وریز وجوهات
السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَئِمَّةَ الْهُدَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَهْلَ التَّقْوَى السَّلامُ عَلَيْكُمْ أَيُّهَا الْحُجَجُ عَلَى أَهْلِ الدُّنْيَا ...   مجلس عزاداری سالروز تخریب حرم ائمه بقیع (ع). با حضور علماء، فضلا، هیئات مذهبی و...
پنجشنبه: 31/خرد/1397 (الخميس: 7/شوال/1439)

تربيت خانوادگی يزيد

به گفته علايلي براي آنكه معناي شهادت حسين را بفهميم لازم است يزيد را بشناسيم و براي آنكه يزيد را بشناسيم بايد به تربيت خانوادگي او توجّه كنيم چون واضح است كه محيط تربيت و پرورش در تكوين شخصيت بسيار مؤثر است.

دامن و شير مادر، رفتار و اخلاق پدر، سوابق خانوادگي در روي انسان اثر مي‎گذارند، اين حقيقتي است كه هم علماي اخلاق و روانشناسي آن را تأييد كرده‎اند، و هم در تعاليم اسلامي به‌طور جامع و كافي مراعات آن شده است.

 

ميان آن‌كس كه در محيط آلوده به گناه و فحشا، قمار و ميگساري و ستم بزرگ شده و سال‌ها از سفره ظلم و غصب اموال مردم و حقوق فقرا خورده با آن‌كس كه در محيط صداقت، عفت، نجابت، عدالت و پارسايي و قناعت پرورش يافته، فرق و جدايي بسيار است.[1]

بنابراين مطالعه تربيت خانوادگي افراد و رجال تاريخ، و ملاحظه چگونگي محيط رشد افكار و نفسيّات آنها لازم است، و يزيد از آن كسان است كه اعمال و رفتارش با تربيت خانوادگي و محيط زندگيش ارتباط داشت، و نسخه‎اي مطابق اصل بود.

در اين كتاب پدر و قبيله و اجداد يزيد و مادربزرگ و جمعي از افراد فاميلش را به‌طور مختصر شناسانديم، و در قسمت‌هاي بعد هم شايد توضيحات بيشتر بدهيم. اكنون به نگارش هويت مادرش كه تا حال از آن سخن به ميان نياورده‎ايم بپردازيم و سپس تربيت و اخلاق و ساير مشخصات او را نشان مي‎دهيم.

 

[1]. اين قاعده كلي و تخلف‌ناپذير نيست و به‌عبارت‌ديگر علت تامة تكوين شخصيت، محيط تربيت نيست، بسا اتّفاق مي‎افتد كه از افراد ناپاك و در محيط‎هاي آلوده افرادي پارسا و پرهيزكار به وجود مي‎آيند و برعكس كساني كه در محيط‎هاي مناسب و شرايط مساعد تربيت بزرگ شده‎اند خوب از امتحان بيرون نمي‎آيند و مصداق: ﴿يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَيُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ مي‎شوند، اما اين دليل آن نيست كه محيط اثر ندارد بلكه دليل آن است كه با محيط فاسد هم مبارزه ممكن است، و بدي محيط براي بدان عذر بدرفتاري نيست.

موضوع: 
نويسنده: