وریز وجوهات
در کتاب شريف و گرانسنگ عيون اخبار الرضا عليه آلاف التحیة و الثناء، محدّث جليل و شیخ اعظم صدوق رضوان‌الله تعالي عليه از عبدالسّلام بن صالح هروي روايت مي‌کند که امام رضا علیه السلام فرمود: «رَحِمَ اللهُ عَبداً أحيی أمرَنا؛ فَقُلتُ لَه: وَ کَيفَ يُحيی...
يكشنبه: 15/تير/1399 (الأحد: 14/ذو القعدة/1441)

20ـ اشتقاق نام حسين‌(علیه‌السلام)  از نام خدای تعالی

ابوهريره از پيغمبر‌(ص)  درضمن حديثي روايت كرده كه چون خدا آدم را آفريد، در سمت راست عرش پنج شبح در نور ديد كه در سجده و ركوع هستند. آدم پرسيد: اين پنج شبح كه در هيبت و صورت من هستند كيستند؟ خطاب شد: اينان پنج تن از فرزندان تو هستند كه پنج اسم براي آنها از نام‌هاي خود مشتقّ كرده‎ام، و اگر براي ايشان نبود، بهشت و جهنم، عرش و كرسي، آسمان و زمين، فرشتگان و آدميان و جنّيان را نمي‎آفريدم، پس من محمودم، و اين محمّد است، و من عالي هستم، و اين علي است، و من فاطرم، و اين فاطمه است، و من احسانم، و اين حسن است، و من محسنم و اين حسين است. به عزّتم سوگند ياد نموده‎ام كه هركس ذرّه‎اي از كينه ايشان را در دل داشته باشد او را داخل آتش مي‎كنم، ايشان برگزيدگان من هستند، و به ايشان نجات مي‎دهم، و به ايشان هلاك مي‎نمايم. هروقت حاجتي داري به اين پنج تن متوسّل شو، پس پيغمبر‌(ص)  فرمود: «ماييم كشتي نجات!

 

هركس به آن متعلّق شود نجات يابد و هركس از آن برگردد هلاك شود».[1]

سلمان فارسي درضمن حديثي روايت مي‎كند، كه پيامبر‌(ص)  فرمود: «خداوند از براي ما نام‌هايي از نام‌هاي خودش مشتق ساخت پس خداوند عزَّوجلَّ محمود است، و من محمّدم، و خداوند اعلي است، و برادرم علي است، و خداوند فاطر است، و دخترم فاطمه است، و خداوند محسن است و دو پسرم حسن و حسين مي‌باشند».[2]

 

[1]. حموینی، فرائد‌السّمطين، ج1، ص36 – 37، ح1.

[2]. حموینی، فرائدالسّمطين، ص41، ح5. اين‌گونه احاديث ممكن است اشاره به مقام كمال پنج تن و خمسه طيّبه باشد و اينكه آنها مؤدّب به آداب الهي، و مرّبي به تربيت ربوبي هستند و به اخلاق الهي تخلّق دارند و چنان‌كه نام، انسان را به مسمّي مي‎رساند، آنها نيز كه اسم‌هاي حقّ و مشتقّ از نام‌هاي او هستند ما را به خدا هدايت مي‎كنند و همچنين دلالت بر ارتباط آنها با عوالم غيب دارد، و در روايات است كه: «نَحْنُ وَاللهِ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى». عیّاشی، تفسیر، ج2، ص42؛ کلینی، الکافی، ج1، ص143 – 144؛ فیض کاشانی، تفسیر‌الصّافی، ج2، ص255.

 و اگر‌چه همه موجودات به اين معنا اسم‌هاي حقّ هستند اما اين پنج نور مقدّس، مقام شامخ ديگر دارند و دلالت آنها بر مسمّي اظهر و ابين است و اما اينكه چرا اين پنج نور هركدام مخصوص به اسمي شده‎اند شرحش از حوصله اين كتاب خارج است.

نويسنده: