وریز وجوهات
بسم الله الرحمن الرحيم «قالَ رَبُّکُمُ ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَکُم»(۱) اللّهُمَّ صَلِّ عَلَي مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ لاسِيّمَا عَلي وَلِيّکَ الْمُحْيي سُنَّتَکَ القَائِمِ بِأمْرِکَ الدَّاعِي إلَيکَ الدَّليلِ عَلَيکَ. اللّهُمَّ عَجِّلْ...
چهارشنبه: 4/ارد/1398 (الأربعاء: 18/شعبان/1440)

بحران معنويت در دنيای کنونی

در چنين جهاني، بشر، مشكلات بسيار و بسياري را كه از ديرباز و روزگاران كهن، لاينحل باقي مانده بود، به نيروي علم و تحقيق و استعداد خداداد خود حل نموده است و از سوي ديگر به ابزارهاي خطرناك كشتارهاي جمعي و ويرانگر كه او را تهديد مي‌كند دست يافته؛ به‌جاي اينكه سكون خاطر، آرامش قلب، اطمينان به آينده و علاقه به ادامة زندگي و بقا و حيات در او بيشتر شود، اين علايق و احساسات عالي در او ضعيف مي‌شود و چنين جلوه مي‌كند كه روبه‌زوال است و به‌جاي اينكه نور اميد در باطن او روشن‌تر و پرفروغ‌تر شود، به خاموشي گراييده است.

تفسيرهاي نوميدكننده از حيات و مكتب‌هاي مادّي، اين دستگاه عظيم و اين انسان و اين‌همه نشانه‌ها و آيات و اسرار بي‌شماري را كه در آن است، همه را پوچ و پوك جلوه مي‌دهند و جامعة انسانيت را با خطر بي‌قيدي و بي‌ميلي جوانان و نسل آينده به حيات، مواجه ساخته است.

 

 در اين ميان، بي‌عدالتي‌ها، ظلم‌ها، استكبار و استضعاف اقويا و دولت‌هاي بزرگ ـ و به‌اصطلاح ابرقدرت ـ و بازي‌هاي سياسي و اقتصادي آنها و قرارگرفتن بخش بزرگ جامعة بشري در زير خطّ فقر و فشارهاي گوناگون و صرف صدها ميليارد دلار در راه تسليحات و ده‌ها و صدها عوامل ديگر نيز كمك نموده تا مخصوصاً بشر را از اين نظاماتي كه بر معنويات اتّكا ندارند، و نسل جوان را به موادّ مخدّر و سرگرمي‌هاي غافل‌كننده، گرايش داده است مأيوس مي‌نمايد؛ تبليغات، روزنامه‌ها، مجلّات و راديو و تلويزيون‌ها و برنامه‌هايي كه عرضه مي‌شود همه اين يأس و نااميدي را تقويت كرده و شعور انساني را تخدير نموده و فضايل و مكارم انسانيت، رحم، عاطفه و عدالت را بي‌قدر و اهميّت مي‌نمايند.

با تمام پيشرفت‌هاي صناعي و با همة آشنايي‌هايي كه به ظاهر فراهم است، اميد بشر به حيات و آرامش باطن، كمتر شده و روبه‌افول گذارده و دليل آن همين پناهندگي او به اعتياد و موادّ مخدر است كه نسل آينده را بدتر از ايدز تهديد مي‌نمايد.

موضوع: 
نويسنده: