وریز وجوهات
 آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف: فرصت خدمتگزاری به آستان مقدّس و نورانی حضرت امام علی بن موسی الرضا علیهماالسلام را قدر بدانید./نسبت به احیا و حفظ موقوفات آستان قدس بر طبق نیّات واقفین، اهتمام نمایید.  عصر روز  ٨...
چهارشنبه: 4/ارد/1398 (الأربعاء: 18/شعبان/1440)

 

13

بسم الله الرّحمن الرّحيم

قَالَ اللهُ تَعَالَی:

﴿ كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً فَبَعَثَ اللّٰهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرِينَ وَمُنْذِرِينَ وَأَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتَابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ فِيمَا اخْتَلَفُوا فِيهِ﴾[1]

برحسب آنچه از آيات قرآن کريم، و روايات شريفه استفاده مي‌شود، استعلا، استضعاف و استکبار در جهت مخالف با اهداف خلقت انسان و از پديده‌هاي غيراصلي و حاصل طغيان بشر و مخالفت با فطرت است. به مقتضاي آيه کريمه ﴿ كَانَ النَّاسُ أُمَّةً وَاحِدَةً...﴾بشر، امّت واحده است؛ استعلا و استضعاف باعث تفرقه، اختلاف و خروج از حدّ اعتدال و مخالف خواست‌هاي حقيقي فطرت است.

 

بعثت پيغامبران با نويد و هشيار و بشارت و انذار و نزول کتاب‌هاي آسماني و قوانين الهي، براي حکم در اختلافات به‌منظور حفظ اين وحدت و نهادينه‌کردن آن و محکوم‌کردن استضعاف و استعلاست.

پديدة استضعاف، انحرافي است و همواره در تاريخ انسانيت در کمون و ظهور بوده و عوامل خاصّ، آن را پديد مي‌آورد؛ پديده‌اي منفور و تحميلي بر وجدان انسان و مانند پديده‌هاي شوم ديگر عارضي؛ اما چون سير آن خلاف مسير جهان و حرکت دوران و زمان است، سرانجام از جلورفتن و رسيدن به پيروزي نهايي ناتوان، و مقهور سير سالم و اصلي ضدّاستضعاف مي‌گردد:

﴿وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّةِ اللّٰهِ تَبْدِيلاً﴾[2]
 

[1]. بقره، 213. «مردم (در آغاز) يک دسته بودند (و تضادّي در ميان آنها وجود نداشت؛ به‌تدريج جوامع و طبقات پديد آمد و اختلافات و تضادّهايي در ميان آنها پيدا شد (در اين حال) خداوند پيامبراني برانگيخت تا مردم را بشارت و بيم دهند و کتاب آسماني که به‌سوي حقّ دعوت مي‌کرد بر آنها نازل نمود تا در ميان مردم، در آنچه اختلاف داشتند داوري کند».

[2]. احزاب، 62. «و براي سنّت الهي هيچ‌گونه تغييري نخواهي يافت».

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: