وریز وجوهات
باسمه تعالی به اطلاع مؤمنین بزرگوار می‌رساند تمامی اخبار و مواضع و بیانات مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف را فقط در پایگاه رسمی دفتر به آدرس (www.saafi.com ) پیگیری و ملاحظه نمایید. دفتر آیت الله العظمی صافی...
چهارشنبه: 13/فرو/1399 (الأربعاء: 7/شعبان/1441)

علّت توجّه نويسندگان و گويندگان

آنچه بيشتر سبب توجّه گويندگان و نويسندگان به شرح واقعه كربلا شده است، نخست اهميّت ديني و مذهبي، و ديگر ارزش معنوي و واقعي آن براي انسان‌ها و جامعه بشري است.

درس‌هايي كه اين واقعه به انسان‌ها مي‎دهد همه عالي و آموزنده و سودمند بوده، و مكتب آن يك مكتب عمومي و همگاني است كه كلاس‌ها و شعب آن در تمام نقاط و سرزمين‌هاي آدم‌نشين، شهري و روستايي، چادرنشين و آسمان‌خراش‌گزين را به فضايل انساني، هدايت مي‎كند. بديهي است كه چنين

 

موضوعي هيچگاه كهنه نمي‎شود، هميشه نو و تازه بوده و مورد علاقه و توجّه همگان است. از جنبه ثواب اخروي نيز برطبق احاديث صحيح و معتبر، سخنراني و نويسندگي پيرامون آن، اجر بسيار داشته، موجب علوّ درجه و تقرّب به خدا و رسول خدا‌(ص)  است.

علاوه بر اينها، سرگذشت حقيقي كربلا، چون سرگذشت يك نبرد واقعي حقّ با باطل و پيكار با بيدادگري، و مبارزه فضيلت با رذيلت است، طبعاً و به‌خودي‌خود مورد توجّه هر باوجدان و هر شخص عدالت‌پژوه و آزادي‌خواه است و احساسات پاك انساني و بيداري ضمير و شعور باطني، هركسي را شيفته و دلباخته قهرمانان حق‌پرست اين حادثه مي‎سازد.

با اين ملاحظات است كه هزاران كتاب و صدها هزار شعر، در اين موضوع گفته شده و نويسندگان و شعرا حتّي در دوران‌هاي اختناق شديد افكار و تحت فشار سخت عمّال حكومت‌هاي بني‎اميّه و بني‎عبّاس، و دوران سلطنت «متوكّل‌ها»، و خطر قتل و بر باد رفتن آبرو و عزّت و مصادره اموال و قطع مستمرّي و حقوق و... امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  را فراموش نكرده و بعد از اين هم تا دنيا، دنياست اين روش ادامه يافته و او را فراموش نخواهند كرد.

موجبات بقا و پايداري اين حادثه دلسوز همواره آن را نگاه‌داري نموده و تا انسانيّت باقي است و بشر، عدالت‌خواه و فضيلت‌دوست و دشمن ظلم و ستم و زور و حكومت خودكامگي است، اين واقعه زنده است و او را به‌سوي زندگي هرچه آزادتر راهنما خواهد بود.

آري! هيچگاه بشر از شنيدن سرگذشت مردان حق‎پرستي كه در كربلا در راه دفاع از حقّ و مبارزه با باطل فداكارانه‎ترين جهاد را نمودند، سير نمي‎شود[1] و

 

داستان فداكاري‌هاي آن مردان نخبه جهان آفرينش و شهيدان حقيقت و فضيلت، زينت‌بخش جاودان اوراق تاريخ است، و گوش‌ها از شنيدن و چشم‌ها و زبان‌ها از مطالعه و خواندن آن ملول و خسته نخواهد شد.

نويسندگان آن را از برگزيده‎ترين موضوع مقالات و كتاب‌ها شناخته و همه با عشق و شور فراوان، دوست مي‎دارند هم‌رديف كساني باشند كه در اين موضوع از آنها اثري به يادگار مانده است.

شعراي عرب و عجم انديشه‎هاي تابناك خود را در لباس اشعار نغز و شيوا، و قصايد بليغ و غرّا درآورده و با حرارت و ذوق سرشار، هركدام به لحني و زباني از گوشه‎اي از اين صحنه تاريخي و پيكار شگفت‎انگيز مردان خدا و حقيقت با اهل باطل و ضلالت، سخن گفته‎اند.

هركس به زبانی سخن از مدح تو گويد

 

بلبل به غزل‌خوانی و قمری به ترانه

 

و بااين‌همه كتاب‌ها و اشعار و نثر و نظمي كه در اين موضوع نوشته و سروده شده باز هم كتاب‌هايي كه از نو تأليف مي‎شود براي عشّاق فضيلت و حقيقت تازگي دارد و مطالعه آنها با حسن استقبال عموم روبه‌رو مي‎شود و چون موضوع به مناسبت مقصد و هدفي كه از آن منظور بوده بسيار وسيع و پهناور است، و هر نويسنده نمي‎تواند تمام اين وسعت را ديدگاه بصيرت خود نمايد، بيشتر كتاب‌هايي كه در اين موضوع نگاشته مي‎شود خالي از فوائد تازه و نكات ارزنده و افكار بكر نيست، و بجا است اگر بگوييم از ناحيه آن حضرت، از هريك از نويسندگان دستگيري‌هايي شده كه از اين خرمن پرفيض محروم نمانده و از اين درياي بيكران حقيقت جرعه‎اي بچشند.

باتوجّه ‌به اين ملاحظات، نويسندگان، علما و متفكّرين بزرگ، هزاران مقاله و كتاب در اين موضوع نوشته و هر نويسنده‎اي كه اندك آشنايي با هدف حسين‌(علیه‌السلام)  يافته، مايل است ريزه‌خوار اين سفره پهناور و خوان نعمت حسيني شده، اثري به يادگار گذارده و خود را در شمار شيفتگان حقيقت، و خريداران لطف و عنايت آن يوسف ملك شهادت در آورد.

 

 

[1]. مگر كساني كه از آغاز و انجام اين واقعه بي‎اطّلاع باشند و يا خوي تجاوز به حقوق انسان‌ها و بيدادگري، حجاب وجدان و فطرت آنها شده باشد.

نويسنده: