وریز وجوهات
* بازخوانی پیام‌های مرجع عالیقدر آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف - پیام معظم له به مناسبت واقعه دردناک تخریب حرم امامین عسکریین علیهماالسلام بسم الله الرحمن الرحیم ألا ما لهذه السماء لا تمور؟! و ما للجبال تری لا تسير؟!...
پنجشنبه: 24/آبا/1397 (الخميس: 6/ربيع الأول/1440)

عافيت دين و بدن

يكي ديگر از حوايجي كه در اين جمله از دعا خواسته شده عافيت در بدن و دين است كه هر دو داراي اهمّيت بسيارند و به‌هم ارتباط دارند و اگر كسي هر دو را داشته باشد سعادت دنيا و آخرت را دارا شده است.

 

عافيت در بدن عبارت از تندرستي و سلامتي از بيماري‌ها و نقص‌هاي عضوي و كمال استواي خلقت و آفرينش است كه از نعمت‌هاي بزرگ خداست كه باتوجه‌به انواع و اقسام امراض، سلامتي از هريك از آنها نعمتي جداگانه به شمار مي‎رود و غالب مردم از شكر اين نعمت‌ها غافلند چون از خود نعمت غافلند يا اصلاً آن را نمي‎شناسند؛ زيرا اطّلاع بر اين نعمت‌ها نياز به اطّلاع وافي و كامل در علوم متعدّده دارد كه همه مربوط به جسم انسان از گوشت، پوست، استخوان، رگ، پيه، خون، مفاصل، سلول‌ها، اعضا و جوارح ظاهره و باطنه مي‎باشد كه به فرض اينكه كسي از اين‌همه علوم مطّلع باشد چون اين علوم كامل نشده است باز هم از شناخت نعمت‌هاي خدا در اين رابطه و شكر آنها قاصر است.

انسان‌ها بيشتر وقتي گرفتار مرض و دردي مي‎شوند قدر نعمت و سلامتي از آن بيماري و درد را مي‎شناسند و در همان حال به سلامتي از ميليون‌ها مرض ديگر كه به آن مبتلا نيستند توجّه ندارند و همان‎طور كه گفته شده است:

«اَلنِّعْمَةُ مَجْهُولَةٌ مَا دَامَتْ مَحْصُولَةً فِإِذَا فُقِدَتْ عُرِفَتْ».[1]

 

نعمت مادام كه حاصل و موجود است مجهول و ناشناخته است ولي وقتي مفقود شد شناخته مي‎شود و اهميّت آن معلوم مي‎گردد كه:

تُعْرَفُ الْأَشْيَاءُ بِأَضْدَادِهَا؛

و به همين مباني اشاره دارد كلام امام‌(علیه‌السلام) در اوائل دعا كه مي‎فرمايد:

«ثُمَّ مَا صَرَفْتَ وَدَرَأْتَ عَنِّي اللَّهُمَّ مِنَ الضُّرِّ وَالضَّرَّاءِ أَكْثَرُ مِمَّا ظَهَرَ لِي مِنَ الْعَافِيَةِ وَالسَّرَّاءِ».[2]
 

[1]. «نعمت قدرش ناشناخته است تا چندی که در دسترس هست؛ وقتی از دست رفت قدرش شناخته می‌شود».

[2]. ابن‌طاووس، اقبال‌الاعمال، ج1، ص347؛ مجلسی، زادالمعاد، ص175؛ محدّث قمی، مفاتيح‌الجنان، دعای عرفه امام‌حسين(علیه‌السلام). «سپس ای خدا آنچه را از سختی و گرفتاری که از من دور کردی و بازداشتی بيشتر بود از تندرستی و خوشی که برايم آشکار شد».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: