وریز وجوهات
  دبیر و اعضای محترم مجمع خیرین سلامت کشور با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف، با ایشان دیدار کردند. در ابتدای این دیدار، دکتر شهریاری دبیر کل مجمع، گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این مجمع ارائه...
يكشنبه: 30/دى/1397 (الأحد: 13/جمادى الأول/1440)

دانشگاه عاشورا

اين روزها و شب‌ها و ساعاتي كه مي‌گذرد و ما را به‌سوي ماه محرّم 1428هجری قمری نزديك مي‌كند، يادآور روزها وشب‌هايي‌است‌كه سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) راه لقاءالله و انجام يكي از بزرگ‌ترين مأموريّت‌هاي

 

الهي را طي مي‌فرمود و به استقبال ماه محرّم، روز عاشورا و آن رستاخيز بزرگ و فداكاري بي‌نظير براي نجات بشريّت و حفظ دين مي‌رفت. در آن مواقف و مقامات كه كمترين مصيبت‌هاي آن براي اين بود كه افراد نيرومند را در برابر دشمن به تسليم و قبول ذلّت وادار سازد، امام‌(علیه‌السلام) اوج عظمت مقام انسانيت را به جهانيان نشان داد. همه به استقبال محرّم مي‌رويم و در دانشگاه جهاني حسين(علیه‌السلام)، كه در تمام عالم، مدرسه‌ها، دانشكده‌ها و كلاس‌هاي آن تشكيل مي‌شود، از پير و برنا، زن و مرد، عالم و جاهل، استاد و دانشجو و شهرنشين و صحرانشين در آن با كمال خضوع و خلوص شركت جسته و درس‌ها و پيام‌هاي انسان‌ساز عاشورا را مي‌شنويم. به‌راستي چه دانشگاهي مانند اين دانشگاه، به اين وسعت در طول قرون و مرور اعصار، دانشجو داشته است؟ دانشجوياني مانند شيخ مفيدها و شيخ طوسي‌ها و ده‌ها هزار نخبة برجسته و ممتاز و هزاران شهيد كه به حضور خود در اين مكتب افتخار مي‌نمايند و همه از بركات اين دانشگاه بهره‌مند و از خوان نعمت گستردة امام‌حسین‌(علیه‌السلام) برخوردارند.

اگرچه در طول سال و همة ماه‌ها،‌ مكتب انسان‌ساز سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) تعطيل نيست امّا اين رمز عجيب و سرّ بسيار شگفت‌انگيز و حضور ده‌ها ميليون نفر از مردم در ماه محرّم در اين دانشگاه جلوة ديگري دارد. همه از اين مدرسة بزرگ درس مي‌گيرند و نسخه‌هاي علاج بيماري‌هاي نفساني و معنوي را دريافت مي‌نمايند.

 

غير از حسين‌(علیه‌السلام) و استقامت در آن ايستگاه پر از محنت و بليّات چه كسي مي‌توانست چنين حماسه‌اي را به وجود آورد و اين مكتب عظيم را تأسيس نمايد؟ حسينيه‌ها، مساجد، مدارس، دانشگاه‌ها، ‌بازارها و حتّي خانه‌ها و خيابان‌ها به‌صورت اجتماعات بزرگ و به‌صورت فردي تشكيل مي‌شوند.

شيعيان اين دوره را مي‌گذرانند، كتاب‌ها و مقالاتي را كه در شرح «واقعة عاشورا» منتشر شده مي‌خوانند و در كلاس‌هاي روضه و وعظ اين دانشگاه حاضر مي‌شوند.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: