(علیه‌السلام) مي‌نمايد و همچنين بيان روابط عاشورا با قيام حضرت بقيّة‌الله‌(علیه‌السلام) عاجز و ناتوان است و هر مقدار كه هركس بگويد، از حدّ درك خود و دركي كه از اين معاني در اين جهان ممكن است، بيشتر نخواهد بود. براي آشنايي با مقام جلال و جمال و تقرّب حضرت سيّدالشهدا‌(علیه‌السلام) به حضرت ذوالجلال والاكرام و تماشاي جلوة نوراني حسین‌(علیه‌السلام) در روز عاشورا، كه هرچه مصيبات آن حضرت افزون‌تر مي‌گرديد بر جمال جسماني‌اش نيز افزوده مي‌شد، بايد منتظر آن روز و جهان آينده باشيم. اگرچه از درك حقيقت ربط روز حسين و روز مهدي(علیهماالسلام) در افق بلند و متعالي آن عاجزيم؛ ليكن از بعضی جمله‌هاي

 

احاديث و زيارات و ادعيه، نكاتي استنباط مي‌شود كه آموزنده و در سطحي بسيار عالي آن را معرفي مي‌نمايد. حتّي استمرار ولايت و امامت كه منتهي به امامت حضرت مهدي‌(علیه‌السلام) مي‌شود مرتبط به شهادت سيّدالشهدا‌(علیه‌السلام) معرفي مي‌گردد و اين يك معنا و سرّي است كه علاوه بر آنكه از بُعد معنوي داراي اهميت خاص است از ابعاد ديگر مثل جامعه‌شناسي نيز موجّه و مثبت است.

موضوع: 
نويسنده: