وریز وجوهات
  السَّلامُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ رَسُولِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ، السَّلامُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ أَمِيرِالْمُؤْمِنِينَ ، السَّلامُ عَلَيْكَ يَا ابْنَ فاطِمَةَ الزَّهْرَاءِ ، السَّلامُ عَلَيْكَ يَا أَبَا مُحَمَّدٍ الْحَسَنَ بْنَ عَلِيٍّ وَرَحْمَةُ...
سه شنبه: 23/مهر/1398 (الثلاثاء: 15/صفر/1441)

از عاشورا تا رجعت

ارتباط ديگر عاشورا با آخرالزّمان و ظهور حضرت صاحب‌الامر‌(علیه‌السلام) مسئلة رجعت است كه برحسب آن، دشمنان اهل‌بيت(علیهم‌السلام) مخصوصاً قاتلان سيّدالشهدا‌(علیه‌السلام) و كُشندگان اصحاب بزرگوار آن حضرت و ستمكاران و كساني كه به اهل‌بيت‌(علیه‌السلام) ظلم كرده‌اند و همچنين شخص آن حضرت، با اصحاب و انصار عالي‌مقام و كساني كه خدا مي‌خواهد، به دنيا رجوع مي‌نمايند، و قاتلان سيّدالشهدا‌(علیه‌السلام) و ظالمان ديگر، عواقب سوء دنيوي اعمال خود را مي‌بينند. در اين ظهور، عنايات الهيه بر اهل ايمان و شيعيان ظاهر مي‌شود و بركات زمين و آسمان آشكار مي‌گردد. از بينش ديگر مي‌توان تأويل كامل آياتي چون: ﴿وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا﴾[1] را همان رجعت علوي و حسيني دانست و كلام معجزنظام اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام) را كه فرمود:

 

لَتَعْطِفَنَّ الدُّنْيَا عَلَيْنَا بَعْدَ شِمَاسِهَا عَطْفَ الضَّروُسِ عَلَی وَلَدَهَا. وَتَلَا عَقِيبَ ذَلِكَ ﴿وَنُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ...﴾؛[2]

به همان معناي ظاهر آن دليل دانست و از آنجا كه اين عطف دنيا نسبت به شخص آن بزرگواران، محقّق مي‌گردد، معاني آيه: ﴿وَعَدَ اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا مِنْكُمْ‏﴾[3] و آيات ديگر و خروج دابّة‌الارض[4]‌ـ كه به اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام) تفسير شده[5] ـ عينيت مي‌يابد.

انتظار فرج، انتظار تحقّق همة اين وعده‌هاي قرآني و وحياني است. هم انتقام از اعداءالله و اعدای آل ‌محمد(علیهم‌السلام) گرفته مي‌شود؛ و هم از بازماندگان فكري و اعتقادي آنها، كه در عصر ظهور وجود دارند؛ همان‌ها كه به يزيد و معاويه و ديگران از اعداي اهل‌بيت(علیهم‌السلام) افتخار مي‌كنند و در مثل زمان ما كتاب حقائق عن اميرالمؤمنين يزيد بن معاويه مي‌نويسند و كتاب العواصم من القواصم ابن‌عربي را نشر مي‌دهند و بر آن شرح و تعليق مي‌نويسند.

 

آخرالزّمان عنوان و اصطلاح وسيعي است كه ما در انتظار آن هستيم و برنامه‌هاي گسترده‌اي كه در آن زمان، اجرا خواهد شد، همه در مسير جهاني‌شدن حق و پيروزي مطلق آن بر باطل و قلع و قمع اعداءالله و اعداءالرسول و اهل‌بيته و النّواصب مي‌باشد، البته ظهور حضرت مهدي‌(علیه‌السلام) و حكومت عدل جهاني آن حضرت به مثابة هستة مركزي آن وقايع است و همة ما در زيارت عاشورا آن ظهور و حضور را از خدا مسئلت مي‌نماييم.

 

[1]. قصص، 5. «و ما اراده كرديم كه به مستضعفان زمين منّت گذاريم».

[2]. نهج‌البلاغه، حكمت209 (ج4، ص47)؛ مجلسی، بحارالانوار، ‌ج24، 167. «دنيا پس از سرکشی به ما روي می‌کند همانند مادّه‌شتري بدخو که به بچّه‌اش مهربان گردد؛ و پس از آن، آيه را خواند».

[3]. نور، 55.

[4]. نمل، 82.

[5]. قمی، تفسیر، ج2، ص130؛ فیض کاشانی، تفسیرالصافی، ج4، ص74؛ بحرانی، البرهان، ج4، ص228.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: