وریز وجوهات
بسمه تعالی إنا لله و انا الیه راجعون رحلت عالم ربّانی، ادیب فرزانه و استاد محقّق حجة الاسلام و المسلمین آقای حاج سیدهاشم هاشمی گلپایگانی رحمة الله علیه موجب تأسف و تاثر گردید. این مصیبت را به خاندان معظم آیة الله العظمی مرحوم آقاسید جمال...
چهارشنبه: 2/مهر/1399 (الأربعاء: 5/صفر/1442)

تربيت خانوادگی يزيد

به گفته علايلي براي آنكه معناي شهادت حسين را بفهميم لازم است يزيد را بشناسيم و براي آنكه يزيد را بشناسيم بايد به تربيت خانوادگي او توجّه كنيم چون واضح است كه محيط تربيت و پرورش در تكوين شخصيت بسيار مؤثر است.

دامن و شير مادر، رفتار و اخلاق پدر، سوابق خانوادگي در روي انسان اثر مي‎گذارند، اين حقيقتي است كه هم علماي اخلاق و روانشناسي آن را تأييد كرده‎اند، و هم در تعاليم اسلامي به‌طور جامع و كافي مراعات آن شده است.

 

ميان آن‌كس كه در محيط آلوده به گناه و فحشا، قمار و ميگساري و ستم بزرگ شده و سال‌ها از سفره ظلم و غصب اموال مردم و حقوق فقرا خورده با آن‌كس كه در محيط صداقت، عفت، نجابت، عدالت و پارسايي و قناعت پرورش يافته، فرق و جدايي بسيار است.[1]

بنابراين مطالعه تربيت خانوادگي افراد و رجال تاريخ، و ملاحظه چگونگي محيط رشد افكار و نفسيّات آنها لازم است، و يزيد از آن كسان است كه اعمال و رفتارش با تربيت خانوادگي و محيط زندگيش ارتباط داشت، و نسخه‎اي مطابق اصل بود.

در اين كتاب پدر و قبيله و اجداد يزيد و مادربزرگ و جمعي از افراد فاميلش را به‌طور مختصر شناسانديم، و در قسمت‌هاي بعد هم شايد توضيحات بيشتر بدهيم. اكنون به نگارش هويت مادرش كه تا حال از آن سخن به ميان نياورده‎ايم بپردازيم و سپس تربيت و اخلاق و ساير مشخصات او را نشان مي‎دهيم.

 

[1]. اين قاعده كلي و تخلف‌ناپذير نيست و به‌عبارت‌ديگر علت تامة تكوين شخصيت، محيط تربيت نيست، بسا اتّفاق مي‎افتد كه از افراد ناپاك و در محيط‎هاي آلوده افرادي پارسا و پرهيزكار به وجود مي‎آيند و برعكس كساني كه در محيط‎هاي مناسب و شرايط مساعد تربيت بزرگ شده‎اند خوب از امتحان بيرون نمي‎آيند و مصداق: ﴿يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَيُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ مي‎شوند، اما اين دليل آن نيست كه محيط اثر ندارد بلكه دليل آن است كه با محيط فاسد هم مبارزه ممكن است، و بدي محيط براي بدان عذر بدرفتاري نيست.

موضوع: 
نويسنده: