وریز وجوهات
حلم و صلح احیاگر دین نوشتار‌های آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌الوارف شخصيّت والاي حضرت امام حسن مجتبي عليه‌السلام   شخصيّت والاي حضرت امام حسن مجتبي عليه السلام آن پيشواي عاليقدر، بسيار عظيم‌تر از آن است كه امثال حقير بتوانيم...
پنجشنبه: 2/خرد/1398 (الخميس: 18/رمضان/1440)

بسم الله الرّحمن الرّحيم

اكنون كه نوشتن اين نوشتار را آغاز مي‎كنم، ساعات پاياني سال 1410 هجري قمري است و حدود دو ساعت ديگر به وقت لندن، سال 1411 (شب اول محرّم) آغاز مي‎شود. مدارس و كلاس‌هاي مكتب حسيني در تمام بلاد، شهرها و دهستان‌هاي شيعه‎نشين و هركجا كه چند نفر شيعه باشد، باز مي‎گردد؛ بلكه اگر در نقطه‎اي از جهان فقط يك نفر شيعه باشد همان يك نفر با خواندن تاريخ واقعه جانسوز كربلا، يا با خواندن اشعار، مراثي، نوحه و گريه، در اين كلاس ثبت‎نام مي‎نمايد.

همگان با حضور در اين مدارس و مجالس تعزيه و سوگواري از مولاي آزادمردانِ جهان، درس ايمان و ايثار گرفته و در حمايت از حقّ و امتناع از همكاري با ظالم و تلاش براي اعانت مظلوم و محكوم‌كردن استكبار و استعباد، تجليل به عمل مي‎آورند و ياد قيام، نهضت و فداكاري آن حضرت و اصحاب باوفايش را گرامي مي‎دارند.

در شهر لندن ـ پايتخت انگلستان ـ نيز شيعيان در محلاّت و مراكز مختلف مذهبي، از امشب ـ كه شب اول ماه محرّم است ـ مجالسي برقرار نموده و با شور و شوق فراوان و دل‌هاي مشحون به اخلاص و تألّم، از محرّم استقبال نموده و شعائر و مراسم آن را برگزار مي‎نمايند.

 

مجمع اسلامي جهاني لندن كه در امر اقامه عزاي عاشورا و ساير روزهاي جشن و عزا و ايّام و اعياد اسلامي، مؤسّس و پيش‌قدم بوده نيز از امشب طبق برنامه اعلام‌شده، مجلس سخنراني، عزاداري، پذيرايي و ضيافت از مؤمنين و مؤمنات خواهد داشت. به اين جهت، دروديوار مجمع را با پارچه‎هاي سياهي كه مزيّن به اشعار دوازده بند معروف شاعر مرثيه‌سرا، محتشم كاشاني(رحمه‌الله) است سياه‎پوش نموده‎اند.

اميد است حقير تا در لندن هستم موفّق شوم كه در اين جلسات شركت نموده و خود را با عزيزان مخلصي كه در سوگواري اهل‎بيت(ع) توفيق انجام وظيفه عزاداري مي‎يابند، هم‌نوا سازم؛ باشد كه از بركت خلوص آنها اين روسياه ضعيف نيز مشمول عنايات حضرت اباعبدالله‎ الحسين سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) شوم.

ضمناً به اين مناسبت كه قيام سيّدالشّهدا‌(علیه‌السلام) براي بقاي دينِ توحيد و دفع شرك بود و درحقيقت در كربلا جبهه موحّدين و اهل توحيد و عدل در برابر مشركين و اهل شرك قرار گرفت كه: «اَلْعَدْلُ وَالتَّوْحِيدُ عَلَوِيّانِ وَالْجَبْرُ وَالتَّشْبِيهُ اُمَوِيَّانِ» بر اين شدم كه توسّلاً به آن شهيد‌الموحّدين و موحّدالشّهداء پيرامون ده بخش از بخش‌هاي دعاي مشحون به معارف توحيدي آن حضرت، كه در روز عرفه با آن حال سراسر خلوص، توجّه و چشم گريان انشا و قرائت فرمود، كلمه‎اي تقديم نمايم.

 

و پيش از ورود در اين درياي ژرف بيكران، پيرامون اهميّت دعا و نقش آن در حيات عرفاني و اجتماعي انسان و پرسشي كه در بعضی اذهان است، دو مطلب را ذیل عنوان: فضيلت دعا و توضيح مهم به عرض مي‎رسانم.

چون اين كتاب در حال بيماري و گاه در بيمارستان بدون مراجعه به كتاب و مآخذ لازم، نگارش يافته، اميد است خوانندگان عزيز از نواقص يا اشتباهاتي كه در اين نوشته واقع شده است چشم پوشيده و با قلم شريف خود آن را اصلاح فرمايند.

وَمِنَ اللهِ نَسْأَلُ التَّوْفِيقَ وَنَسْتَعِينُهُ وَعَلَيْهِ التُّكْلَانُ.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: