وریز وجوهات
پیام ‌مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله الوارف به دوازدهمین اجلاس سالانه غدیر-مشهد مقدس، ۱۴۴۰ ه.ق بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله الذی هدانا لهذا و ما کنّا لنهتدی لولا أن هدانا الله  الحمد لله الذی جعلنا من...
شنبه: 2/شهر/1398 (السبت: 22/ذو الحجة/1440)

ميگساری معاويه

شايد بعضي گمان كنند، يزيد نخستين كسي بود از بني‎اميه كه شرب خمر و ميگساري مي‎كرد و علناً مرتكب اين گناه بزرگ كه شرع و عقل و علم، بر نكوهش و منع آن اتّفاق دارند مي‎شد، و ندانند كه اين كار زشت در خاندان يزيد سابقه داشته و از پدر و جدش به او ارث رسيده بود.

داستان ميگساري ابي‎سفيان در خانة ابي‌مريم خمّار در طائف، و زنايش با سميّه زانيه معروف و مشهور است، و از اين فاميل است وليد بن عقبه كه چنان‌كه پيش از اين گفته شد با حال مستي به مسجد رفت و نماز دو ركعتي را چهار ركعتي خواند، و در محراب قِي كرد، و عثمان ـ باآنكه اقامة شهود بر او شد ـ از اجراي حدّ شرعي درباره او چون برادر [رضاعی‌]اش بود خودداري كرد، و اميرمؤمنان علي‌(علیه‌السلام)  حد خدا را بر او جاري ساخت.

اما معاويه تواريخ معتبر، ميگساري او و اينكه علناً برايش شراب به دمشق حمل مي‎كردند را شرح داده‎اند. او به‌جاي اينكه در اجراي احكام خدا نظارت كند خودش با اين روش مردم را به هتك احترام احكام تشويق و گستاخ مي‎نمود، و وقتي او را نهي از منكر مي‎كردند خشمناك مي‎شد.

 

ابن‌عساكر، و ابن‌حجر، و ابن‌عبدالبر، و ابن‌اثير روايت كرده‎اند: روزي شراب‌هايي براي معاويه حمل مي‎شد كه عبادة بن صامت و عبدالرحمن بن سهل انصاري مشك‌هايش را پاره كردند.[1]

 

[1]. ابن‌عبدالبر، الاستيعاب، ج2، ص836؛ ابن‌عساكر، تاریخ مدینة دمشق، ج26، ص197 ـ 198؛ ابن‌اثیر جزری، اسدالغابه، ج3، ص299؛ ابن‌حجر عسقلانی، الاصابه، ج4، ص264.

موضوع: 
نويسنده: 
کليد واژه: