وریز وجوهات
  بسم الله الرحمن الرحیم قال الله تعالی: «وَ ذَكِّرْهُمْ بِأَیّامِ الله» السَّلام علی مولانا صاحب العصر و الزّمان بقية الله ارواح العالمين له الفداء و علی آبائه الطّاهرين و علی شيعته، المتمسِّکين بأمره، الفائزين بولايته و المنتظرين لظهوره...
چهارشنبه: 30/آبا/1397 (الأربعاء: 12/ربيع الأول/1440)

دانشگاه عاشورا

اين روزها و شب‌ها و ساعاتي كه مي‌گذرد و ما را به‌سوي ماه محرّم 1428هجری قمری نزديك مي‌كند، يادآور روزها وشب‌هايي‌است‌كه سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) راه لقاءالله و انجام يكي از بزرگ‌ترين مأموريّت‌هاي

 

الهي را طي مي‌فرمود و به استقبال ماه محرّم، روز عاشورا و آن رستاخيز بزرگ و فداكاري بي‌نظير براي نجات بشريّت و حفظ دين مي‌رفت. در آن مواقف و مقامات كه كمترين مصيبت‌هاي آن براي اين بود كه افراد نيرومند را در برابر دشمن به تسليم و قبول ذلّت وادار سازد، امام‌(علیه‌السلام) اوج عظمت مقام انسانيت را به جهانيان نشان داد. همه به استقبال محرّم مي‌رويم و در دانشگاه جهاني حسين(علیه‌السلام)، كه در تمام عالم، مدرسه‌ها، دانشكده‌ها و كلاس‌هاي آن تشكيل مي‌شود، از پير و برنا، زن و مرد، عالم و جاهل، استاد و دانشجو و شهرنشين و صحرانشين در آن با كمال خضوع و خلوص شركت جسته و درس‌ها و پيام‌هاي انسان‌ساز عاشورا را مي‌شنويم. به‌راستي چه دانشگاهي مانند اين دانشگاه، به اين وسعت در طول قرون و مرور اعصار، دانشجو داشته است؟ دانشجوياني مانند شيخ مفيدها و شيخ طوسي‌ها و ده‌ها هزار نخبة برجسته و ممتاز و هزاران شهيد كه به حضور خود در اين مكتب افتخار مي‌نمايند و همه از بركات اين دانشگاه بهره‌مند و از خوان نعمت گستردة امام‌حسین‌(علیه‌السلام) برخوردارند.

اگرچه در طول سال و همة ماه‌ها،‌ مكتب انسان‌ساز سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) تعطيل نيست امّا اين رمز عجيب و سرّ بسيار شگفت‌انگيز و حضور ده‌ها ميليون نفر از مردم در ماه محرّم در اين دانشگاه جلوة ديگري دارد. همه از اين مدرسة بزرگ درس مي‌گيرند و نسخه‌هاي علاج بيماري‌هاي نفساني و معنوي را دريافت مي‌نمايند.

 

غير از حسين‌(علیه‌السلام) و استقامت در آن ايستگاه پر از محنت و بليّات چه كسي مي‌توانست چنين حماسه‌اي را به وجود آورد و اين مكتب عظيم را تأسيس نمايد؟ حسينيه‌ها، مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها، ‌بازارها و حتّي خانه‌ها و خيابان‌ها به‌صورت اجتماعات بزرگ و به‌صورت فردي تشكيل مي‌شوند.

شيعيان اين دوره را مي‌گذرانند، كتاب‌ها و مقالاتي را كه در شرح «واقعة عاشورا» منتشر شده مي‌خوانند و در كلاس‌هاي روضه و وعظ اين دانشگاه حاضر مي‌شوند.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: