وریز وجوهات
  بسم الله الرحمن الرحیم  انا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم‌ جلیل القدر حضرت آیت الله آقای حاج سید محمد حسینی شاهرودی رضوان الله تعالی علیه، موجب تاثر و تاسف گردید.  آن فقیه پارسا، عمر مبارک خود را در راه اعلای کلمه...
يكشنبه: 30/تير/1398 (الأحد: 18/ذو القعدة/1440)

فضیلت ایمان به انبیای گذشته و امامان(علیهم‌السلام)

ازجمله رواياتي كه بر فضيلت ايمان به انبيای گذشته و معجزات آنها، و ايمان به پيغمبر اكرم(ص)، و ائمه طاهرين تا امام يازدهم(علیهم‌السلام) دلالت دارد، روايت ذيل است كه از طرق اهل‌سنّت و در تفاسير ايشان از سنن دارمی روايت شده است:

روايت اين است كه حرث بن قيس كه از تابعين است و به ديدار حضرت رسول خدا‌(ص) تشرف نيافته بود، به عبدالله بن مسعود كه از اصحاب است گفت:

عِنْدَ اللهِ نَحْتَسِبُ مَا سَبَقْتُمُونَا إِلَيْهِ مِنْ رُؤْيَةِ
 رَسُولِ اللهِ’؛

ما از خداوند محروميّت از اين فضيلتي را كه بر ما به آن پيشي گرفتيد، و به ديدار رسول خدا(ص) مشرّف شديد طلب اجر و جبران داريم.

ابن‌مسعود گفت:

عِنْدَ اللهِ نَحْتَسِبُ إِيمَانَكُمْ بِمُحَمَّدٍ صَلَّی اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَلَمْ تَرَوْهُ. إِنَّ أَمْرَ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ
 
وَسَلَّمَ كَانَ بِيِّناً لِمَنْ رَآهُ، وَالَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ مَا مِنْ أَحَدٍ أَفْضَلُ مِنْ إِيمَانٍ بِغَيْبٍ؛

يعني ما هم از خدا طلب اجر و جبران مي‌كنيم از جهت محروميّت از فيض ايمان به غيب، يعني ايمان به پيغمبر’ که شما بر آن هستيد و آن حضرت را نديده‌ايد. سوگند به خدايي كه غير از او خدايي نيست احدي فاضل‌تر از آن‌كه ايمان به غيب دارد نيست.

برحسب اين روايت، در حال حاضر ايمان به انبيای گذشته و حضرت خاتم‌الانبيا‌’، و اميرالمؤمنين و ائمه^ تا حضرت امام حسن عسكري‌(علیه‌السلام) ايمان به غيب است، چنان‌كه ايمان به حضرت وليّ ‌عصر(عج) نيز ايمان به غيب است، و از ثواب همه اين ايمان‌ها بهره‌منديم كه در رأس آنها ايمان به خداوند متعال است كه اگرچه عالم و ماسوا و همه كائنات، آيات جمال و جلال الهي هستند و به ذكرش هرچه بيني در خروش است و چيزي و ذرّه‌اي از او غايب نيست، امّا او به ذات و حقيقت صفات از همه حتّي انبيا غايب است.

﴿لَا تُدْرِكُهُ الْأَبْصَارُ وَهُوَ يُدْرِكُ الْأَبْصَارَ﴾[1]
و «لَا تَرَاهُ الْعُيوُنُ بِمُشَاهِدَةِ الْعَيَانِ وَلَكِنْ تُدْرِكُهُ الْقُلُوبُ بِحَقِیقَةِالْإِيمَانِ»[2]

 

به صفات سلبيه بيشتر معروف است تا به صفات ثبوتيه كه:

﴿لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَيْءٌ﴾[3]

بنابراين مصداق اتم و اكمل ايمان به غيب، ايمان به خداوند متعال است.

 

[1]. انعام، 103. «چشم‌ها او را نمی‌بینند ولی او همه چشم‌ها را می‌بیند».

[2]. آلوسی، روح‌المعانی، ج1، ص115.

[3]. شوری، 11. «هیچ‌چیز همانند او نیست».

موضوع: 
نويسنده: