وریز وجوهات
روز یکشنبه 17 جمادی الأولی 1439 هـ.ق، مدیرکل و معاونان کمیته امداد استان قم با حضور در بیت مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف، از توصیه‌های معظّم‌له بهره‌مند شدند. در ابتدای این دیدار، آقای میر شکار مدیر کل کمیته امداد استان...
سه شنبه: 1/اسف/1396 (الثلاثاء: 4/جمادى الآخر/1439)

اميد و حرکت، مفهوم انتظار

 همه بايد به اين آينده، اميدوار باشند؛ در انتظار آن دوره و آن عصر و آن ظهور كامل حقّ و عدل باشند؛ براي آن عمل كنند و حيات خود و همة انسان‌ها را براي آن معاني بزرگ و هدف‌هاي ارزشمند بدانند.

اين ايمان كه ﴿اَلَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ﴾[1] بدان تفسير شده، بسيار عالي، قوّت‌بخش، تحرّك‌آفرين و كوشش‌زا و تلاش‌افزاست.

مثل اين آيه:

﴿وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ﴾[2]

 

در آيات قرآن، كه همه نور و شفا است و نورانيت خاصّ خود را دارد، هشدار مي‌دهد كه در هيچ شرايطي و در هيچ موقعيتي و هرچه اهل باطل و ظلم و زور، غلبه كنند عقب‌نشيني و رهاكردن سنگر اخلاص و سعي و عمل، جايز نيست؛ ضعف و سستي و نااميدي در قاموس انتظار و اميد، وجود ندارد.

بايد هميشه مثل اين روايت:

«لَوْ لَمْ يَبْقَ مِنَ الدُّنْيَا إِلَّا يَوْمٌ وَاحِدٌ لَطَوَّلَ اللهُ ذَلِكَ الْيَوْمَ حَتَّى يَبْعَثَ فِيهِ رَجُلاً مِنْ اُمَّتي وَمِنْ أَهْلِ بَيْتِي يُوَاطِئُ اسْمُهُ اسْمِي يَمْلَأُ الْأَرْضَ قِسْطاً وَعَدْلاً كَمَا مُلِئَتْ جَوْراً وظُلْماً».[3]

ـ كه با كمال تأكيد، بشر را اميدوار مي‌كند و آن آينده را محقّق الوقوع اعلام مي‌نمايد ـ در برابر چشم انسان‌هاي فعّال، مبارز، جهادگر و پيشرو باشد.

 

[1]. بقره، 3. «همان كساني كه به غيب، ايمان دارند».

[2]. انبياء، 105. «و به‌راستي در زبور، پس از ذکر (تورات) نوشته‌ايم كه زمين را بندگان شايستة من به ارث مي‌برند».

[3]. ماحوزي، الاربعين، ص208؛ ابن‌صباغ مالکی، الفصول‌المهمه، ج2، ص1109 – 1110 (با اندک تفاوتي در عبارت). «اگر از دنيا حتّي يك روز هم باقي مانده باشد، خداوند آن روز را آن‌چنان طولاني مي‌كند تا مردي از امّت من و اهل‌بيتم برخيزد، كه نامش، همنام من است و به‌وسيله او زمين، پس از آنكه از ظلم و جور پر شده، از عدل و داد پر خواهد شد».

موضوع: 
نويسنده: