وریز وجوهات
امروز پنج شنبه ۱۱ مردادماه ۹۷ جمعی از مردم با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دامت برکاته دیدار کردند.   معظم له در این دیدار، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور فرمودند: آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان، به وضعیت بد...
سه شنبه: 23/مرد/1397 (الثلاثاء: 2/ذو الحجة/1439)

جايگاه ذاكر اهل‌بيت(علیهم‌السلام)

يكي از قشرهاي عزيزي كه در اين دانشگاه عظيم حسيني فعّالانه و مخلصانه انجام وظيفه مي‌نمايند، قشر عزيز و مقدّس مدّاح است؛ قشري كه در مواقف بزرگ، مدّاحي آنها و اشعارشان در تاريخ، اثرگذار بوده و هست و در دفاع از حق، نقش آنها ماندگار بوده و بسا يك شعرشان جامعه‌‌اي را عوض كرده و انقلابي را به وجود آورده و ديكتاتورها را محكوم نموده است. اشعار و قصيدة معروف فرزدق، سيّد حميري، دعبل و ديگران از شعراي عرب و عجم در مدّاحي يا رثاي اهل‌بيت(علیهم‌السلام)  و نصرت حقّ، فوق‌العاده بوده است.

انشا و انشاد اين اشعار، جامعه را به هيجان و حركت درمي‌آورد و ارواح مرده را زنده مي‌سازد؛ اشعاري مانند اشعار محتشم كه هميشه عظمت حادثة بزرگ عاشورا را براي جهانيان بازگو مي‌نمايد.

 

اين همايش مدّاحي كه از سوي مدّاحان عزيز و نخبة استان قم، مركز حوزة علمية جهاني و عشّ آل محمد(علیهم‌السلام)  و روضة منوّرة مضجع كريمة اهل‌البيت(علیهم‌السلام)  منعقد مي‌شود، نويدبخش آن است كه به خواست خداوند متعال با همّت بزرگان و پيشكسوتان اين قشر، مدّاحان گرامي در ارائة خدمات مهم به اسلام و مذهب و امر به معروف و نهي از منكر، احياي اخلاق حسنه و روح اخوّت ايماني، تعاون اجتماعي و ساير فضايل به توفيقات بيشتر نايل شوند و نقش آنها كامل‌تر و در حدّ ممكن بي‌عيب و نقص انجام گردد؛ تا هم در موضع مديحه‌خواني و هم در مرثيه‌گويي، مرثيه‌خواني و ذكر فضايل و مصائب اهل‌بيت(علیهم‌السلام)  به كسب بيشترين فيض از آنها نائل شوند.

براي تأمين اين جهات بايد مدّاحان عزيز، خود بسيج شوند و با علما، نخبگان حوزه و محقّقان در فنون مربوط به عزاداري اهل‌بيت(علیهم‌السلام)  مشورت نمايند و نقاط ضعفي را كه ممكن است وجود داشته باشد شناسايي كنند.

موضوع: 
نويسنده: