وریز وجوهات
  رؤیت هلال با چشم مسلح س. آیا رؤیت هلال با استفاده از ابزارهای نجومی (دوربین، تلسكوپ و ...) اعتبار شرعی دارد؟ ج. كفایت رؤیت با چشم مسلّّح، مورد اشكال است.والله العالم   اثبات اول ماه س. اگر رادیو و رسانه‌ها خبر...
پنجشنبه: 3/خرد/1397 (الخميس: 9/رمضان/1439)

فرق ایمان به غیب در عصر غیبت با اعصار دیگر

فرق ايمان به غيب در عصر غيبت با اعصار ديگر اين است كه مؤمنين تخليص و تمحيص مي‌شوند؛ امتحانات شديد برايشان جلو مي‌آيد كه بسياري در اين امتحانات ساقط مي‌شوند. زن‌ها، مردها، جوان‌ها و حكّام و مسئولين حتّي علما همه امتحانات خاص دارند.

از جهت ظهور بدعت‌ها، از جهت اصرار بر ملاهي و مناهي و ترويج منكرات و ترك امر به معروف، و نفي سنّت‌ها مسائلي پيش مي‌آيد كه فتنه و فساد و اعراض از حقّ ظاهر و بلكه مورد افتخار و اعطای جوائز مي‌شود؛ اموري كه بعضی مظاهر آنها در معرض ديد همگان است، و جز كساني كه «إِمْتَحَنَ اللهُ تَعَالَی قُلُوبَهُمْ بِالْإِيمَانِ» كسي باقي نمي‌ماند.

لقمه و مال حلال اگر ناياب نباشد كمياب مي‌شود. قوانين و سنّت‌هاي اسلامي حتّي به اسم اسلام متروك مي‌گردد، و خلاصه برطبق اين روايت كه از حضرت اميرالمؤمنين‌(علیه‌السلام) است:

«أَيُّهَا النَّاسُ سَيَأْتِي عَلَيْكُمْ زَمَانٌ يُكْفَأُ فِيهِ الْإِسْلَامُ كَمَا يُكْفَأُ الْإِنَاءُ بِمَا فِيهِ»؛[1]

اسلام دگرگون مي‌شود، يعني واژگون مي‌گردد چنان‌كه ظرف به آنچه در آن است واژگون مي‌شود.

 


[1]. نهج‌البلاغه، خطبه 103 (ج1، ص198)؛ دیلمی، ارشادالقلوب، ج1، ص35. «ای مردم زمانی برای شما فرا خواهد رسید که اسلام واژگون می‌شود همان‌گونه که ظرف به آنچه در آن است واژگون می‌شود».

موضوع: 
نويسنده: