وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۱ مردادماه ۹۷ جمعی از مردم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.   معظم له در این دیدار، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور فرمودند: آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان، به وضعیت بد...
سه شنبه: 23/مرد/1397 (الثلاثاء: 2/ذو الحجة/1439)

رابطه عاشورا با حكومت مهدوي

در مورد رابطة انتظار، ظهور، غلبة مطلق حق بر باطل، نصرت اسلام، حكومت واحدة اهل‌بيت(علیهم‌السلام) در آخرالزّمان و قيام آن يگانة جهان و نادرة دوران و نابغة اعصار و ازمان، با عاشورا و آن نهضت الهي و بروز آن قدرت معنوي و حقيقي نيز علاوه بر نكته‌هاي گفته شده، درس‌ها، فلسفه‌ها و اسرار ناگفته بسيار است.

 

مي‌توان گفت يك هدف از برقراري حكومت جهاني حَقّه به دست يداللّهي حضرت مهدي(علیه‌السلام)، تدارك و جبران ظلم و ستم‌هاي وارد بر اهل‌بيت(علیهم‌‌السلام)، مصائب جانكاه، تحقّق وعده‌هاي الهي و بلكه عكس‌العمل تحمّل آن مصائب در راه دين و دفاع از اسلام مي‌باشد كه برحسب آيات و روايات است؛ اگرچه در اين دنيا و عالم كوچك، تدارك پاداش و ثواب عاشوراي حسین‌(علیه‌السلام) فراهم نيست امّا در جهان وسيع و پهناور آخرت به‌گونه‌اي كه مقتضاي صفات جمال و كمال الهي است، برنامة وافي و كافي آن اجرا خواهد شد و جايگاه رفيع و بلند روز عاشورا در بُعد و معنا و جلوة خودش كه جز در آن عالم، ظهور و نمايش نمي‌پذيرد، آشكار خواهد گرديد.

متأسّفانه قلم و بيان ما از توصيف آن مطالب، اعزاز و اكرامي كه خدا از حسین‌(علیه‌السلام) مي‌نمايد و همچنين بيان روابط عاشورا با قيام حضرت بقيّة‌الله‌(علیه‌السلام) عاجز و ناتوان است و هر مقدار كه هركس بگويد، از حدّ درك خود و دركي كه از اين معاني در اين جهان ممكن است، بيشتر نخواهد بود. براي آشنايي با مقام جلال و جمال و تقرّب حضرت سيّدالشهدا‌(علیه‌السلام) به حضرت ذوالجلال والاكرام و تماشاي جلوة نوراني حسین‌(علیه‌السلام) در روز عاشورا، كه هرچه مصيبات آن حضرت افزون‌تر مي‌گرديد بر جمال جسماني‌اش نيز افزوده مي‌شد، بايد منتظر آن روز و جهان آينده باشيم. اگرچه از درك حقيقت ربط روز حسين و روز مهدي(علیهماالسلام) در افق بلند و متعالي آن عاجزيم؛ ليكن از بعضی جمله‌هاي

 

احاديث و زيارات و ادعيه، نكاتي استنباط مي‌شود كه آموزنده و در سطحي بسيار عالي آن را معرفي مي‌نمايد. حتّي استمرار ولايت و امامت كه منتهي به امامت حضرت مهدي‌(علیه‌السلام) مي‌شود مرتبط به شهادت سيّدالشهدا‌(علیه‌السلام) معرفي مي‌گردد و اين يك معنا و سرّي است كه علاوه بر آنكه از بُعد معنوي داراي اهميت خاص است از ابعاد ديگر مثل جامعه‌شناسي نيز موجّه و مثبت است.

موضوع: 
نويسنده: