وریز وجوهات
با نزدیک‌شدن عید بزرگ نیمه شعبان المعظم، دوشنبه (6 شعبان المعظم 1439) جمعی از فعالان عرصه مهدویت، با حضور در بیت مرجع عالیقدر حضرت آیة الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار کردند. معظّم له ضمن عرض تبریک و تهنیت بمناسبت اعیاد...
چهارشنبه: 5/ارد/1397 (الأربعاء: 9/شعبان/1439)

علّت توجّه نويسندگان و گويندگان

آنچه بيشتر سبب توجّه گويندگان و نويسندگان به شرح واقعه كربلا شده است، نخست اهميّت ديني و مذهبي، و ديگر ارزش معنوي و واقعي آن براي انسان‌ها و جامعه بشري است.

درس‌هايي كه اين واقعه به انسان‌ها مي‎دهد همه عالي و آموزنده و سودمند بوده، و مكتب آن يك مكتب عمومي و همگاني است كه كلاس‌ها و شعب آن در تمام نقاط و سرزمين‌هاي آدم‌نشين، شهري و روستايي، چادرنشين و آسمان‌خراش‌گزين را به فضايل انساني، هدايت مي‎كند. بديهي است كه چنين

 

موضوعي هيچگاه كهنه نمي‎شود، هميشه نو و تازه بوده و مورد علاقه و توجّه همگان است. از جنبه ثواب اخروي نيز برطبق احاديث صحيح و معتبر، سخنراني و نويسندگي پيرامون آن، اجر بسيار داشته، موجب علوّ درجه و تقرّب به خدا و رسول خدا‌(ص)  است.

علاوه بر اينها، سرگذشت حقيقي كربلا، چون سرگذشت يك نبرد واقعي حقّ با باطل و پيكار با بيدادگري، و مبارزه فضيلت با رذيلت است، طبعاً و به‌خودي‌خود مورد توجّه هر باوجدان و هر شخص عدالت‌پژوه و آزادي‌خواه است و احساسات پاك انساني و بيداري ضمير و شعور باطني، هركسي را شيفته و دلباخته قهرمانان حق‌پرست اين حادثه مي‎سازد.

با اين ملاحظات است كه هزاران كتاب و صدها هزار شعر، در اين موضوع گفته شده و نويسندگان و شعرا حتّي در دوران‌هاي اختناق شديد افكار و تحت فشار سخت عمّال حكومت‌هاي بني‎اميّه و بني‎عبّاس، و دوران سلطنت «متوكّل‌ها»، و خطر قتل و بر باد رفتن آبرو و عزّت و مصادره اموال و قطع مستمرّي و حقوق و... امام‌حسين‌(علیه‌السلام)  را فراموش نكرده و بعد از اين هم تا دنيا، دنياست اين روش ادامه يافته و او را فراموش نخواهند كرد.

موجبات بقا و پايداري اين حادثه دلسوز همواره آن را نگاه‌داري نموده و تا انسانيّت باقي است و بشر، عدالت‌خواه و فضيلت‌دوست و دشمن ظلم و ستم و زور و حكومت خودكامگي است، اين واقعه زنده است و او را به‌سوي زندگي هرچه آزادتر راهنما خواهد بود.

آري! هيچگاه بشر از شنيدن سرگذشت مردان حق‎پرستي كه در كربلا در راه دفاع از حقّ و مبارزه با باطل فداكارانه‎ترين جهاد را نمودند، سير نمي‎شود[1] و

 

داستان فداكاري‌هاي آن مردان نخبه جهان آفرينش و شهيدان حقيقت و فضيلت، زينت‌بخش جاودان اوراق تاريخ است، و گوش‌ها از شنيدن و چشم‌ها و زبان‌ها از مطالعه و خواندن آن ملول و خسته نخواهد شد.

نويسندگان آن را از برگزيده‎ترين موضوع مقالات و كتاب‌ها شناخته و همه با عشق و شور فراوان، دوست مي‎دارند هم‌رديف كساني باشند كه در اين موضوع از آنها اثري به يادگار مانده است.

شعراي عرب و عجم انديشه‎هاي تابناك خود را در لباس اشعار نغز و شيوا، و قصايد بليغ و غرّا درآورده و با حرارت و ذوق سرشار، هركدام به لحني و زباني از گوشه‎اي از اين صحنه تاريخي و پيكار شگفت‎انگيز مردان خدا و حقيقت با اهل باطل و ضلالت، سخن گفته‎اند.

هركس به زبانی سخن از مدح تو گويد

 

بلبل به غزل‌خوانی و قمری به ترانه

 

و بااين‌همه كتاب‌ها و اشعار و نثر و نظمي كه در اين موضوع نوشته و سروده شده باز هم كتاب‌هايي كه از نو تأليف مي‎شود براي عشّاق فضيلت و حقيقت تازگي دارد و مطالعه آنها با حسن استقبال عموم روبه‌رو مي‎شود و چون موضوع به مناسبت مقصد و هدفي كه از آن منظور بوده بسيار وسيع و پهناور است، و هر نويسنده نمي‎تواند تمام اين وسعت را ديدگاه بصيرت خود نمايد، بيشتر كتاب‌هايي كه در اين موضوع نگاشته مي‎شود خالي از فوائد تازه و نكات ارزنده و افكار بكر نيست، و بجا است اگر بگوييم از ناحيه آن حضرت، از هريك از نويسندگان دستگيري‌هايي شده كه از اين خرمن پرفيض محروم نمانده و از اين درياي بيكران حقيقت جرعه‎اي بچشند.

باتوجّه ‌به اين ملاحظات، نويسندگان، علما و متفكّرين بزرگ، هزاران مقاله و كتاب در اين موضوع نوشته و هر نويسنده‎اي كه اندك آشنايي با هدف حسين‌(علیه‌السلام)  يافته، مايل است ريزه‌خوار اين سفره پهناور و خوان نعمت حسيني شده، اثري به يادگار گذارده و خود را در شمار شيفتگان حقيقت، و خريداران لطف و عنايت آن يوسف ملك شهادت در آورد.

 

 

[1]. مگر كساني كه از آغاز و انجام اين واقعه بي‎اطّلاع باشند و يا خوي تجاوز به حقوق انسان‌ها و بيدادگري، حجاب وجدان و فطرت آنها شده باشد.

نويسنده: