وریز وجوهات
در دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح شد: بیانات مهمّ آیة الله العظمی صافی گلپایگانی درباره لزوم ارتباط با جهان با حفظ عزّت و مصالح؛ اظهار تأسّف از اختلاس‌ها و دزدی‌ها از بیت المال و ابراز خرسندی از سفر هیئت ایرانی به عراق صبح امروز 7 رجب المرجب...
چهارشنبه: 7/فرو/1398 (الأربعاء: 20/رجب/1440)

جايگاه ذاكر اهل‌بيت(علیهم‌السلام)

يكي از قشرهاي عزيزي كه در اين دانشگاه عظيم حسيني فعّالانه و مخلصانه انجام وظيفه مي‌نمايند، قشر عزيز و مقدّس مدّاح است؛ قشري كه در مواقف بزرگ، مدّاحي آنها و اشعارشان در تاريخ، اثرگذار بوده و هست و در دفاع از حق، نقش آنها ماندگار بوده و بسا يك شعرشان جامعه‌‌اي را عوض كرده و انقلابي را به وجود آورده و ديكتاتورها را محكوم نموده است. اشعار و قصيدة معروف فرزدق، سيّد حميري، دعبل و ديگران از شعراي عرب و عجم در مدّاحي يا رثاي اهل‌بيت(علیهم‌السلام)  و نصرت حقّ، فوق‌العاده بوده است.

انشا و انشاد اين اشعار، جامعه را به هيجان و حركت درمي‌آورد و ارواح مرده را زنده مي‌سازد؛ اشعاري مانند اشعار محتشم كه هميشه عظمت حادثة بزرگ عاشورا را براي جهانيان بازگو مي‌نمايد.

 

اين همايش مدّاحي كه از سوي مدّاحان عزيز و نخبة استان قم، مركز حوزة علمية جهاني و عشّ آل محمد(علیهم‌السلام)  و روضة منوّرة مضجع كريمة اهل‌البيت(علیهم‌السلام)  منعقد مي‌شود، نويدبخش آن است كه به خواست خداوند متعال با همّت بزرگان و پيشكسوتان اين قشر، مدّاحان گرامي در ارائة خدمات مهم به اسلام و مذهب و امر به معروف و نهي از منكر، احياي اخلاق حسنه و روح اخوّت ايماني، تعاون اجتماعي و ساير فضايل به توفيقات بيشتر نايل شوند و نقش آنها كامل‌تر و در حدّ ممكن بي‌عيب و نقص انجام گردد؛ تا هم در موضع مديحه‌خواني و هم در مرثيه‌گويي، مرثيه‌خواني و ذكر فضايل و مصائب اهل‌بيت(علیهم‌السلام)  به كسب بيشترين فيض از آنها نائل شوند.

براي تأمين اين جهات بايد مدّاحان عزيز، خود بسيج شوند و با علما، نخبگان حوزه و محقّقان در فنون مربوط به عزاداري اهل‌بيت(علیهم‌السلام)  مشورت نمايند و نقاط ضعفي را كه ممكن است وجود داشته باشد شناسايي كنند.

موضوع: 
نويسنده: