وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
شنبه: 5/اسف/1396 (السبت: 8/جمادى الآخر/1439)

شاگردان مكتب پيامبر(ص)

احاديث معتبر بر اين مطلب دلالت دارند كه پيغمبر(ص)، علي‌(علیه‌السلام) و فرزندانش را به دانش‌هايي مخصوص گردانيد. كتابي به خطّ علي‌(علیه‌السلام) و املاي پيغمبر‌(ص) همواره در اين خاندان مورد استناد و

 

مراجعه بوده است؛ درحقيقت، تبليغات و تعليمات امامان(علیهم‌السلام) و سيره و روش آنها مكمّل و متمّم هدف پيغمبر‌(ص) در تربيت جامعه و هدايت بشر مي‌باشد.

بر اساس حديثِ متواتر و مشهور ثقلين،[1] پيغمبر‌(ص) جميع امّت را به اين بزرگواران ارجاع داده است. با وجود اين حديث شريف، صلاحيت علمي اهل‌بيت پيغمبر(علیهم‌السلام)، ظاهر و آشكار مي‏گردد.

علاوه بر اينها روايات بسيار ديگري از طرق اهل‌سنّت دلالت دارند بر آنكه در بين تربيت‌شدگان مكتب نبوّت، علي‏‌(علیه‌السلام) بيشتر از همه صحابه، از تابش انوار نبوّت استفاده كرد؛ او بعد از پيامبر‌(ص) مرجع عموم در مسائل مشكل علمي مي‌باشد و علوم شرعيه همه به آن سرور منتهي مي‏شود.

بعد از علي(علیه‌السلام)، ‏منصب الهي امامت و رهبري علمي و ديني با فرزندانش حضرت امام‌حسن ‌مجتبي و حضرت امام‌حسين، سيّدالشهدا(علیهما‌السلام) بود. آنها ملجأ و پناه مردم در مسائل اسلامي، علوم تفسير و احكام شرعي بودند؛ سخنشان قاطع و مقبول، و روششان سرمشق و ميزان بود.

 

[1]. کوفي، مناقب الامام ‌اميرالمؤمنين(علیه‌السلام)، ج2، ص98، 105، 112، 114؛ طبرانی، المعجم‌الکبیر، ج5، ص167؛ طبرسي، الاحتجاج، ج1، ص216 ـ 217؛ ابن‌حجر هیتمی، الصواعق المحرقه، ص149 – 150.

موضوع: 
نويسنده: